Ministarstvo finansija
Alo!/Vladimir Marković
Ministarstvo finansija

Alo!/Vladimir Marković

Foto: Alo!/Vladimir Marković

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Gojko Stanivković izjavio je danas da je Ministarstvo finansija posvećeno unapređenju položaja radnika u Srbiji kao i značajnom unapređenju života zaposlenih sa najnižim primanjima, te da je aktivan učesnik socijalnog dijaloga.

„Ministarstvo finansija, sa ministrom Sinišom Malim na čelu, je redovni učesnik sednica Socijalno – ekonomskog saveta. Nama je izuzetno važno da čujemo šta misli jedan radnik i kako možemo da poboljšamo njegov materijalni položaj”, izjavio je Stanivuković na Kongresu Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Srbije, održanom danas u Kombak dvorani, u Beogradu.

Stanivuković je, osvrćući se na rad komunalnih preduzeća, istakao da je njihovo održivo poslovanje i pružanje kvalitetnih usluga, neophodno i u budućnosti, a radi očuvanja kvaliteta života svih građana Srbije.

On je ukazao i na značaj funkcionisanja takvih preduzeća u vanrednim okolnostima.

Prema njegovim rečima oni su „heroji ove epidemije i mogu stati zajedno na crtu sa medicinarima, farmaceutskim tehničarima i drugim radnicima koji su radili tokom vanrednog stanja”.

On je podsetio da Srbija, do pre nekoliko godina, nije imala zavidnu praksu socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja. Prava radnika, njihov pravni i radni status - nisu bila česta tema .

„Mi smo tu praksu promenili i to prvenstveno tako što smo se posvetili promeni uloge Socijalno-ekonomskog saveta. SES više nije samo obično savetodavno telo Vlade, već je to mesto gde se donose važne odluke nakon ozbiljnih analiza i razgovora, u kojima aktivno učestvuju predstavnici nadležnih ministarstava, sindikata i poslodavaca”, podsetio je Stanivuković.

On je istakao da je Vlada opredeljena da značajno unapredi život zaposlenih sa najnižim primanjima. „Reč je o broju od preko 300.000 ljudi koji primaju minimalnu zaradu, a mi smo na povećanju minimalne zarade posvećeno radili u prethodnom periodu. Treba li podsećati da je visina minimalca 2014. bila 20.010 dinara a danas je 30.137 dinara. Samo u odnosu na prošlu godinu je minimalac veći za 3.115 dinara. Minimalna neto zarada po radnom času povećana je sa 155 dinara na 172,5 dinara. Podsetiću vas, 2011. godine minimalac je iznosio 17.181 dinar, dakle danas je gotovo duplo veći”, naveo je Stanivuković.

Državni sekretar je naglasio da projekcije govore da će srpska privreda moći da se oporavi pre kraja ove godine i da sa visinom BDP završi na nuli, što bi bio izuzetan rezultat.

„Da bismo se uspešno izborili sa Kovid krizom u ekonomskom smislu, doneli smo jedan od najboljih ekonomskih paketa u regionu i Evropi. Vredan je 5,1 milijardu evra, a koliko je to u vrednosnom smislu veliki paket najbolje vam govori to što je taj iznos jednak polovini našeg godišnjeg budžeta i 11 odsto našeg BDP-a”, kazao je on.

Preostaje, naglašava, da se punom brzinom pokrene ekonomija.

“Najvažnije što ovom prilikom želim da poručim je da smo uspeli da sačuvamo radna mesta i proizvodne pogone, tako da je najteži period iza nas. Državna podrška privredi se pokazala kao dobar potez i sada je pred svima nama najvažniji zadatak – da ponovo pokrenemo ekonomiju i ubrzamo točak razvoja. Ne treba da vas podsećam da je uloga javnih i komunalnih preduzeća i u tome veoma značajna”, rekao je državni sekretar.

On je na kraju podsetio i da je pokrenut i program „Srbija 2025“ kao i da izgradnja komunalne infrastrukture, kanalizacione mreže širom Srbije, predstavlja značajan segment tog projekta.

„U Beogradu, prioritet nam je leva obala Dunava. Čuli ste i predsednika, bitno je samo pripremiti dobre projekte na lokalu – i realizacija je tu. Novca ima, jer smo fiskalno i finansijski stabilni i jaki. O tome ne treba da brinete”, poručio je Stanivuković.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija, podsetio je i da je resorni ministar Siniša Mali najavio nove mere za očuvanje zaposlenosti i zatražio do se Vladi pruži podrška na tom putu oporavka i daljeg razvoja.