Stadion Karađorđe
Alo/Marko Metlaš
Stadion Karađorđe

Alo/Marko Metlaš

Stadion Karađorđe, Foto: Alo/Marko Metlaš

Na Vidovdan 28. juna 1924. godine otvoren je stadion „Karađorđe“ na kome su igrala dva fudbalska kluba - Vojvodina i Jude Makabi. Izgrađen je na mestu starog biciklističkog veledroma iz 1888. godine, koji je okupljao srpsku i jevrejsku zajednicu. Svečano je otvoren na 120. godišnjicu Prvog srpskog ustanka. Pomoć izgradnji stadiona dali su navijači i simpatizeri oba kluba, a značajna sredstva prikupljena su od gostovanja američkih operskih grupa „Luzijana“ i „Plava ptica“. Projektovao ga je inženjer David Popović, tadašnji predsednik Vojvodine. Stadion je od svog otvaranja do Drugog svetskog rata nosio naziv „Karađorđe“. Posle je bio poznat samo kao Gradski stadion, dok mu je prvobitno ime, koje je dobio po vođi Prvog srpskog ustanka, vraćeno 2007. godine.

Tokom Drugog svetskog rata podignuta je kućica na južnoj strani stadiona, a tek 1991. dovršena je severna tribina. Atletska staza postavljena je 2004. godine, a u periodu 2008-2009. izgrađena je nova jugoistočna tribina, na koju je postavljen savremeni „Filipsov“ semafor.

U martu 2011. počelo je postavljanje reflektora, a cela rekonstrukcija završena je krajem jula iste godine. Osvetljenje je jačine 1.400 luksa, a vrednost projekta bila je oko 300.000 evra. Prva utakmica pod svetlošću novih reflektora odigrana je 6. avgusta 2011, kada su se u prijateljskom meču sastali Vojvodina i UTA Arad iz Rumunije.

Dana 24. maja 2013. rušenjem stare upravne zgrade (izgrađene 1942.) na južnom delu stadiona otpočela je rekonstrukcija južne tribine stadiona, kada je izgrađena nova centralna južna tribina na mestu stare zgrade, u čijem se podtribinskom prostoru nalaze prostorije po standardima UEFA, a renovirana je i stara južna tribina. Rekonstrukcija je završena 20. avgusta, dva dana pred meč Vojvodine u Ligi Evrope protiv Šerifa, a kapacitet stadiona povećan je na 14.000 sedećih mesta.

Zapadna tribina ima ukupno šest ulaza iz Ulice Dimitrija Tucovića. Poseduje 4.302 natkrivena sedeća mesta, lože kapaciteta 150 mesta za VIP zvanice, kao i A (88 mesta) i B (67 mesta) lože - predviđene za veterane Vojvodine i druge goste.

U središnjem delu tribine nalazi se pres-centar, a iznad njega klupski kafe predviđen za VIP goste.

Novinarima i TV ekipama obezbeđen je nesmetan rad u 14 odvojenih kabina sa internet konekcijom.

Postoje dva ulaza na istočnu tribinu, jedan sa severoistočne i drugi sa jugoistočne strane stadiona, a na tom delu „Karađorđa“ nalazi se deo tribine predviđen za gostujuće navijače, propisno odvojen od ostalog dela gledališta.

Sedećih mesta za goste ima ukupno 2.772.

Na severni deo stadiona, rezervisan za domaće navijače, ulazi se kroz pet ulaza preko stepeništa koje vodi na vrh tribine, kapacitet mu je 3.994 mesta, a podtribinski prostor zauzimaju ugostiteljski i trgovinski objekti.
Novoizgrađena južna tribina stadiona „Karađorđe“ (nekadašnji „mali jug“) ima 980 sedećih mesta, a ispod nje se nalaze prostorije Atletskog kluba Vojvodina.

PROČITAJTE JOŠ: