OVO JE MAKRONOVA I STARMEROVA STRATEGIJA ZA MIR U UKRAJINI! Zna se koje su 4 KLJUČNE tačke dogovora, ali OVO će razbesneti Putina!
Dok traje sukob između američkog predsednika Donalda Trampa i evropskih lidera, a odnosi između Moskve i Vašingtona postaju sve bliži, Evropa je počela da razvija sopstveni plan za mir u Ukrajini.
Velika Britanija i Francuska, ključni zagovornici ovog plana, predstavile su njegovu osnovu, koja će biti poslata i Trampu na uvid. Britanski premijer Kir Starmer naglašava da Moskva neće moći da diktira uslove pregovora – oni će biti definisani u dogovoru sa Kijevom, što bi moglo izazvati bes ruskog predsednika Vladimira Putina.
Predlog privremenog primirja
Francuska i Britanija predložile su jednomesečno primirje koje bi obuhvatilo obustavu napada na:
Vazdušnu infrastrukturu
Pomorsku infrastrukturu
Energetske sisteme
Međutim, kopnene borbe ne bi bile deo primirja, potvrdili su francuski predsednik Emanuel Makron i ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro. Cilj je testirati spremnost Rusije na mirovne pregovore i stvoriti osnovu za dugotrajniji sporazum.
Makron je dodao da evropske kopnene trupe neće biti raspoređene u Ukrajini u narednim nedeljama, već bi se o njihovoj ulozi odlučivalo tek nakon potpisivanja primirja. Ipak, nije precizirao kako bi se nadziralo poštovanje dogovora.
Četiri tačke mirovnog plana
Britanski premijer Kir Starmer potvrdio je da su evropski lideri usaglasili četiri ključne tačke mirovnog plana:
Nastavak vojne pomoći Ukrajini i jačanje ekonomskog pritiska na Rusiju
Obezbeđivanje suvereniteta i sigurnosti Ukrajine uz njeno prisustvo u svim pregovorima
Jačanje odbrambenih kapaciteta Ukrajine kako bi se sprečile buduće invazije
Formiranje "koalicije voljnih" koja bi garantovala sprovođenje sporazuma
Britanija je već najavila dodatnih 1,6 milijardi funti za protivvazdušnu odbranu i zajam od 2,2 milijarde funti za vojnu pomoć, koristeći sredstva od zamrznute ruske imovine.
Starmer je naglasio da Evropa ne sme ponoviti greške iz prošlosti i dopustiti slab dogovor koji bi Rusija lako prekršila. Nagovestio je i mogućnost prisustva evropskih trupa i avijacije u Ukrajini, ali nije otkrio koje zemlje bi se priključile toj inicijativi.
Formiranje specijalnih fondova
U okviru pregovora razmatra se i osnivanje dva specijalna fonda, potencijalno vredna stotine milijardi evra – jedan za odbranu Ukrajine, a drugi za obnovu njene infrastrukture. Ovu inicijativu predvodi Nemačka, gde se procenjuje da bi samo odbrambeni fond mogao iznositi oko 400 milijardi evra.
Iako još nije poznato kako će se dogovor usaglasiti sa američkom politikom, Evropa je odlučna u nameri da aktivno oblikuje budućnost Ukrajine i osigura trajni mir.
(Blic)
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)