TAKO IGRA SVETSKI ŠAMPION Maestralni Žiru i Mbape ušli u istoriju i odveli Francusku u četvrtfinale
AP Photo/Ebrahim Noroozi

Aktuelni šampion je lako savladao Poljsku sa 3:1 (1:0) i za plasman u polufinale boriće se sa pobednikom meča Senegal - Engleska.

"Trikolori" su bili veliki favoriti u ovom susretu, što su i opravdali novom sjajnom igrom.

U centru pažnje bili su fenomelani Olivije Žiru i Kilijan Mbape.

Sve vreme su izabranici Didijea Dešana imali inicijativu, stvarali šanse, dok du Poljaci vrebali iz kontre.

Od starta je na mukama bio golman Poljske Vojčeh Ščensni koji se u nekoliko navrata istakao sjajnim odbranama.

Malo je nedostajalo da Robert Levandovski kazni "trikolore" za promašaje kada je u 33. minutu iz jedne kontre šutirao sa oko 25 metara, ali je lopta završila pored gola.

A, onda u finišu poluvremena, Olivije Žiru donosi prednost Francuzima. Sjajno ga je pronašao Mbape, a Žiru ovim golom postao najbolji strelac u istoriji Francuske, ostvavivši iza sebe Tjerija Anrija.

Nije se mnogo toga menjalo ni u drugom delu.

Dva gola postigao je Mbape koji je sa devet golova postao najmlađi igrač u istoriji sa toliko pogodaka na Svetskim prvenstvima.

Robert Levandovski je u poslednjim trenucima iz penala postavio konačnih 3:1.

Francuska - Poljska 3:1 (1:0)

Stadion: Al Tumama (Doha)

Sudija: Žesus Valenzuela (Venecuela)

Francuska: Loris - Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez – Čuameni, Rabio, Grizman – Dembele, Žiru, Mbape

Poljska: Ščensni – Keš, Glik, Kivior, Berežinski – Šimanski, Krihovjak - Kaminski, Zjelinski, Frankovski - Levandovski

Kraj! Pobeda Francuske protiv Poljske 3:1!

90+ Levandovski postiže gol iz penala i ublažava poraz.

90. minut - Goooool! Sjajni Mbape postiže svoj drugi gol na meču i verovatno postavlja konačan rezultat!

88. minut - I jedni i drugi kao da žele da se meč što pre završi.

81. minut - Teško da će Poljaci imati snage da se vrate u meč.

74. minut - Gooool! Fenomenalni Mbape duplirao prednost! Njegov osmi gol! Brz kontranapad Francuza i mat i tri poteza: Žiru - Dembele - Mbape, koji je poslao loptu pod prečku. Bio je to neodbranjiv šut, Ščensni ništa nije mogao. Mbapeu je ovo osmi gol na Mundijalima koji je tako postao najmlađi igrač u istoriji sa toliko golova na Svetskim prvenstvima.

66. minut - Još jedna sjajna akcija Francuske. Kunde je uposlio Žirua, koji je iz teške pozicije, petom, pogodio spoljni deo mreže.

57. minut - Kakve makazice je uhvatio Olivije Žiru! Nažalost, gol mu je poništen pošto je prethodno Rafael Varan napravio faul nad Vojćehom Ščensnim.

56. minut - Mbape šutira, izblokiran je, biće novi korner.

55. minut - Ponovo preti Francuska. Grizman je bio na desnoj strani, a na drugoj stativi vrebao je Mbape, ispred kojeg je reagovao Glik.

48. minut - Grizman je direktno šutirao iz slobodnog udarca na gol, ali Ščesni je na pravom mestu.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme.

Poluvreme! Francuska vodi 1:0 golom Žirua!

44. minut - Goooool! Francuska vodi, strelac je Žiru! Mbape je poslao loptu u prazan prostor, a na pas reagovao Olivije Žiru i braniocu pehara doneo prednost. Ovim golom Žiru je postao najbolji strelac u istoriji Francuske pretekavši Tjerija Anrija.

39. minut - Neverovatno šta su sada Poljaci promašili. Pokušali su Poljaci u jednom napadu nekoliko puta izbliza da matiraju Lorisa, ali je iskusni golman maestralnim intervencijama sačuvao svoju mrežu.

33. minut - Levandovski je imao sjajnu priliku da iz slobodnog udarca postigne gol, međutim poljski napadač je loše šutirao i pogodio samo živi zid.

29. minut - Kakva šansa za Francusku. Dembele je našao Žirua na drugoj stativi, kome je malo nedostajalo da postigne gol.

Zastavica je bila podignuta, pošto se Dembele navodno našao u ofsajdu.

21. minut - Kontra Poljske i udarac Levandovskog sa oko 25 metara, lopta odlazi pored gola. Malo je nedostajalo da Poljaci kazne Francuze za promašaje.

17. minut - Ponovo je Ščensni na mukama, ali brani udarac Dembelea koji se lepo izborio za poziciju.

13. minut - Snažan udarac Čuamenija iz velike daljine, brani Ščensni, pa će biti novi udarac iz ugla.

11. minut - Ponovo je sjajno prošao Mbape, ovoga puta je Dembele izblokiran.

AP Photo/Moises Castillo

9. minut - Dobar prodor Mbapea, ali odbranili su se Poljaci i biće korner.

5. minut - Sada prete i Poljaci. Trpeli su Poljaci pritisak u prvih pet minuta, a onda izašli visoko, uspeli da osvoje loptu, ali centaršut ka Levandovskom nije bio upotrebljiv i lako je intervenisao Loris.

2. minut - Loše je Grizman izveo prekid, bez opasnosti po gol Ščensnog.

1. minut - Utakmica je počela i odmah slobodan udarac za Francusku zbog faula nad Grizmanom.

15.15 - Ovde dve reprezentacije su se dosad sastajale osam puta. Francuska ima četiri, a Poljaci jednu pobedu, uz čak tri remija.

Poslednji put igrali su pre 11 godina i prijateljski duel u Varšavi pripao je Galskim petlovima (1:0).

14.54 - Sa druge strane, Poljaci su se zbog bolje gol-razlike u nokaut fazi pridružili Argentini, te završili ispred Meksika i Saudijske Arabije.

14.52 - Francuska se među 16 najboljih plasirala tako što je bila prva u svojoj grupi. Na startu je lako savladala Australiju sa 4:1, zatim Dansku 2:1, da bi u poslednjem meču koji za njih nije imao rezultatski značaj izgubila od Tunisa sa 1:0.

14.50 - Dobar dan i dobrodošli na blog našeg portala posvećen utakmici osmine finala na Svetskom prvenstvu u kojoj se sastaju Francuska i Poljska. Uz alo.rs pratite sva dešavanja iz Dohe.