RUSIJA I UKRAJINA SU BILE BLIZU MIRA, A ONDA SE SVE OKRENULO Kako su propali mirovni pregovori u Istanbulu 2022. godine - obeležila ih je jedna SMRT (FOTO)

Krajem marta 2022. godine, svega mesec dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, činilo se da postoji tračak nade za mir.
Ruska i ukrajinska delegacija sastale su se u Istanbulu, posredstvom Turske, kako bi razgovarale o uslovima potencijalnog prekida sukoba.
Ti razgovori, održani 29. marta 2022, ušli su u istoriju kao najbliža tačka deeskalacije u čitavom ratu i istovremeno kao jedan od najvećih propuštenih momenata.
Obbe strane bile na korak od dogovora koji je mogao da stavi tačku na krvoproliće, ali su pregovori naglo propali.
Nacrt sporazuma i pregovori u Istanbulu
Tokom tih pregovora, ukrajinska strana je ponudila nacrt prema kojem bi Ukrajina pristala na neutralni status, odnosno odustajanje od ulaska u NATO, u zamenu za međunarodne bezbednosne garancije od više zemalja – uključujući SAD, Tursku, Veliku Britaniju, Francusku i Kinu.
U praksi, to bi značilo da se Ukrajina odriče formalnog vojnog saveza, ali da u slučaju napada može očekivati intervenciju svojih garanata.
Sa ruske strane, tada je prvi put pomenuto moguće povlačenje trupa iz okoline Kijeva kao „gest dobre volje“.
Pregovarači su delovali oprezno optimistično, a mediji su preneli da su se obe strane „ozbiljno približile dogovoru“.
Međutim, pregovori su prekinuti nakon otkrića masakra u Buči, što je dodatno pogoršalo odnose i smanjilo poverenje između strana
Uloga Zapada i pritisci na Kijev
Neki izvori, poput britanskog magazina The Spectator, pisali su tada da su zapadni lideri, pre svega tadašnji britanski premijer Boris Džonson, odvratili Ukrajinu od potpisivanja bilo kakvog sporazuma sa Rusijom.
Prema tim tvrdnjama, poruka je bila jasna: "Ne pristajte ni na šta, Rusija mora biti vojno poražena".
Ova verzija događaja ostaje kontroverzna i ne do kraja potvrđena, ali otvara pitanje da li su tadašnje međunarodne kalkulacije nadvladale šansu da se sukob zaustavi dok je još bio u začetku.
Nakon istanbulskih pregovora, rat je ušao u novu, krvaviju fazu. Rusija se fokusirala na Donbas, a Ukrajina je pokrenula serije uspešnih kontraofanziva.
Hiljade dodatnih žrtava pale su nakon tog promašenog pokušaja mira. Do kraja 2022. godine, bilo je jasno da su sve strane ušle u dugotrajni iscrpljujući rat bez vidljivog izlaza.
Smrt ukrajinskog pregovarača
Ranije, 28. februara 2022. delegacije su se sastale u Gomelju, Belorusija, kako bi započele mirovne pregovore.
Jedan od članova ukrajinske delegacije bio je Denis Kirejev, bankar i obaveštajac koji je, prema navodima ukrajinske vojne obaveštajne službe (GUR), igrao ključnu ulogu u odbrani Kijeva pružanjem informacija o planiranom ruskom napadu na aerodrom Antonov.
Međutim, 5. marta 2022. godine, Kirejev je ubijen u Kijevu od strane pripadnika ukrajinske bezbednosne službe (SBU) pod sumnjom za izdaju.

Profimedia
SBU je tada tvrdio da su postojali dokazi o njegovoj saradnji sa Rusijom, dok je GUR kasnije saopštio da je Kirejev bio njihov agent koji je poginuo tokom specijalne misije.
Smatra se da je ovaj događaj imao veliki uticaj na neuspeh pregovora u Istanbulu koji su kasnije usledili.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)