kina, Amerika, vojska, rat
Printscreen youtube
kina, Amerika, vojska, rat

Printscreen youtube

Foto: Printscreen youtube

 

* Huti su nedavno bombardovali dva najveća naftna postrojenja na severoistoku Saudijske Arabije

* To je izazvalo pravu katastrofu, jer je proizvodnja opala za 50 odsto, dok su cene "crnog zlata" drastično skočile

* Rijad je odmah optužio Teheran da stoji iza napada

Saudijska Arabija i Iran su višegodišnji suparnici, ali čini se da u prethodnih nekoliko dana neprijateljstvo dveju zemalja naročito dolazi do izražaja. U svetlu pređašnjeg napada na saudijska naftna postrojenja za koja se tereti Iran, nemoguće je ne zapitati se gde leži uzrok sukoba te koji su faktori koji onemogućavaju da pomenute države pronađu zajednički jezik.

Kako piše Bi- Bi- Si, jedan od mogućih odgovora treba tražiti u činjenici da je reč o susednim zemljama koje se po prirodi stvari bore za prevlast u regionu.

Pročitajte još:

Deset godina dug sukob Saudijske Arabije i Irana dodatno opterećuju verske razlike. Naime, u Iranu dominiraju šiitski muslimani, dok Saudijska Arabija sebe vidi kao vodeću sunitsku muslimansku silu.

Taj svojevrsni raskol unutar islama reflektuje se na čitav region Bliskog istoka. Naime, i ostale bliskoistične države u kojima su zastupljene podele na Šiite i Sunite, ravnaju se prema smernicama Saudijaca i Iranaca.

Istorijski posmatrano, Saudijska Arabija, koja sebe smatra vođom muslimanskog sveta, uzima se za rodno mesto islama. No, nakon Islamske revolucije koja je zadesila Iran 1979. godine, stvorena je nova vrsta države u regionu, takozvana revolucionarna teokratija, čiji je cilj bio da ovaj model uređenja proširi na susedne zemlje.

Kako je došlo do pogoršanja odnosa?

Čini se da u poslednje vreme rivalstvo postaje sve snažnije budući da Iran na mnogo načina pobeđuje u regionalnoj trci.

Na primer, u Siriji je iranska podrška predsedniku Bašaru al Asadu omogućila njegovim snagama da u velikoj meri unište grupe pobunjenika koje je podržavala Saudijska Arabija.

Emanuel Makron i Mohamed bin Salman

screenshoot/Youtube

Emanuel Makron i Mohamed bin Salman, Foto: screenshoot/Youtube

Saudijci očajnički pokušavaju da obuzdaju rastući uticaj Irana, dok "militaristički avanturizam" mladog i impulsivnog prestolonaslednika Muhameda Bin Salmana- de fakto vladara zemlje, dodatno pogoršava regionalne tenzije.

Princ Bin Salaman vodi rat protiv Huta (Ansar Allah), pobunjeničkog pokreta u Jemenu, delom kako bi neutralisao uticaj Irana u toj zemlji, ali nakon četiri godine borbi ispostavilo se da je reč o skupom a nedelotvornom rešenju.

Iran

Printscreen youtube

Iran, Foto: Printscreen youtube

Sa druge strane, Iran je negirao optužbe na račun toga da snabdeva Hute oružjem, iako izveštaji Ujedinjenih nacija govore suprotno.

U međuvremenu u Libanu operiše moćna šitska militantna grupa, Hezbolah, verni saveznik Iranaca. Oni koji dobro poznaju prilike u regionu, pretpostavljaju da su Saudijci primorali libanskog premijera Sada Haririja da podnese ostavku pre dve godine zbog umešanosti Hezbolaha u regionalni konflikt.

Treba imati u vidu da su u igri i spoljni akteri. Naime, poziciju Saudijske Arabije ojačava podrška administracije Donalda Trampa, dok Izrael, koji Iran posmatra kao smrtnu pretnju, u određenom smislu podržava saudijske napore da obuzda Irance.

Rijad, Saudijska Arabija

Youtube/Printscreen

Rijad, Saudijska Arabija, Foto: Youtube/Printscreen

Koliko je izvestan direktan sukob?

Napad dronovima na saudijska postrojenja koji su tokom vikenda izveli Huti, a koji se pripisuje Iranu, neminovno je otvorio još jedan front između suprotstavljenih zemalja.

Za Sjedinjene Američke Države i druge zapadne sile, slobodna polovidba u zalivu je od suštinskog značaja, a svaki sukob koji bi eventualno blokirao plovni put od izuzetne važnosti za međunarodno brodarstvo i transport nafte, mogao bi lako da uvuče američke pomorske i vazdušne snage.

Iranski ajatolah Ali Hamnei

Printscreen/Youtube

Iranski ajatolah Ali Hamnei, Foto: Printscreen/Youtube

Amerika i njeni saveznici već dugo posmatraju Iran kao "faktor nestabilnosti" na Bliskom istoku. Rukovodstvo Saudijske Arabije spornu zemlju sve više doživljava kao egzistencijalnu pretnju te se čini da je prestolonaslednik spreman da preduzme sve potrebne akcije koje bude smatrao potrebnim kako bi se suočio sa rastućim uticajem Teherana.

No, ranjivost Saudijaca dokazana je napadom na njena naftna postrojenja koji je obeležio vikend za nama. Ako izbije rat, to će biti stvar slučajnosti, piše britanski medij.

Posle nafte i cena ova dva metala skočila u nebesa! Haos na svetskim berzama

AUTOR: Alo.rs/Tanjug/A.M. DATUM I VREME: 16.09.2019. 15:53 - 16.09.2019.

Ukoliko dve regionalne sile zarate, to će se odraziti i te kako na Evropu, Balkan, pa i šire, jer će cene nafte naglo skočiti, a proizvodnja opasti, što ceo svet dovodi u najveću opasnost do sada, kada je u pitanju snabdevanje ovim dragocenim energentom.

Nastaće takozvani "efekat leptira", koji će prouzrokovati drastične promene na raznim krajevima sveta.

BONUS VIDEO: Pitali smo građane šta misle o Borisu Džonsonu - jedan odgovor je HIT