OVO MORATE DA VIDITE: Skrivena mesta u Srbiji za koja niste znali da postoje, a ostavljaju bez daha!
Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Pored Zlatibora, Novog Sada, Beograda, Kopaonika i Vrnjačke Banje, Srbija se može pohvaliti i destinacijama i prostorima koji su manje poznati, a koji u potpunosti oduševljavaju svoje retke posetioce. Naš tekst će biti posvećen uglavnom skrivenim lepotama koje su nastale prirodnim procesima i koje baš zbog toga zadivljuju.

Baš zbog toga što čovek nije imao mnogo udela u formiranju ovih mesta, ona su sačuvala svoju iskonsku lepotu i netaknutost. Kada se sa njima susretnete, ostaviće vas bez daha mir i tajnovitost kojom odišu ovi prostori. Zato, ako ste ljubitelj izvornih prirodnih lepota, što pre se uputite ka nekom od skrivenih dragulja Srbije.

Skrivene prirodne lepote na vodi

Reke i jezera se mogu pohvaliti najvećim brojem nesvakidašnjih, zadivljujućih atrakcije. Reke su svojim delovanjem stvorile takve reljefne oblike kakve nikada ne bi mogla da izgradi ljudska ruka. Posebnu čar svaka od njih dobija kada joj se priroda neobičan i skriven položaj, te dostupnost samo pravim zaljubljenicima u prirodno. Za vas smo u nastavku izdvojili najlepša skrivena mesta na vodi. 

Vodopad Prskalo

Obronci južnog Kučaja bogati su jednom od najneobičnijih atrakcija u Srbiji. Vodopad predstavlja neobičnu kombinaciju vode i stene, te proizvod najzanimjivijih prirodnih procesa. Prskalo se nalazi pored puta koji vodi od Resavice ka Čestobrodici, opština Despotovac, u dolini reke Nekudovo, čiji se izvor nalazi iznad vodopada. Vodpad je visok 15 metara, a može se opisati kao visoki, kameni levak iz koga ističe slab mlaz vode. Ova atrakcija kupastog oblika nastala je od bigrenih naslaga koje je voda stvorila tokom godina svog delovanja. Vodopad se na svom početku sužava, da bi pri kraju dobio svoju najveću širinu.

Osobenost Prskala je vrelo sa malom količinom vode koja njim teče, čak i tokom proleća, kada dostiže svoj maksimum. Lepoti vodopada doprinosi i zadivljujuća okolina - predivne bukove šume koje šire svoje krošnje i prave bogat hlad. I pored zadivljujuće lepote i položaja pokraj puta, pa i obeleženosti, Vodopad Prskalo je prilično nepoznat. Uz malo ulaganja i promocije ovaj prostor bi se pretvorio u jednu od najposećenijih atrakcija Srbije, te obavezan deo ture kroz istok zemlje. 

Lokacija Vodopada Prskalo

Istočna Srbija se hvali ovim divnim mestom, a ono pripada opštini Despotovac. U neposrednoj blizini su i veći gradovi Paraćin i Jagodina. 

Vrelo reke Grze

Još jedan dragulj koji se nalazi u Istočnoj Srbiji i koji je nažalost potpuno turistički skrajnut zaslužuje da se njegovoj lepoti posveti čitav jedan tekst. Ovaj lokalitet će zaista okrepiti vašu dušu i odmoriti telo, a njegova posebna prednost je što je vrlo pristupačan i do njega je lako doći. Nakon isključenja sa auto-puta prema Zaječaru, posle 17 kilometara se nalazi tabla za vrelo Grze. Posle toga sledi oko 5 kilometara vrlo lošeg puta, ali ova lepotica zaista vredi da se malo pomučite. Ovaj skriveni dragulj se nalazi u južnom delu Kučajskih planina, te je okružen planinskim vrhovima obraslim bujnim zelenim drvećem.

Čitav prostor se može definisati kao kompleks sastavljen od zanimljivih prirodnih lepota i atrakcija, koji zauzima oko 19 hektara. Područje zahvata vrelo, dolinu reke, kao i pećinu koja je nastala u jednom od pravaca isticanja vode u Vrelu. Predeo ulepšava voda zadivljujuće plavo-zelene boje, a njegovo veliko bogatstvo čini i raznovrsna flora i fauna. Osim toga, na ovom području postoji oko 50 kilometara planinarskih staza, nekoliko vidikovaca, most ljubavi i par manjih vodopada. Čitav prostor odiše mirom, tišinom koji odmara, te u tom trenutku nimalo ne žalite što ste među retkima koji su otkrili ovu lepotu i što nema buke i gužve da remeti savršenstvo. 

Gde se nalazi Vrelo Grze

Vrelo Grze se nalazi istočno od Paraćina, koji je i najbliži gradski centar, a pripada paraćinskom selu Gornja Mutnica.

Plutajuća ostrva na Vlasinskom jezeru

Akumulaciono jezero na jugoistoku Srbije predstavlja izuzetnu atrakciju zahvaljujući svojim plutajućim ostrvima, koja su nastala kao posledica dizanja vodostaja i višegodišnjeg raspadanja mahovina tresetnica. Polovinom 20. veka, kada je jezero punjeno, određen broj ostrva se podigao i isplivao na površinu. Danas jezera zauzimaju površinu od 10 hektara i nalaze se pod zaštitom države, kao značajan prirodni fenomen. Jedno od najvećih jezera doplivalo je do obale i omogućilo posetiocima da se popnu na njega i uživaju u neverovatnoj plovidbi. Tlo ovih oblika je mekano, a čitava površina je pokrivena bujnom vegetacijom. Od najveće močvare na Balkanu jezero je postalo izuzetna turistička atrakcija, koja je i pored svoje neobičnosti manje posećena i poznata.

Vlasinsko jezero - lokacija

Vlasinsko jezero se nalazi na krajnjem jugoistoku zemlje, nešto istočnije od Vranja i Surdulice, a odmah do granice sa Bugarskom. Smešteno je pored mnogih poznatih atrakcija, te je savršeno za izlet tokom odmora u Nišu i južnoj Srbiji. 

Rosomački lonci

I dalje smo na istoku Srbije, koje izgleda poseduje najveći broj zadivljujućih mesta i prirodnih lepota, koje nisu dovoljno promovisane i otkrivene. Rosomački lonci spadaju u jednu od nestvarnih atrakcija, napravljenih isključivo radom prirodnih procesa. Slavinjsko grlo ili Rosomački lonci predstavljaju klisuru Rosomačke reke, a smešteni su u blizini sela Slavinje, koje je na 30 kilometara od Pirota. Do Lonaca se dolazi iz centra sela, a potrebno je oko 15 minuta šetnje koja vodi kroz predivne pejzaže Stare planine, koji su obeleženi. Ovaj lokalitet je nastao usecanjem vodenog toka u okolne stene.

Čitav kanjon karakterističan je po pojavi prečaga u koritu reke, na osnovu čega se formiraju nestvarni virovi i slapovi. Čitav proces je nastao pod uticajem erozije, koju reka pravi kada pada u korito, koje useca velika snaga vode. Ova nestvarna pojava izgleda kao ogroman dvorac koji štiti svoju rečnu površinu i nadvija se nad njom. Njena lepota zahteva da je obavezno posetite tokom svojih odmora u ovom delu Srbije.

Kako do Rosomačkih lonaca?

Rosomački lonci se nalaze nadomak Pirota, u selu Slavinje. Ovaj lokalitet se nalazi na samom istoku zemlje, na granici sa Bugarskom.

Reka Godina

Reka Vrelo ili Godina svoje ime je dobila po svom toku koji je dugačak 365 metara, što je čini najkraćoj rekom ne samo u Srbiji, već i u svetu. Nalazi se u zapadnoj Srbiji, u okviru Nacionalnog parka Tara. Osim po svojoj dužini, Vrelo ili Godina je poznata i po izuzetno bistroj vodi i čarobnim vodopadima. Reka izvire velikim vrelom, a posle svog kratkog toka stvara vodpad, koji je visok 10 metara, a koji se uliva u Drinu. Lepotu predela stvara i flora koja se nalazi na obali reke, a među kojima dominira drveće: jova, jarebika, jasen, brest, crna zova, orah. Iako je izuzetno malog toka, reka i njena okolina se mogu pohvaliti svim sadržajima koje poseduju i velike reke u Srbiji: ribnjakom, vodenicom, potocima, mostovima. Verujemo da je čitav opis uspeo da vas ubedi da je Godina nepravedno skrajnuta prirodna lepotica i da zaslužuje da joj posvetite pažnju tokom svojih odmora u zapadnom delu Srbije. 

Gde se nalazi reka Godina

Ovaj neobični prirodni dragulj se nalazi na 13 kilometara uzvodno od Bajine Bašte, u naselju Perućac. Put do njega je obeležen i uređen, tako da vas ništa ne može sprečiti da budete uživate u atrakcijama ovog zadivljujućeg prostora. 

Prerast Šuplja stena

Reč je o prirodnom kamenom mostu, koji je stvoren u dolini reke Valja Prerast. Most predstavlja spomenik prirode koji je zaštićen zakonom i koji svoje retke posetioce zadivljuje i oduševljava svojim neobičnim izgledom i poreklom. Šuplja stena se nalazi u blizini mesta Rudna Glava, na istoku Srbije. Stena je posebno poznata po svojoj izuzetnoj visini od 45 metara i širini lukova između rečnog korist, koja iznosi 10 metara. Osim impozantne visine, most zadivljuje i svojim nastankom - reka koja ispod njega protiče stpljivo ga je vekovima gradila, bez ičije pomoći i udela ljudske ruke. Osim mosta, predeo se može pohvaliti i drugim prirodnim lepotama: rekom Beli izvorac sa prelepim kaskadama i vodopad visok 16 metara. Do mosta vodi živopisna staza u dužini od oko kilometar. Most je najlepši u toku zalaska sunca, kada ispod njega ugledate sunčeve zrake kako se probijaju.

Kako stići do Valje Perast

Ova skrivena atrakcija se nalazi na 10 kilometara od grada Majdanpeka, do koga možete doći auto-putem 33 ili autobusima, koji saobraćaju čak i do Rudne Glave. 

Vodopad Blederija

I dalje smo na Istoku Srbije, delu Srbije u kome se nalazi čak trećina svih vodopada u zemlji. Sada opisujemo jednu od zadivljujućih, a manje poznatih atrakcija ove vrste, čija lepota i skrivenost oduzimaju dah. Blederije je vodopad koji se nalazi na planini Miroč, na samoj granici sa Rumunijom, nedaleko od Kladova. Ovaj kladovski smaragd stvoren je na reci Blederiji i može se pohvaliti visinom od 7 metara. Njegov šum mami posetioce i pomaže im da nastve preko klizavog hoda uskim stazama. Vodpad je najlepši tokom proleća i jeseni kada vodopstaj reče poraste i kada ovaj prsotor dobije najlepšu zeleno-plavu, smaragdnu boju. Temperatura vode je 8 stepeni, tako da samo odvažni posetioci mogu da uživaju u kupanju. Osim vodopada, predeo oko vodopada je bogat još jednim, manjim, vodopadom i pećinom Sokolovicom, te predivnom okolnom prirodom, u kojoj živi raznovrstan životinjski svet.

Blederija je u poslednje vreme otkrivena od velikog broja ljudi, koji, kao i obično, uspevaju da unište prirodan predeo znatnom količnom otpada. Apelujemo i molimo da, ako budete deo turista kojima će ovaj predivni prirodni lokalitet pružiti divne trenutke, uzvratitie istom merom i povedete računa onjegovom očuvanju.

Kako do Vodopada

Blederije se nalazi na 31 kilometar od Kladova i 4 kilometra od sela Reka, na samom istoku Srbije. Ovaj lokalitet će biti savršeno mesto za izlet tokom vašeg odmora u Đerdapskoj klisuri.

Krčedinska Ada

Zadivljujući prirodan prostor na Dunavu, smešten nadomak grada Inđija, predstavlja savršeno mesto za sve one koji uživaju u netaknutoj, iskonskoj snazi prirode. Ovo rečno ostrvo je poznato po otvorenom prostoru, na kome slobodno žive različite vrste životinjskih vrsta: konji, mangulice, amagarci, krave, ovce, ptice i veliki broj riba. Krčedinska ada je posebno poznata po autohtonoj vrsti: podolskom govečetu, koje se retko gde drugde može upoznat. Zamislite taj osećaj slobode i siline koji osećate dok posmatrate konje kako slobodno jure prostorom. Život na adi se odvija u periodu između maja i septembra, a njena širina zavisi od vodostaja Dunava. Domaćin ostrva svedoči da na ovom prostoru živi oko 500 grla stoke, koji se slobodno rađaju, jedu i spavaju, a ljudi su tu samo da ih čuvaju. Ukoliko želite da duže boravite na Adi, možete ručati ili doručkovati gulaš od govečeta ili domaći hleb namazan mašću i alevom paprikom. Doživljaj prirodnog i seoskog je potpun i ovde ga ništa ne remeti.

Gde se nalazi Ada

Ada je smeštena u okviru Specijalnog rezervata Koviljsko-petrovaradinski rit, istočno od Novog Sada, nedaleko od Sremskih Karlovaca, Kovilja i Čortanovaca. Čitav kompleks dat je na upravu opštni Inđija, koja se bavi održavanjem i organizovanjem turističkih aktivnosti na Adi. 

Taorska vrela

Valjevska Taorska vrela predstavljaju atrakciju koja postaje sve poznatija i koja skup atrakcija predstavlja pravi mali raj. Nalazi se u podnožju planine Povlen, u selu Donji Taor, na mestu gde se Vrela ulivaju u Skrapež. Iz pećinskog otvora, koji je smešten u u podnožju krečnjačkog plato, izbija vrelo. Na malom prostoru preko stvorenih naslaga od bigra postoji veliki broj slapova i vodopada, koji čini celinu neverovatne lepote. Kaskade i slapovi koji presecaju bigrenu akumulaciju zavšava se vodopadom, koji se nalazi na ušću Velskog potoka u Skrapež, a koji dostiže visinu od 5 metara. Osim prirodnih lepota, ovaj predeo je poznat i po nekadašnjem velikom broju vodenica, koje su krasile ovaj predeo, a od kojih su danas sačuvane samo dve.

Danas je najpoznatija Pepića vodenica, koja služi domaću hranu i najbolje pravljene salate. Najtoplija preporuka je da posetite ovu valjevsku lepoticu i uživate u savršenom spoju vodene snage i njenih čarolija, te u pogledima na bujno okolno zelenilo. Sve ovo upotpuniće i ukusni domaći obroci koje prave valjevski domaćini.

Kako do Taorskih vrela

Taorska vrela se nalaze u Valjevskoj opštini, a do njih se dolazi putem ka manastiru Lelić, posle koga se ide još 40 kilometara. Put nastavlja dalje do sela Mravinjci, preko kojih se stiže do Donjih Taora.

Manje poznate pećine u Srbiji

Pećinski prostori u Srbiji predstavljaju prilično zastupljen oblik reljefa, od koji su neke izuzetno poznate i posećene, a neke nepravedno zapostavljene. Za sve važi da se mogu pohvaliti izuzetnom lepotom i zanimljivim svetom koji u njima boravi. Sreću su imale one čije su lepote otkrivene i istražene. Mi ćemo pokušati da narednim redovima ispravimo nepravdu i bar ukratko opišemo manje poznate, skrivene pećine Srbije. 

Ledena pećina Uvac

Specijalni rezervat prirode Uvac u sebi krije niz atrakcijai sadržaja, od kojih je jedna od najzanimljivijih Ledena pećina, prostor koji je poznat po dvoranama koje su međusobno povezane strmim, ravnim i ponorskim kanalima. U pećini se nalaze veliki beli stubovi, od kojih su neki prošarani crvenkasim ili plavim nijansama, stakalktiti i stalagmiti, iglice, pećinske zavese i okamenjene draperije. Ono što posebno intrigira kod ove pećine jeste da je jedini mogući ulaz dostupan vodom, odnosno čamcima, čiju vožnju organizuje organizacija Uvca i njeni specijalizovani vodiči.

U njoj nema stalnog osvetljenja, pa je potrebno poneti svu opremu koja će omogućiti opažanje svih predivnih atrakcija koje pećina u sebi krije. Ukrasi koji se spuštaju sa krova pećine dostižu i do 10 metara, a ispod jedne se nalazi i potok koji posle nekoliko metara ponire. U pećini se nalazi i bistro jezero, koje posetioce odvaja od tavanice na kojoj su tanki stalaktiti. U pećini je napravljena turistička staza koja poseduje nekoliko mostića, koji vode do velike pećinske dvorane. Ovaj podatak govori u prilog tome da ova pećina dobija na svojoj turističkoj promociji i s pravom prestaje da bude skriveni dragulj prirode. 

Ledena pećina - lokacija

Ledena pećina je smeštena na levoj strani reke Uvac, na njenim meandrima, a u blizini Ledenog vidikovca. Čitav kompleks se nalazi u jugozapadnom delu Srbije. Okružen je planinama Zlatar, Murtenica, Čemernica, Javor i Jadovnik. Veći deo rezervata je smešteno na teritoriji Nove Varoši, dok se manji deo nalazi u okviru opštine Sjenica. 

Ceremošnja

Na severoistočnim obroncima Homoljskih planina, na oko 600 metara nadmorske visine, nalazi se jedno od najlepših pećinskih carstava u Srbiji. Ukupna dužina istraženih pećinskih kanala je  776 metara, dok je dužina turističke staze 430 metara. Ceremošnja se može pohvaliti velikim bogatstvom pećinskog nakita: stalaktita, stalagmita, stubova, draperija, okamenjenih vodopada, galerija. U pećini postoji 5 prirodnih, morfoloških celina: Ulazni kanal dugačak 87 metara, dvorana Arena - najatrakivnije deo pećine, koji svojim oblikom podseća na gladijatorske hale Starog Rima. Ona poseduje monumental oblike nakita, od kojih su neki dobili svoja imena, kao što su: Lepa Vlajna, Na večnoj straži.

Ostale tri celine su takođe vrlo turistički zanimljive, a krajnja, Južni kanal, se završava sa dva kanala, na čijem je kraju i izlazni otvor iz pećine. U zimskom periodu je temperatura u pećini oko 6 stepeni, dok je važnost vazduha na kontantnih 80%. 

Pored same untrašnjosti pećine, ovaj deo je divan i zbog lepota u okolini pećine. U njih spadaju: Veliki štubej - najviši vrh Homoljskih planina, Vodopad Siga, Životina vodenica, Dragosavljević kanal, kao i brojne druge pećine: Bigar, Golubanjska, Ravništarska.

Gde se nalazi Ceremošnja

Ovo zadivljujuća pećina se nalazi na istoku Srbije, na 15 kilometara udaljenosti od Kučeva, čija je organizacija uredila put koji vodi do pećine. Tokom ture kroz ovaj deo Srbije uživaćete i u mnogim drugim predivnim atrakcijama. 

Hadži Prodanova pećina

Sa istoka i juga se selimo na Zapad Srbije, gde se nalazi jedna od najelpših pećinskih skrivenih atrakcija. Hadži Prodanova pećina se nalazi na 7 kilometara od Ivanjice, na nadmorskoj visini od 600 metara, a ukupna dužina ispitanog prostora je 400 metara. Pećina poseduje dva sprata: na donjem se nalazi ulaz širine 3 metra, a pored njega poseduje i dva sporedna kanala. Desni deo donjeg nivoa j prekriven bigrenim salivom i plitkim bazenčićima. Najlepši deo jeste centralni, u kome se nalaze stalaktiti i stalagmiti, kao i okamenjeni vodopadi. Kraj donjeg dela pećine čine dva manja procepa. Što se gornjeg sprata tiče, on počinje iz dvorane glavnog kanala i ispunjen je raznovrsnim morfološkim oblicima.

Istraživanja pećine počela su 2003. godine, a zanimljivo je da su za tu priliku pozvani i studenti fakulteta u Beogradu. Tada su u pećini nađene vrlo zanimljive pojave i vrste. Pronađeno je 25 novih retkih vrsta insekata, koje su u svetu malo poznate. Osim toga, u pećini su otkriveni i ostaci keramike iz srednjeg gvozdenog doba, kao i velika količina kostiju pleistocenskih životinja. Pronađeni ostaci kristala kvarca, koji su karakteristični za rani paleolit govore o starini pećine i čini je jednim od najstarijih nalazišta. Nova iskopavanja su u pećini otkrila i veliki broj predmeta iz kulture neadertalaca, a iz perioda 40 hiljada godina pre nove ere. Sve navedeno ovaj prostor čini ne samoo turistički bogatom i primamljivom destinacijom već i izuzetno važnim arheološkim nalazištem. 

Lokacija Hadži Prodanove pećine

Pećina je smeštena na putu za Guču, u dolini Rašćanse reke, a nadomak Ivanjice. 

Jagodnja i Mačkov kamen

Jedna od nepravedno zapostavljenih planinskih lepotica Zapadne Srbije predstavlja nisku planinu, koja se može pohvaliti brojnim atrakcijama. Smeštena je u Rađevini, nedaleko od Krupnja. Planina je posebno poznata po nestvarnim vidikovcima koji se sa nje pružaju i sa kojih možete obuhvatiti sve okolne prirodne lepote. Njen najviši vrh Mačkov kamen pruža pogled ka Bosni i Hercegovini, Drini i Azbukovice. Osim ovoga, Mačkov kamen je poznat i kao poprište bitke iz Prvog svetskog rata, koja se vodila između Srbije i Austorugarske. Godine 1931. ovde je podignuta spomen-kosturnica, koja seća na velike srpske žrtve tokom bitaka vođenih u Prvom svetskom ratu. Mačkov kamen će vas pored svega ovoga osvojiti svojim mirom, predivnom prirodnom, šumskom vegatacijom i svečanom atmosferom koja vlada čitavim prostorom. 

Kako do Mačkovog kamena

Jagodnja se pruža između Krupnja, Borske planine, Drine i Kržave, te rečice Uzovice. Od Krupnja vodi asfaltirani put, koji se završava baš na Mačkovom kamenu. 

Šar planina – Gorske oči

Iako proglašena za jedan od 5 nacionalnih parkova u Srbiji, Šar planina nije dovoljno ispromovisana, ni posećena. Nalazi se na teritorijama Prizren, Štrpce, Suva Reka i Kačanik, a posebna je po raznovrsnim oblicima reljefa koji se na njoj nalaze. Na planini se nalaze stene velike starosti, koje su izgradile glavni greben koji poseduje oko 30 vrhova visine i do 2700 metara. Ispod njih se nalaze razni grebeni koji su raščlanjeni divljim rekama i planinskim brzim potocimna. Ono što je jedan od najkarakterističnijih atrakcija na planini jesu glacijalni oblici: lednički cirkovi, beli snežnici, reke kamenja, vertikalne litice, duboki kanjoni, a najviše 70 glacijalnih jezera i zamrznutih jezera, poznatijih kao gorske oči. Samo ova atrakcija je dovoljna da posetite Šar planinu i postanete zaljubljenik u njene oblike.

Osim ovoga, ovde će vas dočekati čitavo carstvo raznolike flore i faune, koje predstavlja razlog zbog koga je ovo područje pre skoro tri decenije proglašeno za jedan od 5 nacionalnih parkova Srbije. 

Gde se nalazi Šar planina

Detaljna lokacija planine se nalazi na sledećoj mapi: 

 

Još zanimljivosti možete pročitati OVDE!

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading