Pluton i Sunce
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Debata o postojanju vanzemaljaca mogla bi da dobije novi pravac, jer su naučnici upravo došli do otkrića koje bi moglo promeniti sve.

Naime, čini se da možda ipak nismo sami u svemiru – jer su istraživači identifikovali još jednu potencijalno nastanjivu planetu među zvezdama.

Reč je o planeti nazvanoj Kepler-725c, koja bi mogla da predstavlja proboj koji su zaljubljenici u vanzemaljski život dugo čekali.

Naučnici sa Kineske akademije nauka otkrili su ovu "super-Zemlju" na udaljenosti od oko 2.400 svetlosnih godina od nas.

Za one koji ne znaju – super-Zemlje su klasa planeta većih od Zemlje, ali lakših od gasnih džinova poput Neptuna i Urana.

Prema podacima NASA-e, mogu biti sačinjene od stena, gasa ili njihove kombinacije, a njihova veličina se kreće od duplo do čak deset puta veće mase od Zemlje.

Iako naziv može da sugeriše da je u pitanju "bolja verzija" Zemlje, zapravo se odnosi samo na veličinu.

Naučnici veruju da Kepler-725c može da podrži život
Američka svemirska agencija objašnjava:
„Prava priroda ovih planeta ostaje obavijena velom misterije jer u našem Sunčevom sistemu nemamo ništa slično – ali one su vrlo česte među planetama koje smo do sada otkrili u galaksiji.“

„Još uvek ne znamo dovoljno da bismo sa sigurnošću mogli da kažemo kada planete ovog tipa gube svoju kamenitu površinu.“

„U rasponu masa od 3 do 10 puta većih od Zemljine, postoji ogroman potencijal različitih sastava – od vodenih svetova, preko ledenih planeta, do onih koje podsećaju na Neptun, sa gustim gasovitim omotačem.“

Dakle, sada kad znamo osnove – hajde da pređemo na ono što su kineski naučnici tačno otkrili.

Kepler-725c je lociran u takozvanoj „nastanjivoj zoni“ – to je oblast oko zvezde gde uslovi mogu biti pogodni za postojanje života.

Drugim rečima, nije ni previše vruće, ni previše hladno, pa bi voda mogla da postoji u tečnom stanju – što je ključno za život kakav poznajemo.

Veruje se i da ova planeta ima kamenitu površinu, baš kao Zemlja – što znači da bi teoretski mogla da ima i okeane i kopno.

Pored toga, Kepler-725c obiđe svoju zvezdu za oko 207,5 dana – što je relativno blizu dužine naše godine, iako ipak nešto kraće.

Zvezda oko koje kruži stara je oko 1,6 milijardi godina, što je čini znatno mlađom od našeg Sunca koje je staro preko 4,6 milijardi godina.

Super-Zemlja sa kamenitom površinom možda izgleda upravo ovako? (Getty)

Sve ove informacije ukazuju na to da Kepler-725c zaista ima potencijal da bude nastanjiva – ali da ne žurimo s zaključcima, jer još ništa nije potvrđeno.

Autori studije navode:
„Super-Zemlja u nastanjivoj zoni zvezde slične Suncu sugeriše mogućnost postojanja života zasnovanog na ugljeniku, sličnog onom na Zemlji.“

„Udaljena je skoro 160 miliona puta više nego što je Zemlja udaljena od Sunca.“

„Kepler-725c bi mogao da bude i vodeni svet kojim dominiraju isparljive supstance.“

Ono što ovo otkriće čini dodatno zanimljivim jeste to što je do njega došlo uz pomoć nove metode – tzv. metode varijacije vremena tranzita (TTV).

TTV prati promene u vremenu prolaska planeta ispred zvezde, a naučnici su otkrili Kepler-725c upravo tako što su primetili čudna odstupanja u orbiti druge planete – verovatno izazvana gravitacionim uticajem ove super-Zemlje.

„Ovo otkriće pokazuje da metoda varijacije vremena tranzita omogućava otkrivanje i precizno merenje mase super-Zemlje ili mini-Neptuna unutar nastanjive zone zvezde nalik Suncu“, dodali su istraživači.

Ko zna – možda nam u ovom trenutku neko maše s Keplera-725c.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading