ČELSI OSVOJIO SUPERKUP EVROPE! Viljareal pao u penal ruletu!
EPA-EFE/Juan Carlos Cardenas

Čelsi je nakon boljeg izvođenja penala pobedio Viljareal na Vindzor Parku u Belfastu pred oko 13.000 navijača.

Posle 120 minuta fudbala, rezultat je bio 1:1, a strelci su bili Hakim Zijeh u 27. i Đerar Moreno u 73. minutu.

Pristupilo se izvođenju jedanaesteraca, u kojima su više koncentracije imali igrači Čelsija i na kraju slavili 6:5.

Tradicionalno, na početku sezone sastali su osvajač Lige šampiona (Čelsi) i Lige Evrope (Viljareal).

Prvo poluvreme pripalo je londonskoj ekipi, dok je u drugom delu bolji bio tim iz Španije.

Ekipa Tomasa Tuhela zapretila je u šestom minutu preko Tima Vernera. Nakon kornera, Nemac se lepo snašao i uputio udarac ka golu, ali je odbranio Serhio Asenho.

"Plavci" do prednosti stižu u 27. minutu preko Hakima Zijeha. Bila je to odlična akcija Čelsija, Kai Haverc je sjajno uposlio Zijeha, a ovaj zatresao mrežu Viljareala.

Međutim, u finišu prvog dela Marokanac se povredio i morao je da izađe iz igre, a zamenio ga je Kristijan Pulišić.

U nadoknadi prvog poluvremena Viljareal je propustio veliku priliku da dođe do izjednačenja. Sa leve strane, relativno blizu gola, Alberto Moreno je hvatao volej, međutim, lopta je pogodila prečku.

Bila je to samo najava onoga što će uslediti u drugih 45 minuta.

Igrao se 52. minut kada je Moreno pogodio stativu.

Osvajač Lige Evrope dolazi do izjednačenja u 73. minutu. Bila je to lepa akcija Morena i Dije. Odličan dupli pas i precizan udarac Morena, slabijom desnom nogom, pod samu prečku.

Otišlo se u produžetke, gde nije bilo previše uzbuđenja, pa su pitanje pobednika rešili penali.

U 119. minutu Tuhel je napravio, ispostaviće se ključnu izmenu. Uveo je Kepu Arizabalagu umesto Eduarda Mendija.

Viljareal je bolje započei izvođenje penala, jer je Asenho odbranio penal Mauntu, dok je na drugoj strani siguran bio Moreno.

Ipak, u dugoj seriji Arizabalaga brani šut Mandija i Čelsi se vratio u igru. Do kraja su fudbaleri londonske ekipe bili prilično sigurni, a Arizabalaga je izrastao u heroja pošto je zaustavio udarac Raula Albiola u sedmoj seriji.

"Plavcima" je ovo prvi trofej u ovom takmičenju još od 1998. godine.

Takođe, ovo je za Čelsi osmi evropski trofej, čime je ušao u Top 10 najuspešnijih ekipa na kontinentu, te pretekao Mančester junajted na večnoj listi, kada su u pitanju engleski klubovi.