DA SE VLASI NE SETE Šmit traži "ograničenu" promenu Ustava BiH kojim bi Bošnjaci mogli da nadglasaju Srbe i Hrvate

Šmit je istakao da svi građani BiH treba da imaju jednaka prava i da presuda Evropska suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci nije jedina koju, kako je naveo, vlasti u BiH i dalje zanemaruju.
"Vlasti moraju preduzeti i korake koje je taj sud naložio u presudima u predmetima Zornić, Pilav i Šlaku, kao i najrecentnijem predmetu Pudarić, čime bi se okončala diskriminacija na osnovu etničke pripadnosti ili prebivališta", naveo je Šmit, saopšteno je iz OHR-a.
Podsetio je da u Aneksu IV Dejtonskog sporazuma, koji sadrži Ustav BiH, stoji da je "Bosna i Hercegovina demokratska država, koja deluje u skladu s vladavinom prava i da se Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i njeni Protokoli u Bosni i Hercegovini primenjuju direktno kao i da imaju prioritet nad svim ostalim zakonima", navodi se.
možda vas zanima
Imajući to vidu, Šmit poručuje da je vreme da se svakom građaninu BiH ponudi jednak tretman, kao što je navedeno u presudi u predmetu Sejdić-Finci.
Primetio je da je Savet Evrope pokazao, kako kaže, veliko strpljenje dugih 12 godina.
Ističe da i duh dejtonskog ustava i Evropska konvencija o ljudskim pravima predstavljaju dobru osnovu za njihovo prosuđivanje.
Istovremeno, pojašnjava, namera ove presude nije da dovede u pitanje državotvornost tri konstitutivna naroda.
"Sve dok nadležni organi BiH ne odluče drugačije, to ostaje na snazi", naveo je Šmit.
Poručio je da je hitno potrebno da se otkloni diskriminacija u izbornom procesu u vezi s Predsedništvom i Domom naroda BiH, kako bi svi građani imali jednako pravo da učestvuju na opštim izborima 2022. godine u skladu s presudom Evropskog suda za ljudska prava.
Komentari (0)