Ana Brnabic
Foto: Alo/Alo

Konferenciju su otvorili mađarski premijer Viktor Orban i predsednik mađarskog parlamenta Laslo Kever, koji su govorili o izazovima sa kojima se Evropa suočava.

Podsećajući da je Konferencija predsednika parlamenata Evropske unije najviši forum za saradnju nacionalnih parlamenata i da je njen zadatak da postavi strateške ciljeve saradnje, Orban je rekao da je mađarski parlament oduvek bio mesto saradnje i poprište političkih bitaka, kao i strateških diskusija i izrazio zadovoljstvo što se baš tu održava Konferencija parlamenata EU.

 

On je pozvao učesnike na dijalog o dva strateška pitanja koja će, kako je rekao, odlučiti o sudbini Evrope i država članica u narednim decenijama i odrediti ulogu nacionalnih parlamenata, navodeći da je prvo zaštita nacionalnog suvereniteta, a drugo pitanje prijema Ukrajine u EU.

Prema rečima Orbana, danas se u svetu dešava transformacija, menja se i način razmišljanja u zapadnom svetu i Evropljani moraju da odgovore na to.

U Sjedinjenim Američkim Državama duvaju novi vetrovi. Program progresivnog liberalizma je propao i zamenjen je patriotskom politikom. Ova promena nije samo domaci američki politički razvoj, ona ima i ozbiljne međunarodne posledice, rekao je Orban i dodao da to predstavlja početak nove ere.

On je ukazao da Kina napreduje brzim tempom da se sada takmiči, ne samo u industrijskim kapacitetima, već i na nivou svoje tehnologije.

Indija se sprema da izađe na svetsku političku scenu. Najmnogoljudnija zemlja sveta je velika sila ne samo po broju stanovnika, već i po ekonomskim i tehnološkim ambicijama. Iza sebe ima najveće tržište na svetu i ima sve preduslove da postane globalna moćna kompanija uporediva sa Kinom, ocenio je Orban.

On smatra da je Evropa nespremna i da deluje kao da pokušava da reši probleme odgovorima iz prethodne decenije, ali, kako je naveo, "stare istine više ne funkcionišu".

Svet se promenio, a mi Evropljani ga nismo sledili, rekao je Orban.

On je ocenio i da je zapadna strategija razbijanja Rusije propala, da su Amerikanci to prepoznali i da sad pregovaraju.

Mi Evropljani nastavljamo rat i pretvaramo se da možemo da pobedimo. Možda nisam u pravu, ali kraj ce biti da ostanemo sami sa ratom u komšiluku, a da pritom sav novac potrošimo na nedostižnu pobedu, rekao je Orban.

One je naveo da je potrebna nova strategija i jaki evropski lideri.

Predsednik mađarskog parlamenta Laslo Kever ocenio je na skupu da je mnogo neizvesnosti kada je reč o proceni budućnosti Evrope, ali je dodao da je siguran da niko ne želi budućnost koju oblikuje neki Veliki brat, kao što je Džordž Orvel napisao u svom romanu 1984.

Ne želimo da budemo podanici imperije koja živi u stalnoj ratnoj psihozi, lišeni svoje ličnosti, identiteta i prirodnih ljudskih zajednica. Mi sigurno ne želimo takvu evropsku budućnost, naveo je Kever.

On je istakao da Mađari žele mir, demokratiju i prosperitet u Evropi i kritikovao EU, ocenjujući da nije imala političku moć, pa ni nameru da diplomatskim putem spreči rusko-ukrajinski rat.

Prema rečima Kevera, ekonomska statistika dokazuje da su sankcije EU nanele više štete državama EU nego Rusiji.

Tokom konferencije očekuje se obraćanje predsednice EP Roberte Mecole, kao i velikog broja predsednika parlamenata država članica EU.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić učestvovaće na panelu "Bliže biračima: regionalizam u Evropi i očuvanje evropskog kulturnog identiteta", a na panelu će govoriti i predsednik italijanskog Predstavničkog doma Lorenco Fontana i predsednica švajcarskog parlamenta Maja Riniker.

Brnabić će na marginama dvodnevne konferencije imati niz bilateralnih susreta, a kako se očekuje, teme razgovora biće evropske integracije, unapređenje bilateralnih odnosa i parlamentarne saradnje.

Konferencija predsednika parlamenata Evropske unije je najviši forum za saradnju između evropskih nacionalnih parlamenata, sa osnovnom funkcijom definisanja okvira i strateških ciljeva međuparlamentarne saradnje.

Prva Konferencija predsednika parlamenata održana je u Rimu 1963. godine, dok su sastanci postali redovni posle 1975, sa ciljem da se podstakne značaj uloge parlamenata.

Konferencija se organizuje svake godine, u prvoj polovini godine, a učesnici su predsednici 27 evropskih parlamenata i predsednik Evropskog parlamenta.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (18)

Loading
Sale

12.05.2025 11:12

Pohvale za trud i otvorenost u razgovorima.

Zorica

12.05.2025 11:12

Srbija sve prisutnija na evropskoj sceni.

Brana

12.05.2025 11:12

Sjajan primer kako treba voditi politiku.

Vlada

12.05.2025 11:14

Važan korak ka dubljoj saradnji i razumevanju.

Bojan

12.05.2025 11:16

Dobro je kad se naši čuju u Evropi, vreme je da i nas neko ozbiljno shvati

zoran

12.05.2025 11:16

Ана Брнабић достојно представља Србију на међународној сцени – сигурно, одмерено и професионално

Ana

12.05.2025 11:16

Ana Brnabić ima šansu da ojača parlamentarnu dimenziju evropskih integracija Srbije.

Goran

12.05.2025 11:16

Brnabić ide tamo gde treba, a ne da pravi cirkus po ulicama kao neki.

Đole

12.05.2025 11:16

Ana Brnabić predstaviće Srbiju na najbolji način!

Iva

12.05.2025 11:17

Ovaj susret pokazuje posvećenost Srbije procesu evropskih integracija.

petar

12.05.2025 11:17

Учествовање на оваквим конференцијама показује да је Србија поштован саговорник у Европи

Ivan

12.05.2025 11:17

Aktivna uloga Srbije na ovakvim konferencijama doprinosi stabilnosti Balkana.

Jasna

12.05.2025 11:17

Srbija zna šta hoće, i to pokazuje na pravom mestu.

Ivan

12.05.2025 11:17

Aktivna uloga Srbije na ovakvim konferencijama doprinosi stabilnosti Balkana.

Ana

12.05.2025 11:19

Želimo da Ana Brnabić ostvari konstruktivne i otvorene razgovore sa evropskim kolegama.

Ana

12.05.2025 11:19

Ana Brnabić će, nadamo se, predstaviti konkretne rezultate reformi koje Srbija sprovodi.

Ena

12.05.2025 11:19

Predsednici parlamenata EU rade zajedno na rešavanju ključnih pitanja, što je dobro za ceo region.