MANĆINIJEVI DŽOKERI DONELI POBEDU "AZURIMA"! Italija u produžecima slomila Austriju i plasirala se u četvrtfinale!
EPA-EFE/Justin Tallis

Meč se igrao na ,,Vembliju" a Italija će u četvrtfinalu igrati sa boljim iz duela Belgija - Portugalija.

Pored pobede i plasmana u četvrtfinale, ova generacija "azura" nadmašila je svoje čuvene prethodnike sa Dinom Zofom na golu i postavila novi svetski rekord po broju minuta na kojima je sačuvala mrežu – 1.168.

Takođe, uspeli su da postave rekord – 31 utakmica bez poraza, čime su prevazišli svoje zemljake iz perioda 1935-1939, odnosno reprezentaciju Francuske (1994-96).

U regularnom delu nije bilo golova, premda smo gledali dosta dobar fudbal. Italija je bila bolja u prvom delu i stvarala šanse, ali se Austrija organizovano branila.

Najbolju priliku "azuri" su propustili u 32. minutu, kada je sjajno sa nekih 25 metara šutirao Ćiro Imobile i pogodio stativu.

Austrija je u prvom delu zapretila samo preko Marko Arnautovića koji je u 18. minutu šutirao preko gola.

U drguom poluvremenu je Austrija bila bolja, dok su Italijani zaigrali neprepoznatljivo.

Čak su i poveli Austrijanci u 65. minutu, kada je gol dao Arnautović, ali je on posle gledanja VAR-a poništen zbog ofsajda.

Do kraja regularnog dela nije bilo mnogo uzbuđenja, pa se otišlo u produžetke.

Zablistali su rezervisti "azura" u produžecima. Federiko Kjeza je u igru ušao u 84. minutu, a vodeći gol dao je u petom minutu prvog produžetka.

Prednost je duplirao Mateo Pesina u 105. minutu. Zagradio se Beloti na petercu, odložio loptu Pesini, a ovaj pogodio iz neposredne blizine.

Austrija je u drugom produžetku uspela da smanji na 2:1 preko Saše Kalajdžića u 114. minutu, pa je viđena drama do kraja, ali je Italija uspela da sačuva prednost i plasira se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Italija - Austrija 2:1 (0:0)

Strelci: Kjeza u 95, Pesina u 105. i Kalajdžić u 114. minutu.

Stadion: Vembli (London)

Sudija: Entoni Tejlor (Engleska)

Italija: Donaruma - Di Lorenco, Bonuči, Ačerbi, Spinacola - Verati (od 67. Lokateli), Žoržinjo, Barela (od 67. Pesina) - Berardi (od 84. Kjeza), Imobile (od 84. Beloti), Insinje (od 108. Kristante)

Austrija: Bahman – Lajner, Dragović, Hintereger, Alaba – Šlager (od 106. Gregorič), Grilič (od 106. Šaub) – Lajmer, Zabicer, Baumgartner (od 90. Šepf) - Arnautović (od 97. Kalajdžić)

Kraaaj! Italija je u četvrtfinalu!

118. minut - Italiju još dva minuta deli od četvrtfinala.

114. minut - Goooool! Austrija smanjuje na 2:1 preko Kalajdžića. Luis Šaub je posla centaršut iz kornera, a Kalajdžić iz nemoguće pozicije, sa prve stative, praktično sa zemlje, glavom savladao Donarumu, 2:1.

113. minut - I Šaub šutira preko gola.

111. minut - Velika prilika za Austriju, Zabicer šutira preko gola.

108. minut - Izlazi Insinje, ulazi Brajan Kristante.

106. minut - Dvostruka izmena Franka Fode pred drugi produžetak, koji je upravo počeo. Šaub i Gregorič su zamenili Griliča i Šlagera.

Kraj prvog produžetka! Zaista bi čudo trebalo da se desi, pa da se Austrija sada vrati u meč!

105. minut - Goooool! Italija vodi 2:0, strelac je Pesina!  Zagradio se Beloti na petercu, odložio loptu Pesini, a ovaj pogodio iz neposredne blizine.

104. minut - Predivan slobodan udarac Insinjea, ali maestralna odbrana Bahmana.

97. minut - Izlazi Arnautović, ulazi Kalajdžić.

95. minut - Goooool! Vodi Italija, strelac je Kjeza! Leonardo Spinacola je poslao loptu na desnu stranu šesnaesterca, Kjeza ju je sjajno prihvatio i prevario rivala, a zatim poslao neodbranjiv udarac u dalji ugao!

94. minut - Solidan pokušaj Kjeze, brani Bahman.

91. minut - Počeo je prvi produžetak.

Idemo u produžetke! Neprepoznatljiva igra Italijana u nastavku. Austrija je čak bila bolja u drugih 45 minuta, ali golova nije bilo i igraće se produžeci. Gledaćemo 2x15 minuta na Vembliju.

Igraće se još pet minuta u regularnom delu!

90. minut - Tek sada prva izmena u Austriji. Šepf umesto Baumgartnera.

84. minut - Dvostruka izmena u Italiji. Beloti i Kojeza su na terenu umesto Imobilea i Berardija.

83. minut - Pokušao je Berardi "polu-makazicama", ali bez opasnosti po gol Austrije

80. minut - Sve smo bliži produžecima! Bleda Italija u drugom poluvremenu.

74. minut - Austrijanci traže penal. Pesina je neoprezno oborio Lajmera, međutim, Austrijanac je pre toga bio u ofsajdu.

71. minut - Austrijanci bolji u drugom poluvremenu. Italija neprepoznatljiva od početka drugog dela.

67. minut - Prva izmena na utakmici. Lokateli i Pesina zamenili Veratija i Barelu.

65. minut - Goool! Vodi Austrija, strelac je Arnautović! Ipak, ništa od gola. Gledao se VAR, Arnautović je bio u ofsajdu i rezultat ostaje nepromenjen!

62. minut - Preti Austrija preko Sabicera. Lopta se odbila od Bonućija i završila pored stative.  Posle kornera je šutirao i Arnautović u padu, ali je njegov slab udarac zaustavio Donaruma.

56. minut - Posle kornera je probao Bonući glavom, lopta je otišla preko gola.

52. minut - Izveo je Alaba slobodan udarac sa nekih 17 metara, ali je njegov šut završio preko prečke. Mogao je Alaba i bolje iz ove pozicije.

48. minut - Pokušaj Italijana, ali Dragović otklanja opasnost.

46. minut - Počinje drugo poluvreme. Nije bilo izmena.

Poluvreme! Bez golova na Vembliju! Italija je bila bolja u prvih 45 minuta, imali su "azuri" inicijativu, ali se Austrija uspešno branila.

43. minut - Dobar pokušaj Spinacole iz teške pozicije. Brani Bahman, biće korner.

37. minut - Baumgartner je ostao da leži nakon sudara sa Donarumom. Ipak, sve će biti u redu sa austrijskim fudbalerom.

32. minut - Odličan šut Imobilea, lopta pogađa staivu. Malo je nedostajalo da postigne sjajan gol iz velike udaljenosti. Mnogo sreće za Austriju.

25. minut - Marko Verati je napravio solo prodor, ali nije ušao u šansu jer mu je protivnički igrač oduzeo loptu.

23. minut - Nešto mirniji period igre.

18. minut - Uzvraća Arnautović na drugoj strani. Njegov šut sa nekih dvadesetak metara odlazi preko gola.

17. minut - Najbolja prilika na meču. Šutrirao je Barela sa desne strane, ali se Bahman istakao odličnom odbranom u stilu rukometnog golmana.

14. minut - Šansa za Insinjea. Snažno je šutirao, ali pravo u Bahmana.

11. minut - Italijani su oduzeli loptu, ali je Spinacola sa leve strane iskosa šutirao pored gola. Grilič se poigravao ispred svog kaznenog prostora i to je moglo da ih skupo košta.

8. minut - "Pršti" od duela na sredini terena. Ne odustaju Italijani od prepoznatljivog presinga, ali su i Austrijanci hrabro izašli, žele da se nadigravaju.

6. minut - Imobile ulazi u raspravu sa sudijom Tejlorom, jer mu je svirao faul u napadu.

2. minut - Prvi žuti karton na meču, dobio ga je Marko Arnautović.

1. minut - Utakmica je počela!

20.55 - Sve je spremno za početak susreta.

20.41 - Poslednji susret dve selekcije na velikom turniru bio je na Mundijalu 1998, kada su slavili Italijani rezultatom 2:1.

20.37 - U prvoj postavi Austrije nalaze se Aleksandar Dragović i Marko Arnautović. Austrijanci nikada ranije nisu prošli grupu i veliki su autsajderi protiv Italije.

20.34 - Italija na poslednjih 30 utakmica ne zna za poraz, a ukoliko slave i na ovom meču postaviće novi rekord.

Pre ove generacije, koju predvodi Roberto Mančini, ovoliko mečeva zaredom nisu izgubili Francuzi od 1994. do 1996, i upravo Italijani u periodu od 1935. do 1939. godine.

20.30 - Austrijanci su u grupnoj fazi ostvarili pobede protiv Severne Makedonije i Ukrajine, dok su im jedini poraz naneli Holanđani.

20.26 - Italija se nalazi u odličnoj formi. Bili su maksimalni u svojoj grupi pobedivši Tursku, Švajcarsku i Vels bez primljenog gola. Mnogi "azure" vide kao glavne favorite za osvajanje titule.

20.23 - Dobar dan i dobrodošli na blog našeg portala posvećen osmini finala Evropskog prvenstva u kojem se sastaju Italija i Austrija. Uz alo.rs pratite sva dešavanja sa ,,Vemblija".