Ada Ciganlija
ATA
Ada Ciganlija

ATA

Ada Ciganlija, Foto: ATA

Zbog visoke temperature, kupališta u Srbiji puna su i radnim danima, ali najviše kupača se, kao i obično, očekuje za vikend.

Pročitajte još:

Iako ima savesnih građana koji se i na plaži pridržavaju epidemioloških mera, neki kupači, naročito mladi, na reke i jezera odlaze u velikim grupama, ne drže fizičku distancu, a peškire i ležaljke postavljaju na centimetar jedan od drugog.

Epidemiolog Radmilo Petrović kaže da je na kupalištima na koja dolazi velik broj ljudi, kao što se zbog visoke temperature očekuje za predstojeći vikend, teško obezbediti potrebno rastojanje, odnosno fizičku distancu.

Vrućina, plaža, sunčanje, Ada Ciganlija

Alo!/Vladimir Marković

Foto: Alo!/Vladimir Marković

- Teško je da će svi oni biti udaljeni jedan od drugog dva metra i da će se kupati na dva metra jedan od drugog. Sigurno je da će biti povećan rizik od zaraze koronavirusom. Ako već neko hoće da ide na kupališta, onda bi to trebalo da bude tamo gde nema mnogo naroda, recimo, na obale neke reke. I ne treba čekati sumrak, kada je najviše komaraca, koji nose druge infekcije poput groznice Zapadnog Nila - napominje za „Alo!“ epidemiolog Radmilo Petrović.

Slično navodi i čuveni niški infektolog Žarko Ranković.

- Svaka okupljanja većeg broja ljudi kada ne postoji fizička distanca, bez obzira na to što se nalaze napolju, i kada se ne koriste zaštitne maske, predstavljaju potencijalnu opasnost za prenošenje infekcije. U uputstvu koje je izdao republički krizni štab jasno stoji da je i na otvorenom, kad ne može da se obezbedi fizička distanca od dva metra, potrebno nositi zaštitnu masku, a ne postoji niko ko će na kupalištu nositi masku, da budemo realni - kaže za „Alo!“ infektolog Žarko Ranković.

Ada Ciganlija, leto, vrućine

Alo!/Ana Paunković

Foto: Alo!/Ana Paunković

On navodi da svi koji planiraju da idu na kupališta treba da drže fizičku distancu.

Upitan da li se koronavirus može preneti putem vode, Ranković navodi da se mogu čuti razne teorije.

- Na različite podatke sam nailazio. Lično mislim da ne može putem vode na takozvanim otvorenim kupalištima. Međutim, i za najveće svetske eksperte ovaj virus je velika nepoznanica. Očekivali smo i da će visoka temperatura, pa i povećana vlažnost, uticati na aktivnost virusa, manje prisustvo virusa u spoljašnjoj sredini - manja mogućnost zaražavanja, ali vidimo da nije sve tako kako se mislilo… Bazeni su drugo, oni se hlorišu, a znamo da hlor utiče na virus, uništava ga. Međutim, i tu treba držati fizičku distancu, nema druge - navodi naš sagovornik.

Korona, KBC Zemun

Alo/Vladimir Marković

Foto: Alo/Vladimir Marković

Rusi utvrdili da korona može da preživi u vodi

Skoro sve čestice koronavirusa (90 odsto) umiru u vodi na sobnoj temperaturi u roku od 24 sata, dok 99,9 odsto umire u roku od 72 časa, saopštila je pres služba Federalne službe za fitosanitarni nadzor. Naučnici u centru „Vektor“, koji su sproveli istraživanje, utvrdili su da se virus ne razmnožava u slatkoj i slanoj vodi, ali da može da preživi u njoj.

Petrović: Korona je kapljično-vazdušna infekcija

- Moje kolege stalno govore da je to kapljična infekcija. To jeste tačno, ali je to ne samo kapljična već i kapljično-vazdušna infekcija - navodi epidemiolog Radmilo Petrović.

Preporučujemo: