Hrvatska može dugoročno i pouzdano da snabdeva Mađarsku i Slovačku naftom putem Jadranskog naftovoda (JANAF), poručio je danas u Kijevu premijer Hrvatske Andrej Plenković, pozivajući Budimpeštu i Bratislavu da o tome jasno obaveste svoje građane.

Govoreći novinarima u Kijevu, na četvrtu godišnjicu ruske agresije na Ukrajinu, Plenković je rekao da nema nikakve dileme kada je reč o mogućnosti da Hrvatska u potpunosti energetski snabdeva i Mađarsku i Slovačku, o čemu je, kako je naveo, Zagreb sve vreme obaveštavao partnere, uključujući i Evropsku komisiju, prenosi hrvatski Indeks.

Prema rečima Plenkovića, do sada je postojao komercijalni aranžman mađarske kompanije MOL i ruskih partnera o kupovini jeftinije nafte iz Rusije, koja naftovodom "Družba" preko Ukrajine stiže do rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj.

Plenković je naglasio da Hrvatska može da obezbedi dugoročno, stabilno i pouzdano energetsko snabdevanje preko JANAF-a.

-Pozivam prijatelje u Mađarskoj i Slovačkoj da pojasne svojim građanima da nisu energetski ugroženi, da svu naftu koju trebaju mogu organizovano da dobiju preko JANAF-a, preko Hrvatske, naglasio je Plenković.

On je istakao da Hrvatska želi da njihovo snabdevanje bude dugoročno i stabilno, ne preko, kako je naveo, sekundarnog naftovoda, već preko pravca koji može da bude primarni i jedini, ukoliko to žele.

Isporuke ruske nafte Mađarskoj i Slovačkoj preko cevovoda Družba su prekinute od 27. januara, kada je Kijev saopštio da je ruski napad dronom pogodio opremu cevovoda u zapadnoj Ukrajini.

Budimpšeta i Bratislava krive Ukrajinu za prekid isporuka, dok Kijev poručuje da radi na opravci cevovoda.