Roditelji i dete
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Mnogi smatraju da su ovi termini previše grubi i da umanjuju ozbiljnost i toplinu reči “majka” i “otac”.

Međutim, njihova upotreba zavisi od konteksta – nekada imaju šaljiv i prisniji ton, dok se mame često ljute kada ih naslednici oslove sa “kevo”.

Dugo se verovalo da su ovi izrazi pogrdni, ali istina je potpuno drugačija. Postoji nekoliko teorija o njihovom poreklu, a njima se bavila i popularna Instagram stranica “Poreklo reči”.

 Smatra se da je “keva” izvedena iz starije reči “kevac”, koja se pominje u Vukovom rečniku i prvobitno je označavala oca.

Neki lingvisti povezuju “kevu” sa albanskom reči “Shkje” (što znači Srbin), koja je kasnije prilagođena u “čkevac”, a zatim skraćena u “kevac”.

Vremenom je došlo do promene značenja, pa je "keva" počela da označava majku.

Druga teorija kaže da “keva” potiče od sefardskog izraza “ne’kev”, koji je na ladino jeziku označavao majku. Ovaj izraz su koristili Jevreji Sefardi iz Dorćola, a kasnije je ušao u širi govor.

Za razliku od “keve”, izraz "ćale" ima slovensko poreklo i potiče od reči “ćaća”, koja je karakteristična za Dalmaciju i Liku. Vremenom je skraćena u “ćale”, što se brzo proširilo u svakodnevni govor.

Iako neki smatraju da su “ćale” i “keva” grubi izrazi, u srpskom jeziku oni su odraz bliskosti i opštenarodnog govora. Upotreba ovih termina zavisi od konteksta – dok ih mlađe generacije koriste s ljubavlju, stariji ih mogu smatrati neformalnim.

Šta vi mislite? Da li koristite “ćale” i “keva” ili više volite klasične izraze “otac” i “majka”? Podelite svoje mišljenje u komentarima!

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading