Rusija i Kina zastave
Foto: Shutterstock/Shutterstock



U svetu međunarodnih odnosa, gde se često javljaju nepredviđene tenzije, slučaj podmornice klase „Tajfun“ predstavlja značajan trenutak u odnosima između Rusije i Kine. Istorijski brod, jedan od simbola sovjetske mornarice, otkriva unutrašnje sukobe i granice saradnje između dva nekada čvrsta saveznika. Naime, kada je Kina izrazila interesovanje za kupovinu ove podmornice, ruski odgovor bio je hladan i jasan: „Ovo nije roba za prodaju.“

Podmornica „Tajfun“ nije obična podmornica. Sa vodopremanjem od skoro 48.000 tona, ona je dvostruki trup sa naprednom akustičnom zaštitom koja omogućava tiho plovidbu ispod arktičkog leda. U poređenju sa američkim „Ohio“ podmornicama, koje nose upola manje mase, „Tajfun“ se izdvaja svojim sposobnostima. Podmornica može da ostane ispod leda godinama bez otkrivanja, što je čini gotovo nevidljivom. Njena sposobnost da se prikrije u dubinama predstavlja ključnu prednost koja se ne može lako podeliti.

Ruska odluka da ne proda podmornicu Kinezima nije došla bez razloga. Moskva se dobro seća prošlih iskustava, poput onog sa avionima Su-27 koje je Kina prvo kupila, a zatim iskopirala. Takva situacija dovela je do prekida saradnje, a Rusija nije želela da rizikuje sličan ishod. Pametna kalkulacija pokazuje da su odnosi između Moskve i Pekinga mnogo složeniji nego što se to na prvi pogled čini.

U trenutnom geopolitičkom okruženju, Rusija teži da se pozicionira kao jedini pravi konkurent SAD-u u domenu podvodnih flota. Deljenje simbolične snage poput „Tajfuna“ sa bilo kim, pa čak i saveznicima, moglo bi predstavljati korak unazad u toj igri prestiža. Kremlj je svestan da lojalnost nije večna, te da bi moglo doći do promena u odnosima sa Pekingom, posebno u svetlu zaoštravanja situacije oko Tajvana.

Iako se ne može reći da je ovo kraj prijateljstva između Rusije i Kine, jasno je da postoje granice koje se ne prelaze. Analitičari iz Sohu su primetili razočaranje Kine, ali i naglasili da je poruka Moskve nedvosmislena – „Tajfun“ ne ide nikuda. Zapadni komentatori, poput onih iz The Washington Post-a, ukazuju na to da bi ovo mogao biti signal da „medeni mesec“ između ovih država dolazi svom kraju.

Nestanak „Tajfuna“ iz vojne tehnologije može simbolizovati i promenu u rusko-kineskim odnosima. Ovaj trenutak može se posmatrati kao prilika za redefinisanje granica saradnje i razumevanja. U svetu velikih ambicija, gde svako partnerstvo ima svoje dubine, ostaje da se vidi kako će se ovi odnosi razvijati u budućnosti. Možda će „Tajfun“ tiho nestati, ali njegov uticaj na međunarodne odnose mogao bi biti dalekosežan i neizbežan.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading