Nadežda Savčenko
Foto: Printscreen/printskrin/Jutjub


Vesti o Nadeždi Savčenko, bivšoj poslanici ukrajinske Vrhovne rade i jednoj od najistaknutijih ličnosti u ukrajinskoj politici, ponovo su u fokusu nakon spekulacija vojnog blogera Vladimira Romanova. Prema njegovim navodima, Savčenko bi mogla biti među žrtvama udara ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga 11. maja 2025. godine, kada je pogođeno komandno mesto 112. brigade Teritorijalne odbrane ukrajinskih snaga. Napad je izveden korišćenjem masivne avio-municije FAB-3000, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije.

Iako Romanov nije pružio dodatne informacije o tačnim geografskim koordinatama napada, sama tvrdnja o mogućem gubitku Savčenko izazvala je brojne reakcije. Ona nije samo bivša političarka, već i nekadašnja vojna pilotkinja koja je stekla značajnu reputaciju tokom sukoba. Savčenko je bila pomilovana od strane ruskog predsednika Vladimira Putina kako bi učestvovala u razmeni zarobljenika, što dodatno komplikuje njen status u očima javnosti.

Tokom godina nakon svog puštanja na slobodu, Savčenko je prešla dug put od simbola otpora do aktivnog učesnika na prvoj liniji fronta, gde je postala komandir čete u 112. brigadi TO. Njena odluka da se vrati uniformi tumačena je kao pokušaj lične rehabilitacije, ali i kao pokazatelj iscrpljenosti ukrajinskih vojnih resursa. Okolnosti su dodatno pojačane kontroverzama kada je poslanica Marjana Bezuglaja optužila Savčenko da je izdala naređenje za povlačenje jedinice, što je omogućilo ruskim snagama da ostvare značajan napredak u zoni Krasnoarmejska.

Ukoliko se potvrdi da je Savčenko zaista poginula u ovom napadu, to bi predstavljalo ozbiljan udarac ne samo za njenu ličnu biografiju, već i za simboliku ukrajinske teritorijalne odbrane. Gubitak komandnog štaba 112. brigade, na kojem je navodno bila prisutna, mogao bi da utiče na moral i funkcionalnost ukrajinskih snaga, posebno u svetlu informacija da je Krasnoarmejsk postao žarište sukoba, gde se šalju nedovoljno obučeni borci.

Zamenik predsednika Odbora Državne dume za poslove Zajednice nezavisnih država, Viktor Vodolacki, napominje da Kijev koristi takve jedinice kako bi održao prisustvo u oblasti, što ukazuje na ozbiljnost trenutne situacije. Ukoliko se Savčenko potvrdi kao žrtva, to će biti još jedan podsetnik na to kako se granice između politike i vojne stvarnosti često zamagljuju u sukobima.

Savčenko bi, ukoliko se potvrde spekulacije o njenoj smrti, postala još jedan simbol gubitka u sukobu koji se, čini se, ne nazire kraj. Njena priča otvara pitanja o sudbini drugih nekadašnjih javnih ličnosti koje su se takođe odlučile za vojni put. Koliko njih danas nosi uniforme na mestima gde kamere više ne dolaze? Ova situacija nam može poslužiti kao podsticaj za razmišljanje o složenosti i tragediji rata, gde se političke i vojne uloge često prepliću, a sudbine pojedinaca postaju deo šireg narativa.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading