"EVERGRANDE" UNEO POMETNJU Može li slom kineskog diva nekretnina da zaljulja svetsko tržište?
YouTube/ Printscreen

Najzaduženiji gigant nekretnina na svetu trebalo bi u četvrtak da otplati kamate od 84 miliona dolara, ali kompanija se bori da pronađe gotovinu za podmirenje obaveza.

"Evergrande" se poslednjih decenija agresivno širio pozajmicama od preko 300 milijardi dolara i postao jedna od najvećih kineskih kompanija.

Međutim, Peking je prošle godine uveo nova pravila za kontrolu duga velikih investitora. Te mere navele su "Evergrande" da prodaju nekretnine uz velike popuste, kako bi obezbedio novac za održavanje poslovanja. Sada se bori da isplati kamate na svoja dugovanja.

Mnogi su kupili nekretnine od "Evergrandea" i pre početka gradnje, pa ako propadne, preti im gubitak novca. Kompanije koje posluju sa "Evergrandeom", od projektantskih firmi, do dobavljača materijala, takođe su u opasnosti od gubitaka koji bi mogli da ih gurnu u bankrot. Finansijski pad imao bi i dalekosežnije posledice, jer "Evergrande" duguje novac 171 domaćoj banci i 121 finansijskoj firmi.

Ako "Evergrande" ne izvrši obaveze, banke i drugi zajmodavci mogli bi da budu primorani da pozajmljuju manje, što bi vodilo u kreditnu krizu. To ne ide naruku drugoj svetskoj ekonomiji, Kini, jer kompanije koje ne mogu da se zadužuju teško rastu, a često ne mogu ni da nastave da rade. Strani investitori bi u tom slučaju Kinu mogli da smatraju manje privlačnom za ulaganja, prenose Novosti.

Preteći lančani kolaps prezaduženog giganta navodi, stoga, neke analitičare da veruju da bi Peking mogao da interveniše kako bi spasao kompaniju i osigurao da opstane "Evergrandeova" osnovna delatnost.

Međutim, uticajni glavni urednik državnih novina "Global tajms" Hu Ksijin smatra da "Evergrande" ne treba da se oslanja na pomoć vlade, jer je cilj Pekinga da obuzda korporativni dug, pa bi veliki "pojas za spasavanje" mogao da dube vrlo loš primer.

U svakom slučaju, ako "Evergrande" ne bude u mogućnosti da isplati svoje povjerioce i bankrotira, najvažniji će biti način na koji će se kineska vlada nositi sa ovom situacijom.

Ako Peking spasi firmu, to bi moglo ublažiti strahove da će kineski ekonomski pad naštetiti globalnom tržištu.
Međutim, ako "Evergrande" puste da potone, u neprilici će biti ostavljeno 1,5 miliona ljudi koji su već kupili nekretnine , a kinesko tržište nekretnina i njena ekonomija bi mogle biti u silaznoj putanji.

OD HRANE DO FUDBALA

"Evergrande" je osnovao biznismen Hui Ka Ian 1996. godine u Gvangdžou, u južnoj Kini. Danas ima preko 1.300 projekata u 280 gradova Kine, dok "Evergrande grupa" obuhvata daleko više - od proizvodnje električnih automobila i hrane, pa do jednog od najvećih kineskih fudbalskih timova Gvangdžou.

Huiovo bogatstvo američki časopis "Forbs" procenjuje na oko 10,6 milijardi dolara.
 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading