Završen ključni sastanak u Moskvi!
alo.rs
Vladimir Putin
Vladimir Putin, Foto: TANJUG/AP/Alexei Nikolsky,

Trojica lidera su nakon pregovora potpisala izjavu o novim koracima za razvoj infrastrukturnih projekata u Karabahu, a Putin je razgovore sa Alijevom i Pašinjanom nazvao važnim, korisnim i konstruktivnim.

„Današnji sastanak smatram izuzetno važnim i korisnim, jer smo uspeli da se dogovorimo i potpisali smo zajedničku izjavu o razvoju situacije u regionu“, rekao je Putin.

Da li je moguć mir u Nagorno-Karabahu?

 

Ruski lider je precizirao da misli na konkretne korake za razvoj ekonomskih veza i infrastrukturnih projekata.

Trojica lidera takođe su se dogovorila da će Rusija, Jermenija i Azerbejdžan formirati radnu grupu na nivou zamenika premijera za rešavanje problema ekonomije i saobraćajne infrastrukture.

„Oni (potpredsednici vlade triju zemalja) će u najskorije vreme formirati radne ekspertske podgrupe, predstaviti konkretne planove za razvoj saobraćajne infrastrukture i ekonomije regiona. Siguran sam da će primena ovih sporazuma biti od koristi i jermenskom i azerbejdžanskom narodu“, istakao je Putin rekao nakon razgovora.

On je dodao da ruska mirovna grupa u Karabahu generalno ispunjava svoje obaveze i da nema nikakvih suštinskih incidenata u zoni sukoba.

„Pre svega, želeo bih da zahvalim svojim kolegama – i predsedniku Azerbejdžana i premijeru Jermenije – što su pristali da dođu u Moskvu na sastanak kako bi razmatrali pitanja vezana za primenu mirovnog sporazuma od 9. novembra prošle godine. Došli smo do zaključka da se uslovi sporazuma generalno poštuju i da nisu zabeleženi nikakvi ozbiljni incidenti“, rekao je Putin nakon razgovora.

Alijev: Sastanak će pomoći u razvoju regiona

Nakon razgovora, Alijev se obratio Putinu i zahvalio mu na pozivu i inicijativi za održavanje sastanka.

Ilham Alijev

EPA

Ilham Alijev, Foto: EPA

„Takođe delim vaše mišljenje da je sastanak bio veoma važan kako bi se obezbedio dalji održivi i bezbedan razvoj našeg regiona“, istakao je Alijev.

Alijev je istakao da deblokiranje saobraćajnih komunikacija odgovara interesima Jerevana i Bakua.

„Izjava koja je danas potpisana govori o našim namerama, jer je jedna od tačaka izjave nakon prestanka borbenih dejstava bila deblokada saobraćajnih komunikacija. Ovo je oblast koja može dati veliku dinamiku razvoju regiona, kao i ojačati bezbednost. Zato što otvaranje saobraćajnih veza odgovara interesima naroda Azerbejdžana, Jermenije, Rusije, naših suseda. Siguran sam da će i susedne države aktivno učestvovati u stvaranju saobraćajnih koridora i stvaranju široke mreže saobraćajnih arterija u našem regionu“, rekao je Alijev.
Predsednik Azerbejdžana uveren je da je sukob u Nagorno-Karabahu ostao u prošlosti.

„Zajednička izjava od 9. novembra sprovodi se uspešno. Većina tačaka te izjave je ispunjena. Ruska mirovna misija efikasno radi svoj posao i za dva meseca, izuzev manjih incidenata, nije bilo ozbiljnih razloga za zabrinutost. Sve ovo nas uverava da je, kako je Vladimir Vladimirovič (Putin) jednom rekao, sukob oko Nagorno-Karabaha prošlost i da moramo razmišljati o budućnosti“, istakao je Alijev.

Pašinjan: Status Karabaha i dalje nerešen

Status Nagorno-Karabaha i dalje ostaje nerešeno pitanje, rekao je nakon pregovora premijer Jermenije Nikol Pašinjan.

Nikol Pašinjan

EPA

Nikol Pašinjan, Foto: EPA

„Nažalost, ovaj sukob ostaje nerešen. Naravno, uspeli smo da obezbedimo prekid vatre, ali ima još mnogo pitanja koja treba rešiti. Jedno od tih pitanja je status Nagorno-Karabaha“, istakao je Pašinjan.

Jermenski premijer je dodao da je Jermenija spremna da nastavi pregovore u okviru Minske grupe OEBS-a, a posebno po pitanju utvrđivanja statusa regiona.

Pašinjan smatra da će izjava usvojena na kraju trilateralnog sastanka promeniti ekonomski izgled regiona.

„Današnja izjava je zaista veoma važna i neću skrivati – realizacija sporazuma iz ove izjave može jednostavno promeniti ekonomsku sliku i izgled našeg regiona, a ekonomske inovacije mogu dovesti i do pouzdanijih bezbednosnih garancija. Mi smo, naravno, spremni da konstruktivno radimo u ovom pravcu“, naglasio je Pašinjan.

On je primetio i da je na jednom sastanku nemoguće rešiti sva pitanja.

„Želim još jednom da naglasim, za nas su najvažnija humanitarna pitanja, a posebno razmena ratnih zarobljenika, koja je predviđena tačkom 8 naše zajedničke izjave od 9. novembra“, dodao je Pašinjan.

Trilateralni pregovori

Ranije je objavljeno da će Putin takođe održati odvojene bilateralne razgovore sa svojim azerbejdžanskim i jermenskim kolegom.

Trilateralni pregovori odvijali su se iza zatvorenih vrata, sa izuzetkom Putinovog obraćanja na samom početku. Ruski lider naveo je da Rusija ceni partnerske i dobrosusedske odnose sa Azerbejdžanom i Jermenijom i zahvalio je svojim kolegama na pozitivnom prihvatanju posredničkih napora ruske strane da prekine sukob u Nagorno-Karabahu.

Putin je konstatovao da se sporazumi postignuti u novembru 2020. godine dosledno sprovode, a to stvara neophodne preduslove za dugoročno i potpuno rešavanje sukoba u Nagorno-Karabahu na pravednoj osnovi, u interesu i jermenskog i azerbejdžanskog naroda.

Lideri tri zemlje su 10. novembra potpisali sporazum o prekidu borbenih dejstava u Karabahu. Prema tom dokumentu, pod kontrolu Azerbejdžana su prešle tri oblasti u Karabahu – Agdamska, Kelbadžarski i Lačinski, dok je Jermenija zadržala deo Lačinskog koridora u širini od pet kilometara koji obezbeđuje vezu između nepriznate Republike Nagorno-Karbah i Jermenije, bez grada Šuša. Duž kontakt linije u Karabahu raspoređeni su ruski mirovnjaci, na teritoriji Azerbejdžana biće formiran rusko-turski centar za monitoring sporazuma o primirju.