Lejdi Gaga
Foto: Tanjug/Tanjug/Ap

Brazilska policija saopštila je da je uspešno sprečila bombaški napad planiran na koncertu Lejdi Gage na plaži Kopakabana u Rio de Žaneiru.

Koncertu je prisustvovalo oko 2,1 milion ljudi, piše "Sky news". Zaveru je orkestrirala grupa koja je promovisala govor mržnje i radikalizaciju tinejdžera, uključujući samopovređivanje i nasilan sadržaj kao oblik društvene pripadnosti, saopštila je Civilna policija Rio de Žaneira koja je radila u koordinaciji sa Ministarstvom pravde zemlje.

- Osumnjičeni su regrutovali učesnike, uključujući maloletnike, za izvođenje koordinisanih napada koristeći improvizovane eksplozive i Molotovljeve koktele - saopštila je policija. 

Uhapšen vođa grupe 

Ministarstvo pravde je saopštilo da su se regruteri predstavili kao Gagini fanovi, poznati kao "Mala čudovišta".

Navodi se da je operacija "Lažno čudovište" zasnovana na izveštaju laboratorije za sajber operacije ministarstva nakon dojave obaveštajne službe državne policije Rija, koja je otkrila digitalne ćelije koje podstiču nasilno ponašanje među tinejdžerima koristeći šifrovani jezik i ekstremističku simboliku.

Vlasti su sprovele više od desetak naloga za pretrese i zaplenu, a čovek opisan kao vođa grupe uhapšen je u južnoj državi Rio Grande do Sul zbog ilegalnog posedovanja vatrenog oružja, dok je tinejdžer pritvoren u Rio de Žaneiru zbog čuvanja dečje pornografije.

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading