Nikolas Maduro
EPA/Cristian Hernandez
Ujedinjene nacije

Profimedia

Ujedinjene nacije, Foto: Profimedia

Devet zemalja glasalo je za to da se na sednici Saveta bezbednosti UN razmatra pitanje situacije u Venecueli, prema predlogu SAD, četiri zemlje su glasale protiv toga, dok su dve zemlje bile suzdržane.

Na početku zasedanja stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja izjasnio se protiv američkog predloga, izjavivši da Rusija smatra da ono što se događa u Venecueli ne predstavlja opasnost za svet.

- U suštini, nama pred očima, bez ceremonija, narušavajući sve norme međunarodnog prava, Vašington pokušava da izvede državni prevrat u Venecueli - rekao je Nebenzja.

Pročitajte još:

On je dodao da je tu situaciju potrebno razmatrati u kontekstu "pretnje Venecueli".

- Ako nešto i predstavlja opasnost, onda su to tako beskrupolozna i agresivna dejstva SAD i njihovih saveznika, usmerena na svrgavanje zakonito izabranog predsednika Venecuele - dodao je Nebenzja.

Njemu se suprotstavio američki državni sekretar Majk Pompeo koji je optužio predsednika Venecuele Nikolasa Madura za humanitarnu krizu u toj zemlji i predložio da se to pitanje razmotri.

- Bivši režim Madura je godinama pritiskao svoj narod, primoravajući milione žitelja Venecuele da napuste zemlju. Bivši predsednik Maduro nosi punu odgovornost za tu tragediju - rekao je Pompeo i dodao da je narod Venecuele ostao bez humanitarne pomoći. Pompeo međutim nije pomenuo to da humanitarna pomoć ne stiže zbog američkih sankcija, a ne bi bila ni potrebna da nema istih tih sankcija.

Preporučujemo još:

SAD i niz drugih država saopštili su da priznaju samoproglašenog uzurpatora Gvaida i zatražili od Madura, čiji izbor za predsednika ne smatraju legalnim, da ne dozvoli nasilna dejstva protiv opozicije. Madura ne smatraju legalnim, iako je pobedio na predsedničkim izborima prošle godine sa čak 70 odsto podrške, što je samo još jedan primer zapadnog licemerja.

Maduro je sebe proglasio ustavnim predsednikom, a šefa opozicionog parlamenta nazvao "američkom marionetom".

Nikolas Maduro

EPA

Nikolas Maduro, Foto: EPA

Aktuelni predsednik Venecuele je prekinuo diplomatske odnose sa SAD i zatražio od američkih diplomata da napuste zemlju u roku od 72 sata.

Američki državni sekretar Majk Pompeo odbio je, međutim, da prizna taj zahtev, izjavivši da Maduro nema ovlašćenja za donošenje takvih odluka.

Pored SAD, status Gvaida kao privremenog šefa države priznali su Brazil, Kanada, Argentina, Čile, Kolumbija, Kostarika, Gvatemala, Honduras, Panama, Paragvaj, Peru, Gruzija, Albanija i niz drugih zemalja.

Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Španija su saopštile da nameravaju da priznaju Gvaida kao privremenog predsednika Venecuele, ukoliko u roku od osam dana ne budu raspisani novi izbori u toj zemlji, bez obzira na to što su izbori već održani prošle godine.

Rusija je podržala Madura kao legalnog predsednika Venecuele.