DUŠKO GOLUBOVIĆ IMAO DIREKTNE RAZGOVORE SA NASEROM KELJMENDIJEM: Hoće li SDT istraživati njihove veze?

Tada je uhvaćeno ukupno hiljadu poziva i petsto SMS poruka, iz kojih je se vidi da je Naser Keljmendi samo u te dvije godine, osim sa Duškom Golubovićem, ostvarivao kontakte i sa čelnikom DUA Mehmetom Zenkom, tadašnjim šefom odbora DPS-a u Ulcinju Ljorom Nrekićem, bivšim gradonačelnikom Ulcinja Gzimom Hajdinagom, tadašnjim direktorom katastra Dževdetom Čaprićem, ali i sa osuđenim za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića, Damirom Mandićem.
Duško Golubović uhapšen je u petak a saslušan juče kod sudije za istragu Višeg suda u Podgorici. Njegov advokat Velibor Marković rekao nam da je odlukom sudije određen pritvor do 30 dana. Najavio je, međutim, žalbu na odluku suda.
Goluboviću je od Specijalnog državnog tužilaštva stavljeno na teret krivično delo pranje novca i to tako što je konvertovao određena novčana sredstva kupovinom više nepokretnosti.
„Pri čemu se navodi da su ta novčana sredstva stečena kriminalnom djelatnošću krijumčarenja cigaretama. Međutim, ono što je sporno je da se ne navodi bilo koja pravosnažna presuda ili makar krivični postupak za krivično delo krijumčarenje cigareta gde bi se on pominjao u bilo kom kontekstu. Dakle, nema niti osude niti krivičnog postupka za krivično delo krijumčarenja koje bi ga povezivalo sa nekom trgovinom odnosno krijumčarenjem cigaretama“, naveo je pre dva advokat Marković za Radio Crne Gore.
Po listingu prisluškivanih razgovora Keljmendi je bio u telefonskoj komunikaciji i sa vlasnikom nekadašnjeg kafea „Grand“ Rankom Ubovićem, koji se godinama dovodi u vezu sa kompanijom Bemaks. U zgradi iza ovog kafea, kao što je poznato, Keljmendi je imao stan u Podgorici.
U šemi klana Nasera Keljmednija nisu, međutim, pomenuti mnogi crnogorski državljani za koje se pouzdano zna da su imali vrlo bliske kontakte sa Naserom Keljmendijem.
„Kada bi bilo dovoljno dokaza, u šemi bi se tada samo iz Crne Gore našlo makar sto Keljmendijevih najbližih saradnika, dok bi onih koji su radili za njega, od kriminalaca, raznih biznismena i političara, bilo i pet puta više“, kaže dobro obavešteni sagovornik Portala RTCG.
Upravo u nekadašnjem kafeu „Grand“ Keljmendi je viđen kako ispija piće sa jednim visokopozicioniranim političkim funkcionerom i diplomatom, koji se povezivao i sa biznisom, mada je interesantno da u objavljenim telefonskim listinzima nije bilo toga imena. Sagovornik portala RTCG objašnjava da je Keljmendi u to vreme imao više telefona, čiji brojevi su poznati, te da bi se listingom i tih telefona došlo do još mnogo osoba iz Crne Gore koje su imale komunikaciju sa tim kontroverznim biznismenom.
Smatra da neki od razgovora nisu mogli biti registrovani pošto su u to vreme i sa jedne i sa druge strane korišćeni i takozvani kodirani telefoni, koji ne ostavljaju tragove niti mogu da se prisluškuju.
Kontroverzni kosovski biznismen mnogim poslovima bio je vezan za Crnu Goru, u kojoj je imao nekretnine, da bi tek kada je stavljen na takozvanu crnu listu Sjedinjenih Američkih Država, na kojoj se i dalje nalazi, i njegovog hapšenja 2013. godine, crnogorske vlasti dostavile Bosni i Hercegovini, na njihov zahtev, operativne podatke o dvadeset jednoj osobi iz Crne Gore koje su sa njim bile povezane. To je, zapravo, učinio tadašnji ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević, ne otkrivajući ipak imena crnogorskih državljana sa tog spiska.
Da li je među tim osobama bilo i ime Duška Golubovića i lica iz listinga presretnutih telefonskih razgova, do danas nije poznato. Naser Keljmendi je sve do tada redovno i nesmetano boravio u Crnoj Gori, gde mu je u svakom trenutku bilo na raspolaganju desetak automobila od kojih su se neki vodili na crnogorske državljane, o čemu je naš portal ranije pisao.
Apelacioni sud Kosova usvojio je pre dve godine žalbu Nasera Keljmendija i oslobodio ga optužbe za trgovinu drogom, za šta je prvostepeno osuđen na četiri godine i osam meseci zatvora.
U obrazloženju sudske odluke navedeno je da je Keljmendi oslobođen optužbi jer nije dokazano da je počinio krivično delo za koje je optužen.
Specijalno tužilaštvo Kosova zatražilo je od Apelacionog suda strožu kaznu za Keljmendija kojeg je prethodno Osnovni sud u Prištini osudio na četiri godine i osam meseci zatvora zbog trgovine drogom.
Keljmendi je u februaru 2018. godine osuđen na šest godina zatvora zbog krijumčarenja narkotika, ali je po žalbi, slučaj vraćen na ponovno suđenje. U ostalim tačkama optužnice, koje su uključivale optužbe za organizovani kriminal i ubistvo Ramiza Delalića, državljanina Bosne i Hercegovine, Keljmendi je proglašen nevinim.
Keljmendi, rođen u Peći, državljanin je Bosne i Hercegovine, a prvi put ga je 2013. godine uhapsila kosovska policija na osnovu međunarodne potjernice koju su izdale vlasti BiH.
Bonus video:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)