Beograd, Leto
Alo!/ Masanori Jošida
Beograd, Leto

Alo!/ Masanori Jošida

Beograd, Foto: Alo!/ Masanori Jošida

Kako se bliži početak turističke sezone tako sve više sezonskih radnika iz Srbije odlazi u Hrvatsku i Crnu Goru gde mesečno mogu da zarade od 300 pa čak i do 2.500 evra. S druge strane, zbog poljoprivredne sezone veliki broj sezonaca bi mogao da se zaputi u Nemačku, ali i daleku Portugaliju.

To su trendovi koje je uočila Nacionalna služba za zapošljavanje koja posreduje u legalnom zapošljavanju srpskih radnika u inostranstvu. Kada je reč o sezonskim poslovima, srpskim državljanima je i dalje najprivlačniji region.

 

Deficit u Hrvatskoj

- Nakon sprovedenih postupaka posredovanja u zapošljavanju na zahtev stranih poslodavaca, 19 državljana Srbije pronašlo je posao na pomoćnim poslovima u turizmu sezonskog karaktera u Republici Hrvatskoj, 15 lica je zasnovalo radni odnos u Sloveniji na poslovima pomoćnih radnika, poštonoša i vozača. Najviše ponuda stranih poslodavaca u prethodnom periodu kada je reč o sezonskim poslovima bilo je u turizmu i ugostiteljstvu u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Ponuđene plate za turizam i ugostiteljstvo se kreću od 300 do 600 evra na mesečnom nivou, poslodavac snosi troškove smeštaja i ishrane - ističu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

PRAVA JE POMAMA ZA OVIM ZANIMANJIMA Evo kako u Srbiji možete zaraditi i preko 1.000 evra mesečno! Ovo su najisplativiji poslovi za koje vam ne treba DIPLOMA!

300 do 400 evra imaju sobarice i higijeničarke u regionu, plus smeštaj

600 do 2.500 evra je plata za kuvare i oni su ujedno najplaćeniji

15 radnika iz Srbije otišlo je preko NZS u Sloveniju na rad

Bez obzira na to što je još pre tri i po godine u Crnoj Gori stupio na snagu Zakon o strancima koji je prema tadašnjim najavama pretio da smanji broj stranih sezonaca, ponuda za sezonske poslove iz ove zemlje ne manjka. A nema ni velikih pravnih prepreka sezonskom zapošljavanju stranaca.

- Dozvola za rad se lako dobija. Potrebna je samo potvrda o nekažnjavanju, ostalo se vadi bez problema i dozvola se čeka maksimalno 15 do 20 dana - kažu u u jednoj od budvanskih agencija.

Kuvari na ceni

Zato se svake godine spominje broj od čak 40.000 sezonskih koji dolaze u Crnu Goru iz Srbije, BiH i Makedonije. Tradicionalno je na Crnogorskom primorju najveća potražnja za radnicima u turizmu i ugostiteljstvu. A mesečna zarada može biti i te kako dobra.

- Najviše se traže kuvari, pomoćni kuvari, pomoćni radnici u kuhinji, konobari i pomoćni konobari, šankeri, barmeni, sobarice, higijeničari i recepcioneri. Najbolje su plaćeni kuvari - od 600 do 2.500 evra mesečno, a najmanje sobarice i higijeničarke - od 300 do 400 evra mesečno - podvlače u agenciji, i dodaju da uz sve poslove idu i plaćeni stan, odnosno smeštaj i hrana.

MOŽETE DOĆI I NA LICU MESTA TRAŽITI POSAO Nemačkoj nedostaje oko 1,2 miliona radnika: Traže građevinare i medicinare, plate visoke, idealna prilika za svakog vrednog Srbina!

Najvažniji saveti za siguran posao u inostranstvu

  • pasoš kao lični dokument nema potrebe nikome da dajete
  • ako prihvatate posao preko agencije za zapošljavanje, proverite da li je licencirana za taj posao
  • ne treba da dajete novac agenciji za posredovanje prilikom prihvatanja posla u inostranstvu, već to čini poslodavac
  • najbolje bi bilo da budete u komunikaciji direktno sa poslodavcem i da se što bolje informišete o svim uslovima rada
  • tražite ugovor o radu i uradite pravnu analizu preko organizacija koje se time bave jer se dešava da ugovori budu dvojezični i samim tim dvosmisleni
  • ukoliko prihvatate poslove od individualnih posrednika (fizičkih lica), morate biti svesni da je to rad na crno i samim tim u inostranstvu možete biti kažnjeni za ovakav vid rada
  • korisno je da imate kontakte ambasada naše zemlje u zemljama u kojima odlazite da radite, kao i kontakte nevladinih organizacija koje mogu pružiti pomoć i podršku ukoliko dođe do eksploatacije
  • besplatno i anonimno možete proveriti svaku poslovnu ponudu preko ASTRA SOS telefona 011/785-00-00
  • Kada je reč o daljem inostranstvu, zanimljivo je da su sezonci preko Nacionalne službe za zapošljavanje odlazili i u Portugaliju.

- Prošle godine smo imali četvoro srpskih državljana koji su se zaposlili na sezonskim poslovima u poljoprivredi u Portugaliji. Radi se o beračima malina - otkrivaju u NSZ-u.

Oprezno

Zanimljivo da je Nemačka sve više traga za poljoprivrednim sezoncima iz Srbije.

- Nemačka je zainteresovanja za zapošljavanje naših državljana na sezonskim poslovima u poljoprivredi, ali još uvek nisu stvoreni uslovi da bi preko NSZ-a došlo do ovake vrste radnog angažovanja naših državljana - podvlače u NSZ-u.

MOŽDA BAŠ VI BUDETE SREĆNE RUKE Građani Srbije, ako uspešno rešite ovu misteriju, sleduje vam nagrada od 2.000 evra! (FOTO)

Iskustva srpskih radnika na tromesečnom radu u Slovačkoj gde su i na poslu i u smeštaju tretirani gotovo kao robovi pozivaju na oprez svakog sezonca pre nego što ode u inostranstvo.

- Naši državljani svakako kada se opredele za odlazak na rad u inostranstvo treba da vode računa da pre odlaska zaključe ugovor o radu sa svim bitnim elementima radnog angažovanja u inostranstvu kao što su zarada, troškovi, penali, kaznene odredbe, radne dozvole, vize, smeštaj, ishrana, putni troškovi... Takođe, ugovori koje zaključuju treba da budu dvojezični ili na jeziku koji razumeju, kao i da budu potpisani - zaključeni sa neposrednim poslodavcem ili njegovim ovlašćenim predstavnikom - upozoravaju u NSZ-u.

NOVA PRAVILA KOJA SE NEĆE SVIDETI PENZIONERIMA Mlađi od 57 radiće duže, a evo kolika je penzija za 43 godine staža!