hrvatska vojska
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Kako je ranije pisao "Jutarnji list", hrvatski ministar obrane Ivan Anušić i njegov nemački kolega Boris Pistorijus dogovorili su koncept prema kojem bi Hrvatska Ukrajini isporučila 30 tenkova M-84 i 30 borbenih vozila pešadije M-80. Ukrajina bi za to platila Nemačkoj i za taj bi iznos bila umanjena cena nabavke 50 novih nemačkih tenkova Leopard 2A8, koje uzima Hrvatska.

Prema sada dostupnim informacijama, to bi bila tek prva isporuka tenkova M-84 Ukrajini. U ovom trenutku Hrvatska vojska raspolaže sa oko 70 tenkova M-84, a većina je u vrlo dobrom stanju i procenjuje se da bi Hrvatska mogla u Ukrajinu da uputi 60 tih tenkova.

Tenk M-84 težak 46 tona je jugoslovenska verzija sovjetskog T-72. Vozilo pešadije M-80 teško je 15 tona i bilo je jugoslovenska verzija sovjetskog BMP-1, podseća Axe.

Ukrajinske oružane snage koriste stotine T-72 i BMP-1, tako da ne bi trebale da imaju problema sa integracijom M-84 i M-80 u svoje snage. Sa ukupno 60 bivših hrvatskih tenkova i borbenih vozila Ukrajina bi mogla da opremi dva bataljona, odnosno ili pola brigade.

Manjak teškog naoružanja za opremanje novih brigada

U svetlu toga nije slučajno da su ukrajinski funkcioneri nedavno najavili da će unaprediti novu 156. pešačku brigadu u mehanizovanu brigadu. Ta 156. mehanizovana brigada jedna je od 14 novih brigada od 2.000 ljudi koje su ukrajinske kopnene snage nedavno formirale. Većina tih novih vojnih brigada, koje sve imaju oznaku 150, započele su kao pešačke brigade kojima je nedostajalo mnogo teške opreme.

Ukrajinska mehanizovana brigada inače raspolaže s 31 tenkom i 93 borbena vozila. Za deset mehanizovanih brigada trebalo bi 310 tenkova i 930 borbenih vozila. Ali, u septembru je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio da njegova vlada ne može da opremi čak četiri od 14 novih brigada teškim naoružanjem. Procenjivalo se da nedostaje gotovo 200 tenkova i 600 borbenih vozila.

Ukrajinska industrija sama proizvodi neka nova vozila, obično izvlačenjem starih vozila nakon dugotrajnog skladištenja i njihovom nadogradnjom sa dodatnim oklopom i sistemom upravljanja vatrom. Ali, mnoga borbena vozila dolaze iz inostranstva. U 32 meseca, otkako je Rusija pokrenula sveobuhvatnu invaziju na susednu zemlju, saveznici Kijeva obećali su isporuku oko 900 tenkova i 1400 borbenih vozila, kao i hiljade lakših oklopnih transportera i oklopnih kamiona.

Problem je što su Ukrajinci izgubili gotovo tačno onoliko oklopnih vozila koliko su ih dobili od svojih saveznika - spomenutih 900 tenkova i 1400 borbenih vozila. Ukrajina bi, kako navodi autor, mogla da proizvede dovoljno oklopnih vozila da održi u akciji svoje starije kopnene borbene brigade, njih ukupno oko 100. Ali, muči se s pronalaženjem vozila za sve nove brigade koje formira.

Pritom, nekakva odluka da se nova brigada ne formira, nije opcija - mnoge starije ukrajinske brigade u borbama su bez prestanka od početka invazije u februaru 2022. Njihovi borci su umorni, a ta iscrpljenost može imati strašne posledice.

Oprema za 9 od 14 novih brigada

U tom kontekstu treba podsetiti na 72. mehanizovanu brigadu, koja je dve godine držala gradu-tvrđavu Vuhledar na jugu Donjecke oblasti bez značajnih pojačanja, dok na kraju nije popustila pod nemilosrdnim napadom većih i jačih ruskih formacija i povukla se 1. oktobra. To povlačenje je dovelo do šireg kolapsa ukrajinskih položaja u južnom Donjecku.

Ukrajinski komandanti očajnički žele da rotiraju umorne brigade sa prve linije, ali jednako tako očajnički žele da osiguraju da brigade koje će ih zameniti imaju dovoljno oklopnih vozila, odnosno da ne budu samo topovsko meso za Ruse.

Kasno pristigli tenkovi Leopard 1A5 i Leopard 2A4 nemačke proizvodnje pomogli su, kao i nedavne pošiljke vozila iz Sjedinjenih Država, Francuske i Australije. Sa ovim vozilima i hrvatskim tenkovima M-84 i M-80, Ukrajina postupno mehanizuje najmanje devet od tih 14 novih brigada.

Ali, vreme je bitan faktor. Koristeći sve veću iscrpljenost ukrajinskih snaga, Rusi udvostručuju svoje napade i napreduju u nekoliko ključnih sektora linije fronta U takvim uslovima, ukrajinske novoopremljene brigade, uključujući spomenutu 156. mehanizovanu brigadu, očekuju se s velikim nestrpljenjem.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading