Istraživanja otkrila: Koliko dugo sme da traje popodnevna dremka?
Foto: Shutterstock

Bitan činilac dnevnog odmora je njegovo trajanje. Kada zaspimo, počinjemo da prolazimo kroz različite faze sna. Smatra se da je petominutna dremka prekratka za duboke faze sna, dok s druge strane, dnevni san u trajanju od 30 minuta ili duže pruža organizmu dovoljno vremena da uđe u duboki (sporotalasni) san. Predugo dremanje u toku dana ipak može izazvati inerciju sna. Nije do kraja poznato kako nastaje ova pojava, ali smatra se da buđenje iz dublje faze spavanja, poput REM faze, doprinosi inerciji spavanja i dovodi do jutarnje mrzovolje.

Smatra se da bi zbog svega navedenog popodnevna dremka morala da traje 10 do 20 minuta. Dnevni odmor u trajanju ne kraćem od 10, ali ne i dužem od 20 minuta, donosi najviše koristi za organizam. Izuzeci od ovog pravila su bolesne osobe i deca kojima je potrebno više dnevnog odmora. Stručnjaci upozoravaju da produžen dnevni odmor kod zdravih odraslih osoba može da poremeti ritam spavanja i izazove nesanicu.

Kada dnevni odmor može da izazove probleme?

Popodnevna dremka može nekom da godi, a nekom da nanese probleme koji su povezani i sa vremenom i dužinom popodnevne dremke.
Homeostatski nagon za spavanjem je tehnički izraz koji se koristi za potrebu organizma za snom. Posle dobrog noćnog sna homeostatski nagon za snom je nizak, ali kako polako odmiče dan, možemo da počnemo da se osećamo umornije i pospano.

Spavanje tokom dana umanjuje homeostatski nagon spavanja, usled čega se osećamo odmornije i spremnije da radimo, manje smo pospani, možemo bolje da učimo, bolje je pamćenje i emotivno smo stabilniji.

Kome je potrebna popodnevna dremka?

Popodnevna dremka potrebna je osobama koje malo spavaju tokom noći. Kratkim snom u trajanju od 20 minuta u toku dana, one mogu da osveže organizam. Ova vrsta odmora potrebna je i radnicima u noćnoj smeni kako bi sprečili pospanost na radnom mestu.

Popodnevna dremaka se preporučuje vozačima, veliki broj saobraćajnih nesreća prouzrokovan je umorom. Savet svim vozačima jeste da spavaju 7 do 8 sati tokom noći, u slučaju da tokom vožnje osete umor, preporuka je da se konzumira kofein, zaustavi vozilo i odmori 20 minuta.

Dnevni odmor savetuje se i osobama koje rade u smenama van radnog vremena od 7 do 18 časova. Smenski rad se dovodi u vezu sa povećanim rizikom od zdravstvenih posledica, telesnih povreda i poremećaja cirkadijalnog ritma. Smatra se da odmor 10 do 20 minuta povećava budnost i jača brzinu reagovanja.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading