Park
Alo!/ Rajko Ristić
Park

Alo!/ Rajko Ristić

Park, Foto: Alo!/ Rajko Ristić

Za ovu vrstu štete odgovorna je jedinica lokalne samouprave na čijoj se teritoriji dogodila štetna radnja, i to grad, odnosno opština kada je reč o opštinama koje nisu u sastavu gradova. Osnov odgovornosti je propuštanje da se preduzmu potrebne mere da bi se sprečilo nastupanje štete.

Pročitajte još:

 

Međutim, ono što je manje poznato jeste da odštetu od države možete da dobijete i ako pas samo nasrne na vas.

U slučaju da dođe do napada psa lutalice građani bi trebalo da postupe na sledeći način:

Psi lutalice

Alo!/ Dejan Briza

Psi lutalice, Foto: Alo!/ Dejan Briza

Prvo treba da se javi nadležnoj zdravstvenoj ustanovi radi pregleda sa napomenom da je u pitanju ujed psa. Nakon inicijalnog pregleda ukoliko postoje povrede, osoba se upućuje na Infektivnu kliniku.

Infektivna klinika službeno mora da kontaktira "Veterinu Beograd" zbog pronalaženja konkretnog psa.

Kada građanin nabavi potrebnu medicinsku dokumentaciju, obraća se Komisiji za nadoknadu štete od povrede nanesene od nevlasničkog psa. 

Pročitajte i ovo:

 

Naknada štete može biti materijalna (ukoliko ste bili na bolovanju) i nematerijalna na ime pretrpljenih fizičkih bolova, pretrpljenog straha i duševnih bolova u slučaju naruženosti koji se dosuđuju najčešće pripadnicama lepšeg pola.

Postupak traje od dve do tri godine i nephodno je učešće veštaka medicinske struke i to na okolnosti povrede i pretrpljenog straha. Dosadašnji iznosi odštete se kreću od 100.000 dinara, pa naviše u zavisnosti od povreda i pretrpljenih duševnih bolova.

Ukoliko pas nije lutalica već pas koji ima vlasnika, naknadu štete potražujete od vlasnika, a ne od grada koji odgovara samo u slučaju pasa lutalica.

Prethodnih godina učestale su bile prevare tako što su fingirane povrede zbog ujeda pasa. Ovde su postojale organizovane grupe prevaranata koje su radile sa lekarima, advokatima...