Deca u Jugoslaviji
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Krajem 2021. godine objavljen je spisak najpopularnijih dečjih imena, među kojima su broj jedan bili: Mija i Relja.

Kada su devojčice u pitanju, roditeljima se najviše sviđaju Ema, Mila, Ela, Lara, Lina, Sofija, Hana, Ana, Lea i Natalija.

Za dečake najčešće biraju Mateo, Noa, Emil, Leon, Teo, Matija, Filip, Nikola, Danijel i Luka.

Danas se sećamo davne 1981. godine i kakva su imena deca dobijala u Jugoslaviji. Tekst objavljen u časopisu Nada, 1981. godine preneo je hrvatski portal "Index".

Izdvojili smo neke delove

"April 1981: Sve češće po našim ulicama, parkovima, školama, restoranima čujemo imena kao što su Žaklina, Izabel, Belinda, Tomas, Rafael, Mišel - strana imena naše dece. Ko su njihovi roditelji i kakvi su ih razlozi naterali da ih tako nazovu? Najčešći odgovori su da je to sada moderno, a najnovija moda je, uz strano ime i po dva prezimena!

U matične knjige rođenih upisani su dečaci koji se zovu Karlo i Ringo.

Otac malog Ringa bio je svojevremeno strasni obožavalac Bitlsa, posebno bubnjara, pa je svom sinu dao njegovo ime.

 Ali baba iz Smedereva (p)ostala je hit u tom kraju zbog izbora imena za unuku.

Trenutne situacije i događaji u svetu i kod nas, takođe utiču na izbor imena za dete. U vreme kad je u svemir poletela prva žena astronaut, Valentina Terješkova, devojčice rođene tih dana, masovno su nazivane Valentina.

Ako su "ludo zaljubljeni" u Španiju, detetu će dati ime Karmen, Rafael, Rodrigo, a ako čeznu za Grčkom onda će se kći sigurno nazvati Afrodita. Takva imena sve češće se čuju na ulici, u školi i obdaništu. No, najnoviji "nobles" je imati dva imena, pa i dva prezimena!

Listajući "knjige starostavne" u beogradskoj opštini Vračar, matičar Zorica Stojković rekla nam je da je i tada bilo kombinovanja domaćeg i stranog imena, naročito kod dece rođene u inostranstvu. Tako se jedna bakica rođena 1898. godine zvala Marija Elizabet Izabel, s prezimenom koje se završava s "ić."

Druga je takođe imala tri imena - Jelena Marija Ilona, pa Marija Magdalena Roza, Irma Ana, Charles Andre...

Aleksandar ili Alexandar?

"Gotovo svako drugo muško ime danas je Aleksandar", rekla je tada Zorica Stojković. "Roditelji zahtevaju da se ime piše sa "x", a ne sa "ks". Doduše, sva strana imena upisujemo u originalu, ali Aleksandar je i naše ime, pa je normalno da ga pišemo onako kako ga izgovaramo.

Često imamo muka oko toga da ljude uverimo da su, na primer, Saša i Maja, nadimci, a ne imena. Međutim, to se kod nas udomaćilo kao ime i sada ga u matične knjige rođenih upisujemo kao ime.

Ono što je još zanimljivo, to je da se sve češće susrećemo s tim da se deci ne daju samo dva imena, već i dva prezimena - i očevo i majčino, naročito ako su brakovi mešoviti tj. ako je neko od roditelja stranac. Tako se može dogoditi da upoznamo dečaka po imenu Žan Pjer Petar Simić-Dima.

Kako će se dete zvati ne odlučuju više samo kumovi, kao što je bilo ranije, pa čak ni sami roditelji. Sve više na to utiču razne prilike i događaji u svetu, popularni junaci iz oblasti filma, muzike, sporta, zatim mesto i zemlja gde je dete rođeno.

I zato, ako se u vašem gradu bude davao pozorišni komad "Pokondirena tikva", Jovana Sterije Popovića, nemojte propustiti priliku da ga pogledate. Aktuelan je, iako je pisan pre 100 godina.

BONUS VIDEO

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading