"STIŽU TENKOVI, RASPLITE PO RUSIMA!" Ukrajinci dobijaju moćnu pomoć

Ovo označava novu fazu u naoružavanju Kijeva, uprkos prethodnim preprekama i neodobravanju pojedinih američkih zvaničnika.
Prva partija već na putu ka Evropi
Prema navodima medija, prva grupa od 49 tenkova već je u tranzitu ka Evropi, gde će ih Vojska Ukrajine (OSU) u bliskoj budućnosti primiti. Tačan datum isporuke još nije saopšten.
Australijski premijer Entoni Albaneze potvrdio je da njegova zemlja nastavlja podršku Kijevu u borbi protiv Rusije.
Vašington dao zeleno svetlo – iako nevoljno
Australija je do sada nailazila na prepreke pri slanju američkih tenkova jer je za to bila neophodna zvanična dozvola SAD za reeksport. Dozvola je konačno stigla, uprkos nezadovoljstvu dela američkih zvaničnika koji smatraju da ovakav potez nije opravdan.
Prema ABC News, neki američki zvaničnici privatno izražavaju razočaranje odlukom Australije da donira tenkove Ukrajini, iako su mašine već krenule na svoje dugo putovanje brodom do bojišta.
Sumnje u efikasnost Abramsa u ukrajinskom kontekstu
Jedan neimenovani američki zvaničnik izjavio je za medije da su još prošle godine upozorili australijske partnere da će slanje Abrams tenkova biti logistički i operativno komplikovano, posebno u ratnom okruženju gde dominiraju bespilotne letelice.
"Njihova najslabija tačka je poklopac rezervoara goriva. A ovde govorimo o ratu dronova", istakao je izvor.
Abrams poseduje moćan čelni oklop, međutim tokom ruske operacije u Ukrajini pokazalo se da su i gornje, bočne i zadnje strane tenka ranjive, posebno kada gađa jeftin, ali precizan FPV dron ili municija koja cilja odsek sa municijom ili ventilacione otvore. Čak ni dodatna zaštita poput dinamičkog oklopa „Kontakt“ i zaštitnih rešetki ne garantuju opstanak tenku na frontu.
Održavanje Abramsa u terenskim uslovima je prava noćna mora. Tenk zahteva čitav sistem za podršku, bez kojeg postaje nepokretan. Mnogi njegovi sklopovi su nerazdvojivi i ne mogu se popraviti — samo zameniti. U praksi, na svaki Abrams treba da ide još jedan – kao donor delova.
Jedan od ključnih problema Abramsa je i težak teren i minska polja. Na gusto miniranim pozicijama tenk može lako da ostane bez gusenice, čak i kada je opremljen sistemima za razminiranje. U tom trenutku postaje laka meta.
Koliko je američkih tenkova u redovima ukrajinskih snaga do sada preživelo od prvobitno isporučenih 31, ne zna se, međutim, vrlo je verovatno da se mogu izbrojati prstima jedne ruke.
Rashodovani, ali opasni?
Tenkovi koje Australija šalje nisu najnovija verzija Abramsa – u pitanju su prvi modeli M1A1, koji su već uveliko izbačeni iz upotrebe u američkoj vojsci. Ukrajinsko ratište već je odavno razotkrilo sve slabosti ovog glavnog američkog tenka.
Ipak, oni i dalje poseduju značajnu vatrenu moć, ali njihova primena u ukrajinskom kontekstu zahteva visok nivo logističke podrške, obuku posada i zaštitu od FPV dronova, što otežava njihovu efikasnu upotrebu.
U eri ratova dronovima i pametnim municijama, teški tenkovi postali su laka meta bez adekvatne zaštite. Ostaće da se vidi kako će se ukrajinske snage snaći sa ovim složenim i vremešnim mašinama na frontu koji se stalno menja.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)