MRAK U GLAVI Dani veselja kod ljudi koji su suočeni s gubitkom voljenih pojačava neraspoloženje
Shutterstock

 

Proteklih nekoliko godina uzelo je neočekivano visok danak kroz gubitak previše života zbog pandemije, porodičnog nasilja i samoubistava, piše „Psajholodži tudej“.

Večere s ukućanima, putovanja, praznični pokloni i ostali rituali mogu igrati značajnu ulogu u oblikovanju naših života. Kada nekoga više nema, tugujemo zbog njegovog odsustva na nekom događaju, ali i prepoznajemo da su se i ritual i proslava zauvek promenili. Radost i sigurnost koju rituali pružaju mogu biti prekinuti intenzivnom tugom.
 

SAVETI ZA SUOČAVANJE SA SOPSTVENOM TUGOM

*Dajte sebi prostora da priznate sve gubitke, očaj ili ranu koju osećate. Nemojte se pretvarati da vaša osećanja nisu važna - jesu. Ona će učiniti više štete po vaše blagostanje ako ne priznate da postoje.
*Nemojte se izolovati od drugih. Socijalna povezanost ima veliku isceliteljsku moć.
*Podelite svoja osećanja s osobama kojima je stalo do vas - neka bude okej i za vas i za njih da pričate o onima koji više nije tu.
*Napravite poseban novi ritual koji odaje počast preminulom. Upalite posebnu sveću i u sebi ili naglas odajte tihu počast toj osobi. Izaberite recept koji joj je uvek bio omiljen i pripremajte ga svake godine. Ove aktivnosti označavaju radost koju vam je ta osoba donela i omogućavaju vam da na smislen način negujete sećanje na nju.
*Potražite stručnu pomoć ako se osećate preplavljeno i ne možete sami da se snađete. Nemojte se okretati nezdravim samoumirujućim obrascima kao što su alkohol, prejedanje ili druga rizična ponašanja.

KAKO DA POMOGNETE DRUGOM KOJI PATI
*Budite prisutni - čak i ako ne znate prave reči koje biste mogli da kažete, samo vaše prisustvo kao vid podrške će biti dovoljno.
*Umesto da postavljate generičko pitanje „Kako da pomognem?“, ponudite konkretnu pomoć: „Koga treba da pozovem?“ „Idem po večeru – da li bi više voleo picu ili piletinu?“ „Svratiću danas do prodavnice u povratku s posla. Šta treba da ti kupim?” „Zašto da ove nedelje ne pokupim decu iz škole? Šta misliš da večeramo svi zajedno kod mene“.
*Nemojte davati osuđujuće komentare o tome kako tuga treba da izgleda. Svačija tuga će biti drugačija - svi žalimo zbog gubitka, ali na sebi svojstven način.
*Nemojte zaboraviti na ovu osobu za dva ili šest meseci. Nastavite da dopirete do nje i da je uključujete u događaje - za udovice i udovce može biti posebno bolno da im se čitav socijalni krug zatvori nakon što izgube partnera. Ako aktivnosti parova ne podstiču njihovo uključivanje, posegnite za individualnim prilikama da se okupite.
*Pozovite tu osobu da priča o onome što je muči - nemojte pretpostavljati da izbegavanje teških tema olakšava gubitak.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading