TAJNI DOKUMENT KREMLJA Ovom silom Putin planira da krene na Evropu?

Rusija je nameravala da izgradi moćan ekonomski savez koji bi parirao Evropskoj uniji, ali je napad na Ukrajinu ugrozila tu ambiciju i udaljila Moskvu od njenih tradicionalnih partnera, pokazuje poverljivi ugrozio koji je procurio iz Kremlja.
Propala vizija ekonomske dominacije
Prema podacima iz izveštaja, Moskva je želela da se pozicionira kao centralna sila u evroazijskom trgovinskom bloku, koji bi povezivao Rusiju sa zemljama globalnog juga i predstavljao protivtežu ekonomskim silama poput Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije i Kine.
Međutim, zapadne sankcije i ekonomski pritisak značajno su oslabili ruske pokušaje da ojača svoju regionalnu poziciju, što je dodatno narušilo odnose Moskve sa nekim od njenih najbližih saveznika, piše Fajnenšel tajms.
U dokumentu se priznaje da je rat u Ukrajini otežao realizaciju ovog dugoročnog plana i naterao bivše sovjetske republike da se distanciraju od Moskve, usled rastućeg straha od sekundarnih sankcija i ekonomske nestabilnosti u Rusiji.

EPA-EFE/SERGEY GUNEEVSPUTNIK/KREMLIN
Pogledaj galeriju

EFE/YURI KOCHETKOV
Pogledaj galeriju

Profimedia
Pogledaj galeriju

EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Pogledaj galeriju

EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Pogledaj galeriju

EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Pogledaj galeriju

EPA-EFE/YURI KOCHETKOV
Pogledaj galeriju

EFE/SERGEI BOBYLEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Pogledaj galeriju

EPA-EFE/VLADIMIR ASTAPKOVICH
Pogledaj galeriju

Foto: miss.cabul / Shutterstock.com
Pogledaj galeriju
Sastanak ruskih lidera i ideologa
Poverljiva analiza predstavljena je na strateškom sastanku ruskih vlasti u aprilu prošle godine, kojim je predsedavao premijer Mihail Mišustin. Skupu su prisustvovali visoki vladini zvaničnici, rukovodioci vodećih državnih kompanija i istaknuti ideolozi Kremlja.
Među učesnicima su bili i radikalni politički teoretičari poput Aleksandra Dugina, često nazivanog „Putinovim mozgom“, kao i Sergej Karaganov, koji je zagovarao upotrebu nuklearnog oružja protiv Evrope, prenosi Fajnenšel tajms.
Sastanak je, kako se navodi, otkrio ozbiljne prepreke u ruskim ambicijama da izgradi novu ekonomsku osovinu u Evroaziji, dok se Moskva istovremeno suočava sa sve većom izolacijom i unutrašnjim ekonomskim problemima.
Rusija traži alternativu Zapadu
Kremlj je u izveštaju naglasio da dugoročno ne planira pomirenje sa Zapadom i da budućnost svoje ekonomije vidi u stvaranju tzv. „makroregiona“ koji bi se oslanjao na zemlje globalnog juga.
Plan je predviđao povezivanje Rusije sa novim tržištima kroz trgovinske sporazume, zajedničke infrastrukturne projekte i formiranje alternativnih finansijskih sistema, koji bi bili imuni na zapadne sankcije.
U dokumentu se navodi i ideja o uvođenju ruskih sankcija protiv zapadnih država, čime bi se stvorila paralelna globalna ekonomska struktura, u kojoj bi Moskva imala centralnu ulogu.
Međutim, kako ocenjuje Fajnenšel tajms, realnost je pokazala da su sankcije i rat u Ukrajini značajno oslabili ovu inicijativu. Umesto da učvrsti svoju poziciju u Evroaziji, Rusija je izgubila poverenje nekih od svojih najbližih trgovinskih partnera i suočila se sa ekonomskim problemima koje nije predvidela.
Autentičnost dokumenata nije potvrđena
Britanski list nije precizirao kako je došao do poverljivih informacija, dok je ukrajinski Kijev post objavio da nije mogao da nezavisno potvrdi autentičnost izveštaja.
Ipak, ako su tvrdnje tačne, jasno je da se Rusija nalazi u strateškom raskoraku između dugoročnih ambicija i realnih posledica rata, koji je narušio njen međunarodni položaj i osujetio planove o ekonomskom usponu van zapadnih struktura.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)