JUL I ZVANIČNO NAJTOPLIJI MESEC Neće biti rekorder dugo, drastično upozorenje za narednih pet godina
Foto: EPA/EFE/MASSIMO PERCOSSI

Najnovije podatke su saopštili Samanta Burdžes, zamenica direktora Kopernikus službe za klimatske promene, kao i Kris Hjuit, direktor klimatskog servisa Svetske meteorološke organizacije.

– Potvrđeno je da je globalna prosečna temperatura za jul 2023. najviša zabeležena ikada. Procenjuje se da je mesec bio oko 1,5 stepeni topliji od proseka od 1815. do 1900. godine, dakle prosek za predindustrijska vremena. Toplotni talasi su se dešavali tokom jula u više regiona širom sveta. Prelazeći sa temperature vazduha na temperaturu površine mora, globalna prosečna temperatura površine mora nastavila je da raste nakon dugog perioda neuobičajeno visokih temperatura od aprila 2023. godine, dostigavši rekordno visoke nivoe u julu – kaže Samanta Burdžes.

Njen kolega podsetio je na 2016. kada je na rast temperature uticao globalni fenomen El Ninjo.

– Ovaj dugoročni trend zagrevanja vođen je stalnim povećanjem koncentracija gasova staklene bašte u atmosferi, tako da su tri glavna gasa ugljen-dioksid, metan i azot-oksid, svi dostigli rekordno zabeležene maksimume. Najtoplija godina do sada je bila 2016. i ta konkretna godina je povezana sa kombinacijom veoma snažnog El Ninjo događaja u to vreme pored dugoročnog zagrevanja klimatskog sistema – kaže Kris Hjuit.

Burdžes je istakla da je jul 2023. rekordan ne samo otkako se meri temperatura nego u znatno dužem periodu.

– Ono što možemo da kažemo je iz „Međuvladinog panela o klimatskim promenama” i to šestog izveštaja o proceni, da nije bilo ovako toplo, kombinujući zapise posmatranja i paleoklimatske zapise, u poslednjih 120 hiljada godina – dodala je Burdžes.

Hjuit kaže da su on i njegove kolege upozorile na predstojećih pet godina kad je o temperaturi reč.

– Predvideli smo još u maju, mislim da je to bilo na konferenciji za novinare, da je vrlo verovatno, sa 98 odsto verovatnoće, da će jedna od narednih pet godina biti jedna od najtoplijih u istoriji. Šanse za to su 66 odsto da ćemo privremeno premašiti 1,5 stepeni iznad predindustrijske vrednosti, dakle Pariski sporazum – istakao je Hjuit.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading