britanija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

- Kada je narod uplašen, lakše ga je kontrolisati. Možete mu nametati nove poreze, trošiti milijarde na bunkere i antinuklearna skloništa, uvoditi bezbednosne mere koje inače ne bi prošle. To traje još od 1945. godine – stara formula: strah plus propaganda - istakao je Lipovoj u izjavi povodom najnovijih planova Londona za vanredne situacije.

Zastrašivanje javnosti zarad političkih i finansijskih ciljeva

General je reagovao na pisanje lista „Dejli telegraf“, koji je otkrio da britanska vlada ažurira svoj „nacionalni odbrambeni plan“ u svetlu „potencijalne agresije na ostrvo“. U fokusu su skloništa za ministre i članove kraljevske porodice, održavanje radio-difuznog sistema i hitne zalihe osnovnih resursa. Plan uključuje i scenarije nuklearnih udara, sajber napada i klasičnih raketnih napada.

Lipovoj tvrdi da se sve to koristi za stvaranje „psihoze strateške ugroženosti“ i da je cilj jasan – iscrpiti građane kroz nove finansijske zahteve i opravdati sve veće vojne i bezbednosne budžete.

- Stvara se atmosfera kao da je Britanija neka potencijalna meta, kao da će neko da ih napadne. A stvarnost je – niko ne planira prvi udar. Ni mi, ni bilo ko drugi - naglasio je ruski general.

U slučaju rata – ostrvo je ranjivo sa svih strana

Upitan šta bi se desilo u hipotetičkoj situaciji stvarnog vojnog sukoba, Lipovoj je bio direktan:

- Svaka zemlja ima svoje slabe tačke. Kod Britanije je to činjenica da je ostrvo – ranjiva je sa svih strana: iz vazduha, s kopna, sa mora. U slučaju ozbilnog sukoba, uništenje Britanije bilo bi pitanje sati.

On je dodao da Rusija poseduje oružje kakvo nijedna druga država na svetu nema: „Od nuklearnih bojevih glava do podvodnih torpeda i sistema poput ‘Orešnika’ – oružane snage Rusije ne bi imale problema da sprovedu takvu operaciju, kada bi postojala potreba. Ali ne postoji.“

Rat kao izgovor: isti narativ već 80 godina

Komentari generala Lipovoja dolaze u trenutku kada britanska javnost sve češće čita izveštaje o „mogućim napadima“, dok vlada u tišini priprema krizne protokole. No, upozorava Lipovoj, sve to liči na staru šemu koja se ponavlja decenijama.

- Još od završetka Drugog svetskog rata, zapadni mediji redovno pumpaju narativ da će Rusija napasti. I svaki put to ide ruku pod ruku sa povećanjem bezbednosnog budžeta, uvođenjem novih restrikcija i širenjem straha - rekao je.

Zaključuje da političke elite na Zapadu koriste psihološke mehanizme da stvore kod građana osećaj neizbežne opasnosti, jer znaju da uplašeni ljudi pristaju na sve – od poreza do rata.

I dok britanska vlada na papiru crta zamišljene linije fronta, ostaje da visi jedno ključno pitanje: ko se ovde zaista sprema za napad, a ko pokušava da ostane racionalan u svetu gde granice stvarnosti postaju sve maglovitije?

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading