Dok su zaustavljali virus, umirali su svi drugi bolesnici

Alo.rs/ Tanjug/ M. Š. | vesti 2020-09-13 16:24:31 2020-09-13 16:24:31

Sve je očiglednije da su restriktivne mere bez presedana kojima su, zbog pandemije COVID-19, "zatvarane" čitave zemlje bile greška, navodi se u analizi američkog lista "Njujork post".

tanjug/Strana

Međutim, Amerikanci danas možda imaju veće poverenje u nadležne, a sem toga, osećaju izraženiju potrebu da budu zaštićeni, tvrdi autor.

Zbog toga je, kako navodi, posle zastrašujućih vesti iz pandemijom teško pogođene Italije, deo stanovištva sam počeo da se kloni opasnosti od zaraze, a preterana projekcije nekih epidemiologa dovele su do zahteva da vlasti nešto učine povodom svega.

To je prouzrokovalo neke pogrešne korake, kao što su zahtevi guvernera pojedinih američkih država da i domovi za stare primaju obolele od COVID-19, što je za neke štićenike tih ustanova bilo kobno, podseća se u analizi.

Iako je restriktivnim merama smanjen broj zaraženih korona virusom, iz istog razloga manji je bio i broj obavljenih onkoloških dijagnostičkih postupaka, tretmana srčanih bolesnika i savetovanja za zavisnike od narkotika, što je izazvalo visok, mada teško procenjiv smrtni bilans, ističe autor.

Dok je po manje imućne ekonomska šteta od zatvaranja zemlje u rangu one iz doba Velike depresije, ljudi kao što su vlasnik "Amazona" Džef Bezos i osnivač "Fejsbuka" Mark Zakerberg postali su bogatiji za desetine milijardi dolara, navodi se u tekstu, uz zaključak da pokušaji eliminisanja jednog rizika zapravo mogu uvećati druge.

Pročitajte još:

Expand player
Pogledajte više