zmija
Veterina Beograd
zmija

Veterina Beograd

zmija, Foto: Veterina Beograd

Kišovito i sparno vreme koje je danima prisutno u Srbiji pravi je raj za zmije koje poslednjih dana možemo videti i u centru Beograda. Tako je smuk viđen na Dorćolu, ribarica na Vračaru, belouška na Novom Beogradu. Kako za „Alo!“ navode u „Veterini Beograd“, samo od početka juna njihove ekipe u prestonici uhvatile su čak 23 zmije.

U Rušnju sedam zmija u šahtu

Pre nekoliko dana u Novom naselju prvi deo u Rušnju u šahtu je otkriveno čak sedam zmija. Zabrinuti stanari obližnje zgrade su sasvim slučajno otkrili ovo leglo, a brzom reakcijom nadležnih one su uhvaćene i vraćene u prirodno okruženje.

Budimir Grubić, direktor ovog javno-komunalnog preduzeća, za naš list ističe da je kasno proleće uobičajeno vreme kada se zmije pojavljuju i u užem gradskom jezgru.

- U maju prošle godine naše ekipe su uhvatile četiri zmije, a u istom mesecu ove godine 22. Međutim, ne možemo da kažemo da se radi o najezdi. Iako su najviše nastanjene oko reka, ponekad u potrazi za hranom, koja se bazira na sitnim glodarima i žabama, dogmižu i do centra grada. Ali na prostoru Beograda i okoline nema otrovnica - ističe Grubić.

Međutim, i zmije koje ne spadaju u grupu otrovnica mogu da ujedu. Poznavaoci ističu da zmije najčešće ujedaju u samoodbrani ako je hvatate, gazite ili saterate u ćošak iz kojeg nema gde da pobegne.

Pazi zmija

Alo!/Masanori Jošida

Pazi zmija, Foto: Alo!/Masanori Jošida

Grubić ističe da ukoliko građani primete zmiju, nipošto ne smeju sami da je hvataju, već treba da pozovu ekipu „Veterine Beograd“ koja je obučena baš za takvu intervenciju. 

Vole podrume i dvorišta

Vukašin Belica, istraživač sa Biološkog fakulteta u Beogradu, kaže za RTS da zmije favorizuju podrume i dvorišta gde ima puno građevinskog materijala i đubreta.

- Što manje u dvorištu imamo lesonita, crepova, đubreta, gde one mogu da se zavuku, manje će biti nepoželjnih gostiju - kazao je Bjelica.

- Ne izigravajte heroja kada ugledate zmiju i nemojte je dirati. Inače, one se mnogo više plaše nas, nego mi njih. Uglavnom se iskradaju u sumrak, a potom miruju do jutra, kada se pokreću sa prvim zracima sunca. Trude se da budu neprimetne i njima je u glavi samo da pojedu svoj plen i odu - kaže Grubić.

Prema njegovim rečima, nakon što ekipa „Veterine Beograd“ izađe na teren i uhvati zmiju, ona se potom vraća u prirodno stanište.

- Zmije su zakonom zaštićene i zabranjeno je ubijati ih. Uhvaćene zmije uglavnom vraćamo na Veliko ratno ostrvo, a one, nakon što jednom pretrpe stres, više se nikada ne vraćaju na mesto gde su uhvaćene - uverava naš sagovornik.

Ubacili zmije u kontejner

Građani često umeju da uzmu stvari u svoje ruke, a da ne misle o posledicama svojih postupaka. Tako su zmije, koje su se našle ispred jednog dorćolskog kafića, nakon što su uhvaćene, završile u obližnjem kontejneru.

Činjenice

- Na teritoriji Beograda najrasprostranjenije su neotrovnice: smuk, belouška, smukulja, šilac i ribarica
- U Srbiji postoje tri otrovnice: poskok, šarka i planinski šargan
- Broj telefona na koji građani mogu da prijave prisustvo zmija je 011/329-30-99

Pročitajte još:

 

Tagovi