Beograd
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Iako nema mnogo naših reči koje su prihvaćene u drugim jezicima, reč "vampir" koristi se u skoro svim zemljama, a potiče iz naše.

Kako je sve počelo?

U 18. veku je u selu Kisiljevo u Srbiji, umro čovek po imenu Petar Blagojević. On je bio srpski seljak za koga se verovalo da se posle smrti povampirio i da je ubio devetoro svojih komšija.

Prema priči, nakon njegove smrti, u roku od osam dana poginulo je devet osoba. Legenda kaže da su žrtve na samrtničkim krevetima tvrdile da ih je Blagojević gušio tokom noći.

Kako je reč postala popularna u svetu?

Najpoznatiji vampir naših prostora, prema legendi je Sava Savanović. On je lik iz pripovetke „Posle devedeset godina“, Milovana Glišića, po kojoj je snimljen horor „Leptirica“. Za njega se vezuje i vodenica u selu Zarožje kod Valjeva.

Reč "Vampir", je nakon ovog navodnog događaja brzo ušla u međunarodnu upotrebu odmah u 18. veku - onda kada su austrijski zvaničnici primetili lokalnu tendenciju u severnoj Srbiji da iznova ekshumiraju tela i ubijaju leševe, a da su meštani te leševe nazivali "vampirima".

Reč vampir danas označava mitološko biće koga se mnogi plaše a upotrebljava se i za glavne junake brojnih romana, filmova, serija...Ono što je jedinstveno kod ove reči jeste da za nju ni dan danas ne postoji zamena.

Na srpskom je reč "vampir", na engleskom jeziku "vampire", francuskom "vampire", italijanskom "vampiro", španski "vampiro", turski "vampir", nemački "vampir", danski "vampyr", poljski "wampir"...

BONUS VIDEO 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading