Džejk Angeli, Jake Angeli
Shutterstock/Johnny Silvercloud
Džejk Angeli, Jake Angeli, Foto: Shutterstock/Johnny Silvercloud

Čensli je uhapšen zbog učešća u neredima u Vašingtonu 6. januara, a njegov advokat Al Vatkins je izjavio da je on spreman da svedoči o tome kako ga je bivši američki predsednik Donald Tramp podstakao na probijanje policijskih kordona i upad u Kapitol.

Grejem, republikanac iz Južne Karoline, smatra da bi pojavljivanje Čenslija u Senatu na suđenju o impičmentu protiv bivšeg predsednika pobilo ozbiljnost celog postupka, piše "Sputnjik".

„Ne mogu da zamislim bolji način da se predstojeće suđenje o impičmentu pretvori u potpuni cirkus od pozivanja šamana Kjuanona kao svedoka bilo čega", naveo je senator na Tviteru.

Grejem je protivnik impičmenta koji je pokrenut protiv Trampa i smatra da na suđenju ne bi trebalo da bude svedoka.

„Predstavnički dom je izglasao opoziv predsednika Trampa bez svedoka. Ako otvorimo vrata svedocima u Senatu, to će zahtevati mnogo svedoka o raznim temama, a suđenje će trajati mesecima, a ne danima“, smatra Grejem.

Saslušanje u Senatu zakazano je za 9. februar i nadgledaće ga demokratski senator Patrik Lihi umesto sudije Vrhovnog suda Džona Robertsa.

U akademskim krugovima vodi se debata o tome da li Senat može da osudi Trampa i da ga opozove sa funkcije kada više nije predsednik.

Donald Tramp, Foto: EPA/Anna Moneymaker

Mnogi smatraju da „kasni impičment“ nije protivan Ustavu SAD i da predsednici koji se nedolično ponašaju tokom svog poznog mandata ne bi trebalo da budu imuni od procesa utvrđenog Ustavom kojim se ocenjuje njihova odgovornost.

Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je rezoluciju o Trampovom opozivu i prosledio je Senatu.

Da bi Tramp bio opozvan, potrebna je dvotrećinska većina u Senatu, u kom je odnos republikanaca i demokrata 50:50, te bi za opoziv trebalo da glasa i 17 republikanaca.