ZABORAVITE NA KISELO MLEKO:  Evo šta treba da radite ako ste izgoreli na suncu!
Foto: Pixabay

Jako sunce i visoke temperature mogu da izazovu crvenilo i opekotine na koži. Nakon nekoliko dana sledi perutanje i ljuštenje kože jer nagon da rukama otklonite mrtvu kožu je veliki. Ipak, to nemojte raditi.

Svaka osoba je barem jednom u životu zadobila blage opekotine uzrokovane neopreznim izlaganjem suncu. Nakon opekotina sledi perutanje i ljuštenje kože i jako je važno da u tom periodu na kožu pazite još više.

ZABORAVITE NA KISELO MLEKO:  Evo šta treba da radite ako ste izgoreli na suncu!

Foto: Pixabay

 

Nikako ne "skidajte" kožu

Potreba da rukama otklonite mrtvu kožu je velika, ali nikako nemojte to raditi! Svako ubrzano uklanjanje izgorele kože može usporiti proces regeneracije. Najbolje je dozvoliti koži da sama „uradi piling“ i oslobodi se mrtvih ćelija kože.

Koristite hidratantne kreme i losione koji će nahraniti kožu ili - med.

Sprečite pakao

Proces pilinga može da traje dva do četiri dana nakon što crvenilo od opekotina ne nestane ili posle nedelju dana, u zavisnosti od težine opekotina. Nažalost, piling izgorele kože se ne može sprečiti. Važno je da redovno koristite kreme sa zaštitnim faktorom i izbegnete opekotine od sunca.


Ljuštenje kože ima određenu svrhu: na ovaj način vaše telo uklanja ćelije kože oštećene UV zracima sunca. Još jedna dobra vest je da možete ubrzati proces lečenja nekim od preparata koje već imate kod kuće.

Svako ubrzano uklanjanje izgorele kože može da uspori proces regeneracije. Najbolje je da dozvolite koži da sama „uradi piling“ i oslobodi se mrtvih ćelija. Proces pilinga može da traje dva do četiri dana nakon što crvenilo od opekotina ne nestane ili posle sedam dana, u zavisnosti od težine opekotina. Nažalost, piling izgorele kože se ne može sprečiti.

Sindi Alen-Stjuart iz Teksasa otkrila je kako brzo da ublažite opekotine koje ste zadobili nakon izlaganja suncu. Na Fejsbuk profilu podelila je fotografije pre i posle tretmana.

Rešenje je, u kako ona tvrdi  peni za brijanje s mentolom.

„Mora da bude pena i u sebi treba da ima mentol. Nanesite je na mesto sa opekotinama i ostavite na koži. Osetićete kako izvlači toplotu iz kože. Nakon 30 minuta pena će izgledati kao da se otopila i biće osušena. Na delu gde imate opekotine osećaćete hladnoću, a to je dobar znak“, prepričava svoje iskustvo ova 34-godišnjakinja i savetuje:

„Nakon toga isperite je mlakom ili hladnom vodom pod tušem“, dodaje. Tretman je, kaže, potrebno ponoviti sledećeg dana ako opekotina nije nestala.

Priznala je da za ovaj trik čula od jednog lekara, ali nije verovala dok ga sama nije probala na svojoj koži. Ipak, svima preporučuje nanošenje kreme za sunčanje pre izlaganja sunčevim zracima kako do opekotina ne bi ni došlo.

Da pena za brijanje zaista pomaže, potvrdila je i dermatolog Džesika Krant .

„Pena za brijanje u mnogo slučajeva sadrži mentol i druge hemikalije koje prirodno hlade i stvaraju dobar osećaj na koži. Mentol uklanja toplotu iz opekotina jer brzo isparava, pa je oporavak mnogo brži“, kaže dr Krant.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading