Ruska vojska
Youtube/Printscreen
Ruska vojska

Youtube/Printscreen

Ruska vojska, Foto: Youtube/Printscreen

 

Primena ovih radara će 'značajno' povećati ruske odbrambene sposobnosti.

Pozivajući se na izvore iz vojne industrije, TASS prenosi da je ruski generalštab spreman da pokrene proizvodnju još pet dodatnih radara Rezonanca-N, 'sposobnih za otkrivanje hipersoničnih ciljeva - pored pet već naručenih.'

Jednom kada ovi radari budu povezani u jedinstvenu radarsku moći će zaštititi čitav ruski Arktik od nadolazećih 'hipersoničnih raketa', rekao je izvor.

Takvo raspoređivanje 'značajno bi povećalo osmatračke sposobnosti ruskih oružanih snaga', rekao je za RT Mihail Hodarenok, pukovnik u penziji u snagama protivvazdušne odbrane i bivši oficir generalštaba.

'Sigurno je da je radarska stanica dobro radila u praksi. Uostalom, rusko ministarstvo odbrane retko se odlučuje da duplira narudžbu radarske opreme.'

U vreme hladnog rata, Sovjetski Savez je imao 'veliki sistem radarskog osmatranja' na severu, pošto je taj pravac smatran najverovatnijim  za raketni napad SAD.

'Sada bi taj isti cilj trebalo postići putem manjih, ali više sofisticiranih radara.'

Početkom ove godine, ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija troši daleko manje na odbranu i efikasnije koristi svoj novac razvijajući niz naprednog oružja koje njegovi rivali se muče da kopiraju.

Dodao je da se, dok je Sovjetski Savez uvek pokušavao sustići SAD - bilo da je u pitanju atomska bomba, bombarderi dugog doleta ili prve interkontinentalne balističke rakete - izgleda da su se stvari promenile.

'Danas imamo jedinstvenu situaciju u našoj novijoj istoriji - oni pokušavaju da nas sustignu', rekao je Putin.

Rusija je prošle godine izbacila niz najsavremenijih hipersoničnih oružja, a neka su već počela da se koriste, uključujući hipersoničnu raketu nazvanu 'Avangard'.