ZASEDAO EVROPSKI PARLAMENT: Usvojena rezolucija o padu malezijskog Boinga
Foto: Printscreen/Youtube

Zaključci rezolucije ponavljaju ranije tvrdnje, koje je Rusija već više puta negirala.

Rezolucija PSSE, koja je usvojena jednoglasno, sastavljena je na osnovu tvrdnji ukrajinskih i holandskih vlasti, koje je koristio izvestilac skupštine Titus Korlecjan u svom izveštaju i koje su nazvane „dokazima“.

-PSSE je saopštila da, na osnovu dokaza koje su ukrajinske i holandske vlasti stavile na raspolaganje izvestiocu, smatra „najubedljivijim scenarijem u ovom trenutku” da je let MH17 oboren iznad Ukrajine 2014. godine raketom „buk” koja je predata vojnim formacija pod kontrolom Rusije, navodi se u saopštenju, objavljenom na na sajtu skupštine.

Pored toga, nakon usvajanja rezolucije, PSSE je pozvala Rusiju da „sarađuje u istrazi koja je u toku“, između ostalog i da pruži „ispravne podatke sa satelita i radara“. Istovremeno, u rezoluciji se ništa ne govori o potrebi davanja podataka sa satelita SAD, o kojima se zvanično govorilo i koje Vašington odbija da pruži istrazi.

Skupština takođe poziva Rusku Federaciju da se "zvanično izvini" rođacima poginulih u nesreći.

Pad aviona MH17

Sudski proces u slučaju pada aviona na letu MH17 počeo je u Holandiji 9. marta 2020. godine. Sudi se trojici državljana Rusije i jednom državljaninu Ukrajine: Igoru Girkinu, Sergeju Dubinskom, Olegu Pulatovu i Ukrajincu Leonidu Harčenku. Pulatova na sudu zastupa međunarodna advokatska grupa, dok se ostalima osumnjičenima sudi u odsustvu. Osmog juna 2021. godine počelo je razmatranje predmeta u meritumu.

U optužnici holandskog tužilaštva od decembra 2021. godine traži se da se sva četvorica optuženih osude na doživotnu robiju „zbog organizovanog uništavanja aviona, koje je dovelo do pogibije 298 ljudi i ubistva putnika koji su se nalazili u avionu“.

Putnički avion „Boinga 777“ kompanije „Malezija erlajns“, koji je leteo iz Amsterdama za Kuala Lumpur, srušio se 17. jula 2014. godine u blizini Donjecka. Niko od 298 putnika i članova posada koji su se nalazili u avionu nije preživeo.

ZASEDAO EVROPSKI PARLAMENT: Usvojena rezolucija o padu malezijskog Boinga

Foto: Printscreen

 

Istragu je vodila zajednička istražna grupa pod rukovodstvom Holandije, bez učešća Rusije. Kako je istraga utvrdila, „Boing“ je oboren iz protivvazduhoplovnog sistema „Buk“, koji je pripadao 53. PVO raketnoj brigadi Oružanih snaga Rusije iz Kurska, sa teritorije koju su kontrolisali ustanici.

Optužbe se grade na svedočenju isključivo anonimnih svedoka. Odbrana optuženog Olega Pulatova smatra da to sprečava procenu kvaliteta argumenata, ali holandsko tužilaštvo insistira na tome da je anonimnost potrebna iz bezbednosnih razloga.

Prema saopštenjima ruskog Ministarstva inostranih poslova, optužbe protiv Rusije za pad „Boinga“ su neosnovane i za žaljenje, a istraga pristrasna i jednostrana. Ministar inostranih poslova Sergej Lavrov smatra da je cela priča prepuna dvostrukih standarda.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading