laž lažljivica lažov laganje devojka nos nosić pinokio
Shutterstock
Foto: Shutterstock

Nedavna studija koju su sproveli stručnjaci sa univerziteta u Roterdamu pokazala je da se ljudi kada lažu uglavnom slično ponašaju, ali da je jedna ekspresija zajednička gotovo svima.

Tada često nesvesno imitiramo ponašanje i govor tela osobe kojoj saopštavamo neistinu, a najviše onih bliskih, pa ne čudi što smo najmanje uverljivi kada lažemo emotivnog partnera.

- Kad se trudimo da nekog uverimo u svoju priču, naš mozak se potpuno fokusira na ono što izgovaramo i zaboravlja da kontroliše govor tela, pa pribegava oponašanju koje zahteva manji kognitivni napor od razmišljanja - rekli su stručnjaci koji su učestvovali u studiji.

Oni su ispitanike, uz njihovu saglasnost, najpre snimali kamerama dok su govorili istinu, a zatim su snimke uporedili s onima na kojima su lagali. Zaključili su da laganje iziskuje popriličan kognitivni napor, pa je većini mnogo lakše da kaže istinu.

To je bilo još očiglednije kad su ispitanici zamoljeni da lažu svoje partnere, a što je laž bila gora, oponašanje ekspresija druge polovine postajalo je uočljivije.

BONUS VIDEO:

Pročitajte: