Deca u karantinu izolovana od majki: Dečaku (5) stavljene pelene, braća vezana za krevet, leže prljavi danima!

Alo.rs/J.N. | vesti 2021-03-17 12:32:15 2021-03-17 12:32:15

Kada je Arijel ugledala svoje sinove kako su izolovani u bolnici u Hongkongu na odeljenju za Kovid, počela je od muke da plače. Braća, stara pet i godinu dana, nosila su prsluke koji su privezani za krevet, kako bi "bili mirni". Obojica su bili prljavi i u pelenama.

EPA

Arijel i njena porodica našli su se na udaru efikasnih, ali nimalo humanih korona mera krajem februara. Iako je prošlo 14 meseci otkad je registrovan prvi slučaj, Hongkong i dalje ne popušta sa ograničenjima.

Svi stanovnici grada moraju da provedu tri nedelje u hotelskom karantinu o svom trošku. Plaže su zatvorene, a restorani stavljaju ključ u bravu u 22 sata. Na otvorenom ne sme da se okupi vie od četiri osobe, a lociranje kontakata je nastrožije u svetu.

Svako ko je testiran pozitivno mora da ide u bolnicu, a kontakti moraju da se jave u državni karantin i tamo provedu 14 dana. Vlasti često sprovode "kontrole na prepad", gde zatvore čitav kvart i krenu nasumično da testiraju građane.

Ovakav pristup borbi sa pandemijom čini Hongkong jedinstvenim. Dok mnoge zemlje popuštaju mere kako raste broj vakcinisani, Hongkong pojačava mere. Ako se gledaju rezultati, nema šta vlastima da se zameri. Grad koji broji 7 miliona stanovnika ima registrovano 11.300 slučajeva i 200 smrtnih ishoda. Takođe, nije uveden nijedan lokdaun.

Međutim, stroga pravila su često stavila porodice pred teške odluke, baš kao i Arijel. Mogla je da bira, ili će pustiti da joj deca odu sama u bolnicu a ona u karantin, ili će otići sa njima i reskirati da se i ona zarazi.

U bolnicu je došla dan nakon što su joj sinovi hospitalizovani, a prethodno je morala da reši sve birokratske peripetije. Kada ih je ugledala nije mogla da dođe sebi od šoka. Bila je to slika kakvu nije očekivala. Njoj i suprugu su rekli da će u bolnici dobro brinuti o njenoj deci, a ne da će biti vezana za krevet.

Sestra joj je rekla da su deca vezana i u pelenama jer bolnica nema dovoljno osoblja da brine o svakom detetu koje ima kovid. Ujedno, kako je rekla, moraju da brinu i o zdravlju osoblja.

- Jasan mi je protokol, ali mi je kao roditelju ovo neprihvatljivo - rekla je majka za CNN.

Dugo se razmišljala da li i da pod pseudonimom podeli svoju priču sa medijima, jer nije želela da zvuči kao da nekog krivi. Ovo je, kaže, učinila, da bi i drugi roditelji saznali kako se prema deci, čak i prema onima koji nemaju simptome ophode, i da zahtevaju da ih ne odvajaju od dece.

Navodno je i sve više slučajeva gde decu odvajaju od roditelja. Moderator popularne Fejsbuk grupe za građane Hongkonga u karantinu kaže da su u proteklih godinu dana imali više od 100 slučajeva u kojima su roditelji bili odvojeni od dece.

Prema nepotvrđenim informacijama neke majke, koje su obolele od korona virusa, ili su bile u kontaktu sa zaraženim, bile su prisiljene da odu u karantin i da ostave svoju decu, čak i bebe koje doje. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje da majke ostanu uz bebe koje doje, čak iako su pozitivne na virus.

Keri Lam, gradska menadžerka, rekla je u utorak da vlada nema nameru da odvaja decu od roditelja.

Da li biste Vi pristali da se odvojite od deteta u karantinu?

 

- Ipak, zdravstvene mere se moraju poštovati, jer to je dobro za čitavu zajednicu - istakla je.

Iz Instituta za javno zdravlje nisu potvrdili da je dolazilo do ovakvih slučaejva. U saopštenju navode da članovi porodice, koji žive sa kovid pozitivnim pacijentom, tretiraju kao i svaki drugi kontakt i da moraju da se podvrgnu karantinu u državnom centru.

- U slučajevima kada su uključena i deca bolnica će, pod određenim okolnostima, doneti odluku da li roditelji treba da ostanu sa decom u bolnici - istakli su u saopštenju.

Nakon što su se pojavile brojne optužbe o odvajanju roditelja i mališana vlasti su izdale saopštenje kako bi objasnile pravila karantina za porodice sa malom decu.

- Hongkong ima razuman i strog sistem kako bi se izborio sa korona virusom, koji uključuje karantin i izolaciju po potrebi. Ove mere služe da bi se stabilizovla situacija u novom talasu pandemije, kao i kako bismo zaštitili čitavu zajednicu. Moramo da istaknemo da je, u slučajevima sa decom, svaka odluka doneta u najboljem interesu deteta i njegove porodice - navodi se u saopštenju.

PROČITAJTE JOŠ:

Expand player
Pogledajte više