Amerika
Tanjug/AP
Amerika, Foto: Tanjug/AP

Luis je bio jedan od "velike šestorke" lidera za građanska prava, među kojima je bio i Martin Luter King, a pomogao je organizovanju istorijskog Marša na Vašington 1963.

Pročitajte još:

Džon Luis, jedan od vođa pokreta za ljudska prava u Sjedinjenim Državama i kasnije američki kongresmen u tri mandata, preminuo je u 80. godini.

Luis je bio jedan od "velike šestorke" lidera za građanska prava, među kojima je bio i Martin Luter King, a pomogao je organizovanju istorijskog Marša na Vašington 1963.

Kao demokratski kongresmen predstavljao je područje koje je pokrivalo veći deo Atlante, glavnog grada Džordžije. U decembru 2019. objavio je da ima četvrti stadijum raka pankreasa.

- Gotovo celog života sam bio u nekoj vrsti borbe - za slobodu, jednakost, osnovna građanska prava - saopštio je tada.

- Nikada nisam bio u ovakvoj borbi u kakvoj sam sada.

U periodu pokreta za ljudska prava, Luis je bio jedan od osnivača Studentskog nenasilnog koordinacionog komiteta i bio je njegov predsednik od 1963. do 1966.

Bio je jedan od organizatora i govornika na protestu tokom čuvenog Marša na Vašington 1963, na kom je Martin Luter King izneo čuveni govor "Imam san".

Luis je bio poslednji preživeli govornik sa ovog marša.

Predsedavajuća Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi potvrdila je Luisovu smrt u saopštenju objavljenom na njenom sajtu i društvenim mrežama.

Pelosi, članica Demokratske stranke, napisala je da je Luis "bio titan pokreta za građanska prava čija su dobrota, vera i hrabrost preobrazili našu naciju", a kao kongresmen bio je "poštovan i voljen sa obe strane stola".

- Svaki dan života Džona Luisa bio je posvećen približavanju slobode i pravde svima - rekla je.

- Kao što je izjavio pre 57 godina tokom Marša na Vašington, stojeći u senci Linkolnovog memorijala: "Naši umovi, duše i srca ne mogu da miruju dok nema sloboda i pravda za sve ljude".

- Koliko je ovo prikladno potvrđuje i što je Džon čak i poslednjih nedelja borbe sa rakom prikupio snagu da poseti mirne proteste gde je najnovija generacija Amerikanaca izašla na ulice da se upusti u nedovršenu borbu za rasnu pravdu.

- Njegova životna misija za pravdu, jednakost i slobodu ostavila je trajan učinak na našu naciju i svet - saopštila je organizacija za borbu za građanska i ljudska prava NAACP.

- Upućujemo najiskrenije saučešće njegovoj porodici.

Nekadašnji predsednik Barak Obama saopštio je da je razgovarao sa Luisom posle smrti Džordža Flojda.

Obama je rekao da je Luis bio izuzetno ponosan na "novu generaciju koja se zalaže za slobodu i jednakost".

- Mnogi od nas neće doživeti da vide kako naša zaostavština ima tako smislenu i izvanrednu ulogu. Džon Luis je u tome uspeo - naveo je Obama.

- I zahvaljujući njemu, sada svi imamo obavezu da marširamo - da verujemo u mogućnost preuređenja ove zemlje koju volimo dok ona ne ispuni svoje potpuno obećanje.

Bivša predsednička kandidatkinja Elizabet Varen napisala je da je Luis "bio pravi američki heroj i moralni kompas nacije".

Preporučujemo: