Automobil
Alo!/ Rajko Ristić
Automobil

Alo!/ Rajko Ristić

Automobil, Foto: Alo!/ Rajko Ristić

Pozabavite se svojim vozilom i ne dozvolite da vam najhladnije godišnje doba postane sinonim za probleme sa paljenjem, otključavanjem, proklizavanjem... Da vam se ovo ne bi dogodilo, preporučujemo vam par aktivnosti koje je potrebno sprovesti.

Odmah sredite naprsline na staklima

Mala oštećenja na vetrobranu ili drugim staklima zimi predstavljaju veliki rizik zbog drastičnih razlika u temperaturi. Takođe, u nekom trenutku napolju može da bude 10 stepeni ispod nule, a u automobilu dvadesetak i više iznad nule. Ovakve temperaturne razlike, što znači da se staklo skuplja i širi, dovode do širenja naprslina do stepena kada više ne mogu da se poprave.

Stoga proverite sva oštećenja u servisima koji se bave popravkom i zamenom stakala – ukoliko je popravka isplativa, učinite to. U suprotnom, ne čekajte mnogo sa zamenom stakla. Sitnija oštećenja, nastala udarcem kamenčića u vožnji, sređuju se bez problema, ali ukoliko je došlo do veće naprsline moraćete da obavite zamenu.

Automobil

Alo!/ Rajko Ristić

Automobil, Foto: Alo!/ Rajko Ristić

Voskiranje i poliranje

Voskiranje se radi ručno, čvrstim ili tečnim voskom, radi zaštite vozila tokom leta i zime ali i radi dobijanja sjajnijeg izgleda automobila. Poliranjem se delimično uklanja određeni sloj boje/laka tako da se određena oštećenja tj. ogrebotine mogu sa uspehom sanirati. Koristi se i kako bi automobil dobio dodatni sjaj.

Proverite antifriz

Zamena antifriza trebalo bi da se obavlja svake dve godine. Ukoliko ste to obavili prošle godine, možete da proverite svojstva antifriza u nekom servisu ili kupite uređaj za merenje tačke mržnjenja (nije skup). Naime, antifriz vremenom gubi svojstva, što znači da mu slabe otpornost na smrzavanje i antikorozivna zaštita. Ukoliko se rashladna tečnost zaledi, posledice mogu da budu katastrofalne po motor i prateće komponente.

Sredite „limariju“

Sve ogrebotine, sitna oštećenja i mesta na kojima je korozija već započela svoj posao, tokom zime su na velikom udaru zbog soli koja se baca po putevima i samih vremenskih uslova. Stoga se potrudite da sredite automobil koliko god možete. Ukoliko su finansije problem, zaboravite na estetiku i problematična mesta prebrusite/išmirglajte i zaštitite bilo čime. Najvažnije je da sprečite širenje korozije. Male ogrebotine zaštitite korektorom za boju ili auto-lakom, a ukoliko je zahvaćena veća površina obratite se servisu.

Automobil

Alo!/ Rajko Ristić

Automobil, Foto: Alo!/ Rajko Ristić

Voskirajte automobil

Voskiranje pred zimu je veoma korisno, pošto se tako lak automobila štiti od soli i ostalih štetnih materija koje su zimi znatno prisutnije. Brojna iskustva kažu da je bolje dati više novca za kvalitetniji i proveren proizvod, ali čuvajte se falsifikata. Voskiranje možete vrlo lako da obavite sami ili u nekoj autoperionici. Slabije upućeni neretko mešaju poliranje i voskiranje, pa naglašavamo da između ove dve „operacije“ postoji bitna razlika!

Sa kočnicama nema igranja

Kočnice su, naravno, jednako važne bez obzira na godišnje doba. Međutim, zimi zbog klizavog asfalta u slučaju da pojedini točkovi nejednako koče znatno lakše dolazi do zanošenja automobila i gubitka kontrole nad njim. Ukoliko je kočiona tečnost starija od dve godine, trebalo bi je zameniti.

Tečnost za pranje vetrobrana

Tečnost za pranje vetrobrana je od izuzetne važnosti za dobru preglednost, te se podrudite da u ovom periodu nabavite tečnost sa niskom temperaturom mržnjenja, kao i da je uvek imate dovoljno. Ukoliko je niste zamenili, te se smrzne kada temperatura dovoljno padne, može doći do oštećenja posude za tečnost, creva i brizgaljki. U prtljažnik obavezno ubacite rezervnu bocu. Pri kupovini proverite do koje temperature se neće zalediti i da li je reč o gotovom proizvodu ili je potrebno mešanje sa vodom.

Vetrobran

shutterstock

Vetrobran, Foto: shutterstock

Podesite prskalice

Kupovina kvalitetne tečnosti za pranje vetrobrana neće mnogo značiti ukoliko se ona rasipa i ne pokriva dobro vetrobran. Stoga uz pomoć obične igle usmerite brizgaljke tako da tečnost stiže do polovine visine vetrobrana.

