Frizerka Ana
Foto: Printscreen/Telegram


U zapanjujućem slučaju iz Sankt Peterburga, frizerka po imenu Ana Aleksandrova osuđena je na pet godina i dva meseca zatvora zbog navodnog širenja lažnih informacija o ruskoj vojsci. Presuda, o kojoj izveštava BBC, ističe sve čvršći stisak ruske vlade na neslaganje od početka rata u Ukrajini. Aleksandrova je negirala optužbe, tvrdeći da su one proizašle iz spora oko zemlje sa svojim komšijom. Situacija je dramatično eskalirala kada je njen komšija prijavio vlastima nakon što je Aleksandrova poslala slike vezane za rat u Ukrajini njegovoj ćerki.

Kriminalizacija "diskreditovanja oružanih snaga" počela je ubrzo nakon invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. Od tada, Kremlj je pojačao represiju nad onima koji se protive, što je dovelo do zatvaranja stotina kritičara i suzbijanja nezavisnih medija. 

U odvojenom, ali jednako alarmantnom slučaju, četvoro novinara osuđeno je na pet i po godina zatvora zbog rada sa "ekstremističkom organizacijom". Antonina Favoriskaja, Konstantin Gabov, Sergej Karelin i Artjom Kriger tvrdili su da su samo radili svoj posao kao novinari. Međutim, sud ih je proglasio krivima za proizvodnju materijala koje koristi antikorupcijska grupa koju je osnovao Aleksej Navalni, istaknuti opozicioni lider. Tragičan obrat je to što je Navalni prošle godine pronađen mrtav u kaznenoj koloniji unutar Arktičkog kruga. Favoriskajina poslednja pojava na video konferenciji iz sudnice desila se samo dan pre Navalnijeve kontroverzne smrti, označavajući mračnu koincidenciju u vremenskoj liniji ruske opozicije.

Aleksandrovin slučaj i osude novinara odražavaju širi trend represije koji pogađa pojedince u različitim sektorima ruske društva. Trenutna atmosfera nosi alarmantne sličnosti sa sovjetskom erom, gde su pojedinci poput Pavlika Morozova bili slavljenji zbog denunciranja članova svoje porodice. Aleksandrova, 47-godišnja majka dvoje dece, prvobitno je uhapšena u novembru 2023. zbog osam postova podeljenih putem dva anonimna naloga na ruskoj društvenoj mreži VKontakte.

Zanimljivo je da je njen sukob sa komšijom počeo zbog zajedničke zabrinutosti oko krčenja šuma od strane investitora u selu Korpikjulja, jugozapadno od Sankt Peterburga. Međutim, odnos se pogoršao, što je dovelo do optužbi koje su rezultirale Aleksandrovoj teškom kaznom. I pored svojih negacija, sud ju je poslao u kaznenu koloniju i zabranio joj da objavljuje bilo kakav materijal u naredne tri godine.

U međuvremenu, advokati koji predstavljaju jednog moskovskog savetnika, koji je prvi dobio punu zatvorsku kaznu prema zakonu o "lažnim vestima", podneli su žalbu Ustavnom sudu Rusije. Aleksej Gorinov je prvobitno osuđen na sedam godina zbog kritikovanja invazije tokom sastanka saveta. Njegova kazna je kasnije produžena za još tri godine dok je bio hospitalizovan, što pokazuje do kojih granica vlada ide da utiša neslaganje.

Advokati, Katerina Tertukhina i Olga Podoplelova, tvrdili su da se zakonodavstvo iz 2022. godine koje je trebalo da se bori protiv dezinformacija zloupotrebljava za suzbijanje antiratnih osećanja i kritičkih stavova prema vladi. Njihova izjava naglašava hitnu potrebu za preispitivanjem načina na koji se zakoni primenjuju u svetlu rastućeg autoritarizma u Rusiji. Ugrožavajući efekat ovih slučajeva se široko oseća, dok se ruska javnost suočava sa posledicama govora protiv države.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading