streljana
Foto: Alo/Profimedia

Nije reč o lovačkoj, već o ručno pravljenoj vazdušnoj pušci, saopštio je Lovački savez Srbije. Iako domaće izrade, ovo nije prvi incident u Srbiji sa ovakvim oružjem. Policija je pušku poslala na veštačenje.

U streljanama, gde se koriste dijabole umesto barutnih metaka, poštuju se stroga pravila bezbednosti – oružje se nikada ne usmerava ka čoveku.

Dalibor Fatić, vlasnik streljane, naglašava za RTS da se pre svakog pucanja obavezno prolazi obuka o bezbednom rukovanju.

„Dva osnovna pravila su: prst ne sme biti na obaraču dok cev nije uperena ka meti, i cev mora biti okrenuta ka plafonu, meti ili podu – nikad ne proveravamo da li je oružje prazno ili puno“, ističe Fatić.

Igranje sa oružjem može imati ozbiljne posledice

Vazdušne puške su dostupne bez dozvole, uz ličnu kartu, i ne prijavljuju se MUP-u. Iako spadaju u D kategoriju – sa energijom zrna manjom od sedam džula – nepravilna upotreba može izazvati povrede.

„Zrno često završi ispod kože i mora da se hirurški uklanja“, objašnjava Fatić.

Nedavno su se u Obrenovcu dva dečaka igrala ručno pravljenom vazdušnom puškom – jedan je tom prilikom ranjen. Puška je poslata na veštačenje, a tužilaštvo će kvalifikovati krivično delo.

Oružje nije igračka – ni za ljude ni za životinje.
Ranka Jović iz Policijske uprave Beograd upozorava da se vazdušno oružje koristi za sportske aktivnosti i da nije namenjeno za plašenje životinja. Vlasnici oružja, posebno strelci i lovci, uglavnom poštuju pravila.

Instruktor bezbednog rukovanja Ivan Urošević dodaje da zakon jasno reguliše prodaju i korišćenje oružja, ali da su rupe prisutne kada je reč o upotrebi u otvorenim prostorima, naročito u selima.

„Kad ljudima kažete da nešto nije smrtonosno, oni ga automatski smatraju bezopasnim. To je zabluda – vazdušno oružje može izazvati ozbiljne povrede“, upozorava Urošević.

(RTS)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading