PAZITE NA KOJOJ STRANI SPAVATE: Na desnom boku može biti okidač za mnoge bolesti!
Foto: piaxbay

Jedva dočekate veče da se ušuškate u krevet, pa i ne mislite ima li veze na kojoj strani ćete provesti noć. Ipak, to da li ležimo na levoj ili desnoj i te kako utiče na naše zdravlje, pre svega na srce, organe za varenje, oslobađanje od toksina.

Naučnici tvrde da je mnogo bolje spavati na levoj strani tela zbog anatomije i položaja naših unutrašnjih organa, pišu na sajtu purple.com. Prirodni položaj za naš stomak je na levoj strani jer ćemo tako lakše variti hranu od prethodnog dana. U suprotnom, želudac će biti u neprirodnom položaju, što nije preporučljivo. Dakle, ako spavate na desnoj strani, a uveče ste nešto gricnuli, to se neće dobro svariti, što onda može uzrokovati gorušicu. S druge strane, ukoliko spavate na levoj strani, krv će strujiti telom kako treba i to će povoljno uticati i na digestivni trakt.

Takođe, ako spavamo na levoj strani, bolje će raditi i naš limfni sistem, a i lakše ćemo se osloboditi svih štetnih materija iz mozga, kažu na sajtu lifehack.com. Uz to, doktori i trudnicama preporučuju da spavaju na levoj strani jer je to dobro za srce i poboljšava cirkulaciju ka njemu. Buduće mame će tako imati i manje bolova u leđima, materica će manje pritiskati jetru, a krv će bolje strujiti i ka fetusu i ka bubrezima.

A pošto se naša jetra nalazi na desnoj strani, ako tokom noći bude oslobođena pritiska, neće biti opterećena ni toksinima, što je neizmerno važno.

Jasno je da se neće desiti ništa strašno ako ponekad budete spavali na desnoj strani, ali svako je bolje da vam to ne bude navika.

Postoje studije u kojima se tvrdi da je spavanje na lovm boku zapravo najzdravije. Evo i zašto:

1. Poboljšava funkciju limfnog sistema

Slezina je najveći organ u limfnom sistemu i nalazi se na levoj strani tela. Kada spavate na levom boku, slezina radi efikasnije. Glavni razlog za to je gravitacija, koja podstiče protok krvi u slezini i tako omogućava da brže filtrira nečistoće.

Limfni sistem je takođe zadužen i za transport masnoća, proteina i drugih važnih materija za naš organizam, a ležanje na levoj strani tela omogućava ovim hranjivim materijama da brže dođu do ćelija.

2. Podstiče pravilnu eliminaciju otpadnih materija

Spoj između tankog i debelog creva nalazi se na levoj strani tela pa, kao i kod slezine, gravitacija pomaže u njihovom radu. Tako spavanje na levoj strani tela olakšava transport otpada iz tankog u debelo crevo. Na taj način sve što treba da izađe iz organizma kroz debelo crevo, izaći će brže.

3. Može umanjiti intenzitet noćne gorušice

Ukoliko imate problema sa čestim gorušicama, tada bi bilo dobro da usvojite naviku spavanja na levom boku. U tom položaju vaš želudac će biti smešten ispod srčane petlje, prstenastog mišića koji se nalazi između jednjaka i želuca, a zadatak mu je da zaustavi vraćanje sadržaja iz želuca u jednjak.

4. Pomaže jetri da ne bude preopterećena

Budući da se jetra nalazi na desnoj strani tela, kad ležite na desnom boku može se stvarati pritisak na taj organ. Zato, ako spavate na levoj strani, jetra neće biti preopterećena.

5. Dobro je za srce

Leva strana srca prima krv iz pluća i pumpa je dalje u telo. Upravo zato spavanje na levom boku može pomoći srcu da radi svoj posao lakše i efikasnije.

Kada spavate na levoj strani, gravitacija olakšava rad sistema za cirkulaciju, posebno aorti i donjoj šupljoj veni - velikoj veni koja se nalazi na desnoj strani kičme.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading