Printscreen
Foto: Printscreen/Printscreen

Džinovska anakonda dugo je smatrana jednim od najstrašnijih i najmisterioznijih bića Amazonije. Međutim, naučnike je šokiralo otkriće da postoje ne jedna, već dve vrste džinovskih anakondi, pokazala je studija objavljena u Diversity.

- Zajedno sa 14 naučnika iz devet zemalja otkrili smo da su najveće zmije na svetu u stvari pripadnice dve različite vrste. Iako izgledaju gotovo identično na prvi pogled, genetske razlike između njih su 5,5 odsto i to je ogromno. Poređenja radi, ljudi i šimpanze se genetski razlikuju svega 2 odsto – rekao je profesor Freek Vonk, holandski biolog i voditelj prirodnjačkih emisija - prenosi Dejli mejl.

Iako je tek otkrivena, naučnici već kažu da je ova vrsta ugrožena.

- Anakonde su grupa vodenih zmija kojih ima mnogo u Južnoj Americi. Taksonomski status nekoliko vrsta bio je nesiguran ili čak kontroverzan. Korišćenjem genetskih podataka iz četiri priznate vrste anakondi iz decet zemalja, studija je ispitala filogenetske odnose unutar roda Eunectes. Ključno otkriće je identifikacija dve grupe u okviru vrtste Eunectes Murinus, što je pokazalo da su one genetski duboko različite. To je dovelo do priznavanja severne zelene anakonde kao nove vrste pod imenom Eunectes akayima, različite od južne zelene anakonde ili Eunectes murinus – navedeno je u studiji.

Profesor Hesus Rivas, glavni autor studije, rekao je da je pre 15 godina prvi put shvatio da je moguće da postoje dve vrste zelenih anakondi. Sa suprugom dr Sarom Kori-Rivas počeo je analize uzoraka ispitujući genetske razlike. Ipak, bilo je potrebno mnogo vremena da se dobiju rezultati.

- Ovo je zaista bio međunarodni projekat. Proučavam anakonde 32 godine, pa opet moram da se zapitam koliko još drugih vrsta postoji i koliko toga još ne znamo – rekao je on.

Brajan G. Fraj, jedan od autora studije i profesor Univerziteta u Kvinslendu, rekao je da su on i njegove kolege bili šokirani kada su otkrili ogromne genetske razlike između dve vrste.

- S obzirom na to da je ovaj gmizavac tako veliki kičmenjak, neverovatno je da nismo primetili da postoje dve vrste do sada. Zelene anakonde su zaista čudovišta sveta reptila. Najveće ženke mogu da budu sedam metara dugačke i teške više od 250 kilograma. Dobro su adaptirane za život u vodi, nisu otrovne, već plen obaraju ogromnim, fleksibilnim vilicama, a onda ga lome snažnim telima. Kao vrhovni predatori, one su ključne za balans ekosistema – napisao je on za The Conversation.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading