DA LI ZNATE Koliko sati sna nam je neophodno?
Foto: Shutterstock

Većina odraslih bi trebalo da spava sedam ili više sati svake noći kako bi izbegli negativne posledice po zdravlje. Međutim, koliko sati spavanja treba pojedinoj osobi zavisi od starosti i drugih zdravstvenih faktora.

San je veoma važan za naše fizičko i mentalno zdravlje

Tokom sna mozak prerađuje informacije i događaje koji su se odigrali tokom dana, ali i emocije i slike koje čuvamo iz prošlosti. Koliko nam je sati sna zaista potrebno zavisi pre svega od toga koliko smo se istrošili prethodnog dana i kakvo nam je opšte zdravsteno stanje.

Spavanjem pokrećemo najvažnije fiziološke procese. Oni pomažu našem telu da se regeneriše, odmori ili savlada neku bolest.

Dugačka je lista dobrobiti koje dovoljno spavanja donosi, evo nekih: 

telo tokom spavanja reguliše i oslobađa hormone koji kontrolišu apetit, metabolizam i rast. 

san pojačava funkciju mozga, koncentraciju, fokus i produktivnost.

spavanjem se smanjuje rizik od bolesti srca i mozga. 
održava se imuni sistem.
smanjuje rizik od hroničnih zdravstvenih stanja i depresije.
poboljšava se celokupno psihičko stanje zbog optimalne produktivnosti i fizičke ravnoteže.

Koliko sati sna nam treba: 7-9 sati za dugovečnost

Koliko sati sna nam je potrebno da bi smo se fizički oporavili od napora prethodnog dana, zavisi od načina života koji vodimo. Nije isto da li smo dan proveli u šumskoj šetnji, uživajući na plaži, ili smo imali stresan dan u kancelariji, naporan dan u fabrici ili na gradilištu…

Kako bismo sledećeg dana dali najbolje od sebe, vreme koje provedemo u krevetu trebalo bi da se uklapa u preporučeno vreme. Ovo su neke od vremenskih vrednosti, kojima treba da se pridržavamo. One predstavljaju optimalano vreme koji je zdravo izdvojiti za spavanje:      

Uzrast i preporučeno dnevno vreme spavanja

Bebe: 16-18 sati

Deca predškolskog uzrasta: 11-12 sati

Deca školskog uzrasta: ne manje od 10 sati

Tinejdžeri: 9-10 sati

Odrasli (uključujući i seniore): 7-9 sati

Tokom sedam do devet sati sna, ćelije se brže regenerišu, proces starenja usporava, a vi ste na dobrom putu da sebi obezbedite dugovečnost.              

Kao što možete primetiti potrebe za spavanjem su različite čak i unutar iste starosne grupe. Da li dobro funkcionišete nakon sedam sati ili vam je potrebno da odspavate koji sat više zavisi od individualnih potreba, ali i od spoljašnjih faktora.

To su pre svega stres, hrana koju ste konzumirali pre spavanja, umor, kvalitet kreveta ili dušeka i jastuka na kom spavate. 

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading