Selo
Google street view
Selo

Google street view

Selo, Foto: Google street view

* Ivan iz okoline Kruševca bavi se gajenjem mečje leske

* Godišnje prozvede oko 30.000 biljaka mečje leske i oko 5.000 sadnica kalemljenog lešnika

* Prodajna cena kalemljene sadnice iznosi od 4,5 evra do 6 evra po sadnici, u zavisnosti od količine

Ivan Stojković iz sela Vitanovac kod Kruševca bavi se gajenjem mečje leske. Koristi je za kalemljenje lešnika za sopstvene potrebe, a veliki deo proda i kalemarima u okolini Kruševca.

Pročitajte još:

U proizvodnji je zaokružio ceo proces: od semena mečje leske do krajnjeg proizvoda, a to je sadnica. Osim toga, on ima i zasad lešnika i jedan je od uspešnijih proizvođača kalemljenih sadnica lešnika.

- Proizvodnjom se bavim od 2009. godine. A ideja je nekako došla sama po sebi. Bio je neki prilog o sadnicama kalemljenog lešnika. Malo sam se informisao, probao i eto, mislim da sam jedan od uspešnijih, kada je reč o kalemljenom lešniku - kaže Stojković.

Napominje da je proizvodnja mečje leske, odnosno kalemljenih sadnica, veoma zahtevna. Proces proizvodnje od semena do sadnice traje oko dve godine i kvalitetna podloga je jako bitna.

- Kada mečja leska dostigne visinu oko 70-80 cm, ostavim je tu gde jeste i vrši se kalemljenje u drugoj godini, odnosno nakon navršene prve godine. Ko nema podlogu na licu mesta, kupljenu podlogu zasadi, čeka godinu dana, pa tek onda kalemi.

Lešnik, lešnici

Youtube printscreen

Foto: Youtube printscreen

Optimalno vreme za kalemljenje je mart, april. Prijem sadnica je od 55 do 95%, na šta utiče mnogo faktora - navodi voćar.

Godišnje prozvede oko 30.000 biljaka mečje leske i oko 5.000 sadnica kalemljenog lešnika. Proizvodnja se odvija na oko 50 ari. Prodajna cena kalemljene sadnice iznosi od 4,5 evra do 6 evra po sadnici, u zavisnosti od količine.

Stojković kaže da leska bolje uspeva u senci, što važi i za sadnice. Za proizvodnju mečje leske nema neke posebne uslove u odnosu na proizvodnju drugih vrsta sadnica, osim što s vremena na vreme prihranjuje zemljište ovčijim stajnjakom. Optimalni uslovi za gajenje su do 600 metara nadmorske visine. Ove sadnice daju mali rod već u prvoj godini, ali se može reći da se u četvrtoj isplaćuje uloženo.

Sutra pakleni dan, a uveče će se na Srbiju stušiti nevreme! Oni su najugroženiji!

AUTOR: Agencije/D.S. DATUM I VREME: 01.09.2019. 14:31 Neizdrživo! Leto, Foto: Tanjug/Zoran Zestic * U Srbiji će sutra biti sunčano i veoma toplo, samo posle podne na jugozapadu uz lokalni razvoj oblačnosti * Duvaće slab i umeren, jugoistočni, vetar, krajem dana i uveče na severu u skretanju na severozapadni prava * U Srbiji će narednih dana temperatura biti u padu U Srbiji će sutra biti sunčano i veoma toplo, samo posle podne na jugozapadu uz lokalni razvoj oblačnosti biće retkih kratkotrajnih pljuskova sa grmljavinom, saopštio je Republlički hidrometeorološki zavod.

Tvrdi da je lešnik definitivno isplativa voćna vrsta, bilo da je reč o proizvodnji sadnica ili plodova.

- Domaća proizvodnja je deficitarna, a najveći deo domaćih potreba pokriva se iz uvoza, tako da je gajenje lešnika u ovom trenutku veoma perspektivno - smatra Stojković.

Bonus video

Snimak autoputa Miloš Veliki dronom