PALI ELITNI PUTINOVI ŠPIJUNI! OPERACIJA ISTOK: Kako su brazilski agenti otkrili rusku složenu špijunsku mrežu u šokantnim detaljima!

U poslednjim godinama, brazilska obaveštajna služba je sve više postajala svesna tajne mreže koju su uspostavile ruske obaveštajne službe u njihovoj zemlji. Prema posebnom istraživačkom izveštaju The New York Times-a, Brazil je korišćen kao ključna montažna linija za proizvodnju tajnih operativaca od strane ruskih agenata.Operativci, poznati kao "ilegalci", su menjali svoje identitete i živeli naizgled normalne živote dok su tajno učestvovali u špijunaži.
Jedna od istaknutih ličnosti bio je Artem Šmirev, koji je stvorio besprekornu lažnu ličnost kao Gerhard Daniel Campos Wittich, 34-godišnji brazilski državljanin. Njegov život u Brazilu uključivao je vođenje uspešnog biznisa za 3D štampu i deljenje luksuznog stana u Rio de Žaneiru sa svojom brazilskom devojkom i mačkom. Šmirevov autentični brazilski izvod iz matične knjige rođenih i pasoš su potvrdili njegov pseudonim, omogućavajući mu da se neprimetno uklopi u brazilsko društvo. Međutim, njegova želja da se uključi u prave špijunske aktivnosti dovela je do njegovog konačnog pada.
Istraživanje brazilske obaveštajne službe, koje je bilo deo precizne operacije, otkrilo je obrazac koji im je omogućio da identifikuju ove ruske špijune jednog po jednog. Tokom poslednje tri godine, uspešno su razmontirali ovu tajnu mrežu, otkrivajući najmanje devet ruskih operativaca koji su delovali pod brazilskim identitetima. Zanimljivo, šest od ovih operativaca još uvek nije javno identifikovano.
Operacija, nazvana "Operacija Istok", nije bila samo rutinski zadatak kontraobaveštajne službe; naglasila je teške posledice agresivnih akcija Rusije u poslednjoj deceniji. Ruski špijuni su bili umiješani u razne zle aktivnosti širom sveta, uključujući obaranje putničkog aviona i mešanje u izbore u više zemalja. Invazija na Ukrajinu u februaru 2022. imala je lančanu reakciju, podstičući globalne odgovore na rusku špijunažu, čak i u istorijski prijateljskim zemljama kao što je Brazil.
Jedan od upečatljivih aspekata ove špijunske operacije je složena metoda koju su koristili ruski agenti za falsifikovanje identiteta. Na primer, Šmirev, dok je vodio dvostruki život, je izrazio nezadovoljstvo zbog nedostatka stvarnih postignuća u svojoj tajnoj ulozi. Njegove poruke, pronađene na njegovom telefonu, otkrile su uvid u psihološki teret života ispunjenog obmanom.
Jedan posebno neobičan slučaj uključivao je Sergeja Čerkasova, koji je ušao u Holandiju pod izgovorom da je brazilski državljanin sa legitimnim pasošem. Njegovo hapšenje otkrilo je značajne slabosti u ruskoj operaciji, jer su istražitelji otkrili da je identitet koji je koristio bio falsifikovan iz dokumenata preminule osobe. Ovo je navelo brazilske vlasti da tragaju za "duhovima" - osobama sa legitimnim izvodima iz matične knjige rođenih, ali bez verifikovane biografije.
Brazilska istraga proširila se van svojih granica, sa obaveštajnim podacima koji dolaze iz zemalja kao što su Sjedinjene Američke Države, Izrael i Holandija. Operacija je imala globalni značaj, jer je rezultirala izdavanjem Interpolovih poternica za brojne ruske špijune koji su delovali pod brazilskim identitetima. Svi ovi događaji postavili su pitanja o ranjivostima unutar brazilskog sistema izdavanja identiteta, koji je omogućio da takva sofisticirana falsifikovanja procvatu.
Dok se ova obaveštajna saga odvija, posledice za rusku špijunažu su duboke. Uspešno identifikovanje i razmontiranje ovih operativaca značajno je uticalo na rusku špijunsku mrežu, otežavajući im da deluju u inostranstvu. Dok su neki špijuni, kao što je Čerkasov, suočeni sa pravnim posledicama, drugi, uključujući Šmireva, uspeli su da izbegnu hapšenje, naglašavajući stalnu igru mačke i miša između obaveštajnih agencija i operativaca.
(Jutarnji)
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)