Sačuvajte alu felne

Ukoliko zimi koristimo sva četiri zimska pneumatika, dobra je ideja da za njih nabavimo posebne čelične felne, kako bismo one od lake legure sačuvali od raznih oštećenja i soli. Zimi se češće pojavljuju udarne rupe, penjanje uz ivičnjak pokriven snegom ili ledom je znatno teže, a možda ćete morati da stavljate i lance. Pritom, ukoliko planirate na vreme, možete zahvaljujući novim felnama da kupite i pneumatike višeg profila, pogodnije za zimske uslove (uglavnom i jeftinije). Upozoravamo, u promenu dimenzija pneumatika se ne upuštajte ukoliko niste dobro upoznati s tom problematikom.

Zamena filtera

Pored svih teškoća sa kojima se motor automobila susreće zimi, ne morate da mu otežavate prljavim filterima. Pomozite mu da lakše „diše“ i zamenite filter vazduha (čak i ukoliko nije stiglo vreme za zamenu, osim ukoliko ste to uradili neposredno pred zimu), filter goriva (kod vozila na „plin“ i filter auto gasa) i filter kabine (zapušen i prljav filter u velikoj meri utiče na kvalitet vazduha koji stiže u kabinu, pošto se na njemu razvijaju razni mikroorganizmi, a onemogućava se i efikasno odmagljivanje stakala).

Dobri brisači zlata vrede

Dobra preglednost je jedan od osnovnih uslova za bezbednu vožnju, a brisači su zaduženi da sa vetrobrana uklanjaju vodu, sneg i sve ostalo što točkovi drugih vozila nabacaju na njega. Stoga na vreme proverite i ukoliko je potrebno zamenite metlice brisača. Metlice nipošto ne mažite glicerinom, kao što biste to učinili sa drugim gumenim delovima, pošto će od njega ostajati tragovi po vetrobranu.

Dobro grejanje nema alternativu

Kvalitetno grejanje i ventilacija su osnovni uslovi kada je u pitanju efikasno odmagljivanje i odleđivanje stakala, te na vreme zamenite filter kabine, očistite lišće i drugu prljavštinu sa usisnika za vazduh kabine i proverite nivo rashladne tečnosti.

Sprečite led u bravama

Kako biste predupredili zaleđivanje brava na vratima i prtljažniku, povremeno u nju naprskajte WD-40 ili neko od specijalnih sredstava protiv smrzavanja. Postoji i sprej za odleđivanje brava, koji je, logično, potrebno nositi sa sobom – u „zaleđenom“ automobilu će biti od male koristi. Takođe, ubrizgavanjem glicerina u sve brave posle pranja sprečićete stvaranje leda. Možete glicerin da nanesete i na ključ, koji ćete zatim nekoliko puta da uvučete i izvučete i otključate i zaključate bravu, kako bi ušao u sve delove mehanizma. Ne zaboravite ni bravu na rezervoaru goriva!

Motor

Mnogi motori starijih vozila će bez problema pregurati leto, ali kada stigne zima, do izražaja će doći sve njihove slabosti. Posetite zato na vreme servis ili sami obavite proveru onoga u šta se razumete, kao što su, na primer, svećice, ulje, filteri...

Zimske gume

Zimski pneumatici su svoju isplativost dokazali u nebrojenim testovima i situacijama u realnim uslovima, te se izdvajanje novca za njihovu nabavku teško može nazvati neopravdanim. Dakle, nije reč samo o dubljem profilu i drugačijoj šari, već i o smeši koja je prilagođena niskim temperaturama, što znači da se pneumatik neće suviše stvrdnuti i izgubiti svoje prijanjajuće karakteristike. 

Brisač i grejač zadnjeg stakla

Dobar pogled kroz prednje staklo važan je koliko i dobar pogled kroz zadnje. Zamislite hladnu, maglovitu noć sa susnežicom, a vi pokušavate da se isparkirate i pritom bezuspešno tražite obrise drugih automobila kroz zadnje staklo. Proverite zato da li grejač zadnjeg stakla dobro radi (eventualna oštećenja kontakata mogu da se poprave lemljenjem) i u kakvom stanju je brisač.

Brisači

Printscreen: Youtube

Brisači, Foto: Printscreen: Youtube

Ulje

Na prvom mestu, čuvajte se falsifikata – ima ih svuda i pritom su pakovanja toliko verno kopirana da ni iskusan prodavac ulja ne može da primeti razliku. Stoga motorno ulje kupujte samo na proverenim mestima. Pridržavajte se redovnih termina zamene ulja, a skraćenje termina može samo da produži životni vek motora. Kvalitet i odgovarajuće karakteristike ulja su naročito važni u zimskom periodu, prilikom jutarnjeg starta motora.

Lanci za sneg

Čak i ukoliko ne planirate odlazak na zimovanje ili neki duži put, lanci za sneg mogu da budu više nego korisni i u gradskim uslovima. Kupite lance odgovarajućih dimenzija i postavite ih nekoliko puta na točkove kako biste uvežbali proceduru. Tako u slučaju potrebe nećete gubiti dragoceno vreme na čitanje uputstva i izlagati se opasnosti od naletanja drugog vozila. Imajte u vidu da lanci nisu zamena za zimske gume.